Günümüzde pek çok çocuk, okula yeni başladığı dönemde çeşitli sorunlar yaşayabilmektedir. Bu dönemde en sık karşılaşılan problem ise okula uyum sürecidir.

Okula yeni başlayan çocuklarda en çok görülen sorunlar arasında yer alan alışamama, adapte olamama ve anne-babadan ayrılma kaygısı çoğu zaman çocukların psikolojisi açısından olumsuzluklara, okula gitmek istememesine, devamlı ağlamasına ve farklı davranışlar sergilemesine neden olabilmektedir. Bu gibi durumlarda ebeveynlerin izlemesi gereken bazı yollar olurken, başa çıkamadıkları noktada ise profesyonel bir destek alması tavsiye edilmektedir.

Okula Uyum Süreci Nedir?

Okula uyum süreci, genellikle okul öncesi ya da ilkokul döneminde olan çocukların okula alışabilme ve adapte olabilme sürecidir. Kimi çocuklarda bu süreç oldukça kolay bir şekilde atlatılabilirken, kimi çocuklarda ise korkunun şiddetine göre oldukça güç bir hale gelebilmektedir.

Okula alışma sürecini olumsuz olarak etkileyen en önemli unsur, doğduğundan beri ailesinin, özellikle de annesinin yanında olan çocuğun bu ortamda her ihtiyacının karşılanması, sevdiklerinin ve koruyucularının yanında kendisini güvende hissetmesi ve oldukça konforlu olan bu ortamdan uzaklaşma korkusu olarak gösterilebilmektedir. Bu gibi durumlar okula alışma döneminde çocukların psikolojisini olumsuz yönde etkileyerek okula gitmek istememesine, ağlama krizlerine girmesinde ve hatta okuldan kaçmasına neden olabilmektedir.

Ebeveynler Ne Yapmalıdır?

Bu gibi durumlarda aileye düşen görev ve sorumluluklar oldukça önemlidir. Ebeveynlerin çocuklarına karşı net ve istikrarlı bir tutum sergilemesi, vücut dili ve sözlerle hiçbir problem olmadığını göstermesi, olumlu ve cesaretlendirici sözler sarf etmesi ve ayrılma sürecini kısa tutması gerekmektedir. Ebeveynlerin kaygılı durumları çocuklar tarafından hemen anlaşıldığından, çocuk direkt olarak bu zayıf noktadan faydalanmayı isteyecektir.  Ancak kararlı olmak ve keskin bir duruş sergilemek, okula alışma sürecini kolaylaştırabilmektedir.

Psikologdan Destek Alabilirsiniz!

Çocuklarında bu olumsuz okul psikolojisinin üstesinden gelemeyen ebeveynlerin yapacağı en iyi iş bir uzmandan profesyonel destek almak olacaktır. Bu gibi durumlarda alanında uzman olan psikologlar hem ebeveynlerle hem de çocukla terapi gerçekleştirerek asıl nedeni öğrenmekte ve buna göre bir plan oluşturabilmektedir. Uygulanan psikoterapi yöntemleri sayesinde çocukların okula adaptasyon sürecini kısaltabilmek de mümkün hale gelmektedir.

Okumak İçin Tıklayınız  Madde Bağımlılığı Nedir?

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.