Mutlu, pozitif ve uyumlu çocuk yetiştirmenin pratikte pek çok farklı yolu bulunmaktadır. Bunun yanı sıra bilimsel tavsiyeler de mutlu çocuk yetiştirmek için önemli birer etken olarak kabul edilebilmekte ve çoğu zaman işe yarayabilmektedir.

Mutlu Çocuk Yetiştirmenin 8 Yolu!

Mutlu Çocuk Yetiştirmenin 8 Yolu!

Mutlu Çocuk Yetiştirmenin 8 Yolu:

  • Olumlu Olmak

Ebeveynlerin çocuklarına olumlu düşünce ve davranışlarla yaklaşması çocukların daha sağlıklı ve uyumlu bir çocuk olmasını sağlayacaktır. Olumsuz düşünce ve davranışlar her zaman çocukların daha hırçın ve saldırgan bir yapıya sahip olmasına neden olacaktır.

  • Çocuklarla Şakalaşmak

Ebeveynlerin aile içerisinde mutlu ve neşeli bir ortam oluşturabilmesi için birbirleri ya da çocukları ile şakalaşması ve eğlenmesi oldukça önemlidir. Neşeli ve şakacı bir ortamda büyüyen çocuklar daha yaratıcı olabilmekte ve yaşamı boyunca karşılaşacağı stresle nasıl başa çıkabileceğini keşfedebilmektedir.

  • Ruh Sağlığına Dikkat Etmek

Mutlu çocuk yetiştirmek için dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise ailenin ruh sağlığını koruması ve bu konu hassas yaklaşmalarıdır. Çocuk psikolojisi ebeveynlerinin psikolojik sorunlarından, depresyonundan ve bunun gibi olumsuzluklardan büyük ölçüde etkilenebilmektedir.

  • Çocuğu İyi Tanımak

Günümüzde pek çok anne ya da baba, çocuğunu mükemmel yetiştirebilme yollarını bildiğini düşünmektedir. Fakat ebeveynlik matematiksel bir durum olmamakla beraber, ebeveynleri ev çoğu zaman aileyi çocuklar şekillendirmektedir. Dolayısıyla çocuk psikolojisi, davranışları ve karakterine göre davranabilmek için öncelikle ebeveynlerin çocuklarını iyi tanıması gerekmektedir.

  • Çocuklarla Vakit Geçirip Beraber Oyunlar Oynamak

Ebeveynlerin çocuklarıyla vakit geçirmesi ve özellikle de onlara uygun oyunlar oynaması, mutlu çocuk yetiştirmek için önemli bir etken olarak kabul edilmektedir.

  • Mükemmeliyetçi Olmamak

Ebeveynlerin çocukları konusunda mükemmeliyetçi davranması sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Ancak hayatta hiç kimse mükemmel değildir, bu nedenle de ebeveynlerin çocukların hata yapabileceği göz önünde bulundurularak ne çocuğa ne de kendilerine eziyet etmemesi gerekmektedir.

  • Evliliğe Emek Harcamak

Mutlu çocuk yetiştirmek için önemli olan bir diğer konu ise çocuk dünyaya geldiğinde eşlerin birbirini ikinci plana atmaması ve evliliğine emek harcamasıdır. Bir denge ya da uyum olmadan devam eden bir evlilik çocuklarda d uyum problemlerine neden olabilmektedir.

Randevu Al

  • Gerektiğinde Profesyonel Destek Almak

Kimi ebeveynlerin evlilikleri ya da çocuk yetiştirebilmeleri konusunda yetersiz kaldığında bir psikolog ya da terapistten destek alması gerekmektedir. Çoğu uzman bu gibi durumlarda danışanlarına terapi yöntemleri uygularken, bu sayede evlilikteki ve çocuk yetiştirmedeki sorunların üstesinden gelinebilmek mümkündür.

author-avatar

Hakkında Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit

Lisans eğitimini 2016 yılında İzmir Yaşar Üniversitesi’nde tamamlayan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, yüksek lisans eğitimini 2016 – 2018 yılları arasında İstanbul Üsküdar Üniversitesi’nde tamamladı. Yüksek lisansını “Bireylerde Benlik Saygısı ve Cinsel Özyeterlilik İlişkisinde Bilişsel Çarpıtmaların Rolü” başlığıyla tamamlayan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, Türk Psikologlar Derneği ve Bilişsel Davranışçı Psikoterapiler Derneği üyesi olan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, Samsun Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde, Samsun Özel Meva Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde, İstanbul Np Beyin, Üsküdar Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Birimi’nde görev aldı.

İlgili gönderiler