Çocuğunuz Okula Geç Alışırsa Ne Yapmalısınız?
Normal şartlarda anaokuluna yeni başlayan çocukların hemen hemen hepsi bilinmezliğe doğru yolmaktadır. Bu yolu bilinir hale getirebilmek adına ebeveynlerin çocuğu ile bazı oyunlar oynaması, okulunu tanıtması ve eğitim hayatı hakkında konuşmalar yapması gerekmektedir. Genellikle bu süreçte okula geç alışan çocuklar görebilmek mümkün olurken, evde ebeveynlerinin yapmış olduğu bu oryantasyon sayesinde bu süreci hazırlık aşaması olarak atlatabilmesi mümkündür.

Çocukların bazıları dahil oldukları bu yeni ortama hemen uyum sağlayabilirken, bazıları ile ise ilk etapta ebeveynlerini yanında görmeyi arzulamaktadır. Bu durum çocuk psikolojisi ile bağlantılı olurken, anne – babası yanında olan çocuklar belli bir zaman sonrasında okula alışarak kendiliğinden gitmeyi isteyecektir.

Çocuklar Neden Okula Geç Alışır?

Çocuklar pek çok nedenden dolayı yeni bir ortama alışmakta ve ailesinden uzak kalmaya konusunda problemler yaşamaktadır. Okula geç alışan çocukların büyük çoğunluğunda, geçmişte yaşamış olduğu travmatik olaylar yer almaktadır. Örneğin; çocuğun ailesinden ya da yakın çevresinden çok sevdiği birini kaybetmiş olması, okul öncesinde travma yaşaması, çocuğa uygulanan şiddet, istismar ve ihmal, yaşadığı travmatik olaylarda güvenli bir ortamda bulunmayışı ve okula başlama süresinin gecikmesi çocuk psikolojisi açısından olumsuz etkenler olarak ifade edilirken, bu durumların her biri çocuğun okula alışamamasına ya da geç alışmasına neden olabilmektedir.

Okula Alışmayan Çocuklar İçin Ne Yapılmalıdır?

Okula alışmayan çocuklar için çeşitli önlemler alınabilmektedir. Anne ile arasında bağın güçlendirilmesi, okul oryantasyon döneminde annenin de çocuğun yanında bulunması, çocukla anlaşma sağlanarak bulunduğu ortamdan ayrılmak, kesinlikle yalan söylememek, güven sağlamak ve hatta saklambaç, tahmin etme, nesne bulma, yüz boyama, baloncuk atma gibi oyunların oynanması, okula alışmayan çocuklar konusunda destek olacak davranışlardandır.

Çocukların psikolojisi göz önünde bulundurularak alınan bu önlemler, okula alışma sürecini daha kolay ve kısa bir hale getirebilmektedir.

Çocuğunuz İçin Profesyonel Destek Alabilirsiniz!

Okul çağına gelen çocukların psikolojisi konusunda endişeleri olan ebeveynler, daha sağlıklı bir okula başlama süreci için bir uzman psikologdan profesyonel destek alabilmektedir. Bu gibi durumlar hem çocuk, hem de ailesi için psikoterapi yöntemleri uygulayan uzmanlar, çocukların neden okula alışma aşamasında zorlandığını tespit ederek bu neden üzerine çalışmalar yürütmektedir. Sorunun kaynağı terapi yöntemi ile çözülerek çocuğun nasıl okula alıştırılacağı konusunda da destek sağlanabilmektedir.

author-avatar

Hakkında Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit

Lisans eğitimini 2016 yılında İzmir Yaşar Üniversitesi’nde tamamlayan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, yüksek lisans eğitimini 2016 – 2018 yılları arasında İstanbul Üsküdar Üniversitesi’nde tamamladı. Yüksek lisansını “Bireylerde Benlik Saygısı ve Cinsel Özyeterlilik İlişkisinde Bilişsel Çarpıtmaların Rolü” başlığıyla tamamlayan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, Türk Psikologlar Derneği ve Bilişsel Davranışçı Psikoterapiler Derneği üyesi olan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, Samsun Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde, Samsun Özel Meva Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde, İstanbul Np Beyin, Üsküdar Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Birimi’nde görev aldı.

İlgili gönderiler