Çocuklar Arasında Kıyaslama Yapmayın

Geçmişte olduğu gibi günümüzde de pek çok anne baba çocuklarını ya kardeşleri ile ya da çevresindeki diğer çocuklarla kıyaslamaktadır. “Bak gördüm, Ayşe ne güzel annesine yardım ediyor, sen hiç etmiyorsun!” ya da “Osman hukuk fakültesini kazanmış, sen daha barajı zor geçtin!” gibi söylemler her ne kadar çocukların iyiliğini düşünmek, onları teşvik etmek gibi amaçlar gütse de, ne yazık ki amacından ziyade çocuğa zarar vermek ve hatta psikolojisini olumsuz yönde etkilemekten başka bir işe yaramamaktadır.

Kıyaslama Çocuklarda Olumsuz Etkilere Neden Oluyor

Çocuklar arası kıyaslama ebeveynlerin ve yakınlarının yapmış olduğu bir davranış türüdür. Genellikle çocukları motive edeceği ya da teşvik edeceği düşünülerek yapılsa da, daha çok olumsuz etkilere neden olmaktadır. Örneğin; çocuklar arası kıyaslama yapıldığında çoğu zaman kardeş kıskançlığı ortaya çıkarken, bunun yanı sıra mutsuzluk, kendini yetersiz hissetme, özgüven eksikliği gibi olumsuz etkileri de görülebilmektedir. Dolayısıyla anne ve babalar çocuğun iyiliğini düşünüp bu yönde hareket ederken, aslında farkında olmadan yalnızca ona zarar vermektedir. Bu nedenle de çocuklar arasında kesinlikle kıyaslama yapılmaması gerekmektedir.

Çocuklar Arasında Kıyaslama Yapmanın Zararları

Genç, ergen ya da çocuk fark etmeksizin günümüzde çocukların ebeveynleri ile alakalı en çok şikayet ettiği konulardan biri de “ailem beni başkaları ile kıyaslıyor” sorunsalıdır. Ne yazık ki anne ve babalar geçmişte de, günümüzde de çocuklarını başka çocuklarla bilinçsiz olarak kıyaslamakta ve bunun olumsuz sonuçlarından habersiz olmaktadır. Kıyaslama yapmanın zararları oldukça büyük olurken, çocukta kendini yetersiz hissetme ve dolayısıyla özgüven eksikliği ortaya çıkabilmekte ya da kıskançlık krizlerine neden olabilmektedir. Bunun yanı sıra çocuğun içine kapanması, asosyal hale gelmesi, her alanda başarısız olmaya başlaması, hırçınlaşıp mutsuzlaşması ve ebeveynlerinin kendisini sevmediğini düşünmeye başlaması kıyaslama yapmanın zararları arasında yer almaktadır.

Çocuğunuz İçin En Doğrusu Bir Uzman Desteği!

Ebeveynlerin çocukları ile alakalı yaşamış oldukları problemlerde sonucunu bilmediği yöntemlere başvurmak yerine bir psikoloğa başvurması gerekmektedir. Ebeveynlere bu alanda danışmanlık hizmeti veren psikolog ya da aile terapistleri, herhangi bir sorun karşısında nasıl davranmaları gerektiği konusunda aileleri yönlendirmek ve daha sağlıklı bir iletişim bağı kurulmasını sağlayabilmektedir.

author-avatar

Hakkında Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit

Lisans eğitimini 2016 yılında İzmir Yaşar Üniversitesi’nde tamamlayan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, yüksek lisans eğitimini 2016 – 2018 yılları arasında İstanbul Üsküdar Üniversitesi’nde tamamladı. Yüksek lisansını “Bireylerde Benlik Saygısı ve Cinsel Özyeterlilik İlişkisinde Bilişsel Çarpıtmaların Rolü” başlığıyla tamamlayan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, Türk Psikologlar Derneği ve Bilişsel Davranışçı Psikoterapiler Derneği üyesi olan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, Samsun Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde, Samsun Özel Meva Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde, İstanbul Np Beyin, Üsküdar Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Birimi’nde görev aldı.

İlgili gönderiler