Çocuklar Neden Okula Alışamaz?
Çocukların okula alışabilmesi için genellikle bir oryantasyon süreci yaşanmaktadır. Bu süreçte her çocuk farklı davranışlar sergilerken, kimileri annesinden ayrılma durumu ile başa çıkarak okula kolaylıkla alışabilmekte, kimileri ise güçlük çekebilmektedir. Çocukların okula alışamama nedenleri değişiklik gösterebilirken, çocuğun daha önce yaşamış olduğu ve psikolojisini etkileyen pek çok durum, bu süreci olumsuz olarak etkilemektedir.

Çocukla Anne Arasındaki Güvensiz Bağ Okula Alışmayı Zorlaştırabilir

Çocuğun dünyaya geldiği ilk andan itibaren annesi ya da ona bakan kişi ile arasında bir bağ oluşmaktadır. Bir tür ilişki olarak da nitelendirilen bu bağlanma, pek çok farklı tür ile gerçekleşebilmektedir. Güvensiz bağlanma da bu türlerden biridir.

Güvensiz bağlanmada çocuk ile anne arasında güvensiz bir bağ oluşmaktadır. Örneğin; annenin kısa süreli ayrılıkları, çocuk psikolojisinde bu duruma neden olurken, okula alışma sürecinde de annenin yanından ayrılması çocuk tarafından tehlike olarak algılanmaktadır. Çocukların okula alışmama nedenlerinden biri de bu durum olarak gösterilebilmektedir.

Üstesinden Gelinemeye Travmalar da Büyük Bir Etken!

Okula geç alışan çocuklar ya da alışamayan çocuklarda halledilememiş travmalar da görülebilmektedir. Ailesinden birini ya da sevdiği kaybeden bir çocuk psikolojisi olumsuz yönde etkilenirken, bu durum okula alışma sürecine de olumsuz olarak yansıyabilmektedir. Bunun yanı sıra okula alışmayan çocuklarda aileden şiddet, istismara ve ihmal gibi travmalar da gözlemlenebilmektedir.

Çocuğunuz İçin Psikologdan Destek Alabilirsiniz!

Çocukların okula alışamama nedenleri bu kadarla sınırlı kalmazken, kaybetme korkusu olan, anne ve babanın farklı yetiştirme tutumlarını gören ve anne – babanın boşanması, taşınma gibi hayatında büyük değişiklikler yaşayan çocuklar da okula alışmayan çocuklar olabilmektedir. Çocukların yaşamış olduğu ve psikolojisini olumsuz olarak etkileyen her türlü faktör, okulun oryantasyon döneminde karşılarına çıkabilmekte ve alışma evresini güçleştirebilmektedir.

Çocukların okula alışma evresi ile başa çıkamaması halinde ebeveynlerin yapması gereken en önemli şey bir uzmandan destek almak olacaktır. Bu alanda danışılabilecek olan uzmanlar psikolog olurken, kendisine bu gibi sorunlarla müracaat eden ailelere gerekli desteği sağlayabilmektedir. Örneğin; gerek çocuk için, gerekse aile için terapi düzenleyerek her iki taraf açısından sorunların üstesinden gelinebilmeye yardımcı olan uzmanlar, bu konuda büyük bir destek sağlayabilmektedir.

author-avatar

Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit Hakkında

Lisans eğitimini 2016 yılında İzmir Yaşar Üniversitesi’nde tamamlayan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, yüksek lisans eğitimini 2016 – 2018 yılları arasında İstanbul Üsküdar Üniversitesi’nde tamamladı. Yüksek lisansını “Bireylerde Benlik Saygısı ve Cinsel Özyeterlilik İlişkisinde Bilişsel Çarpıtmaların Rolü” başlığıyla tamamlayan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, Türk Psikologlar Derneği ve Bilişsel Davranışçı Psikoterapiler Derneği üyesi olan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, Samsun Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde, Samsun Özel Meva Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde, İstanbul Np Beyin, Üsküdar Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Birimi’nde görev aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir