Çocukların Arkadaş Edinmesi Neden Önemli? Günümüzde hayat şartları gereği babaların yanı sıra anneler de çalışmaktadır. Dolayısıyla çocuklar aile ortamlarında ve mahalle kültürü ile büyüyemediklerinden yalnızlığa alışmaktadır. Çocuklar için çoğu zaman sosyalleşme ortamı 0 – 3 yaş arası kreşler olurken, daha sonrasında anaokulları, ilkokul, ortaokul, lise ve bunun gibi okullarda sürmektedir. Çocukların gelişimini tamamlayabilmesi adına önemli bir ihtiyaç olan bu sosyalleşme ortamlarında çocukların arkadaş edinememesi ile güç bir hale gelebilmektedir.

Çocuklar Arkadaşlık Kurmakta Neden Zorluk Çeker?

Çocuğun arkadaş ilişkileri genellikle yaş gruplarına göre değişiklik göstermektedir. Dolayısıyla arkadaşlık kurarken yaşadıkları güçlük de değişebilmektedir. Ancak Çocukların arkadaş edinmesi için gerekli olan en önemli şey sosyal beceriler ile iletişim becerileridir. Bunların yanı sıra çocuğun psikoloji olarak sağlıklı olması, özgüveni ve özsaygısının yerinde olması, arkadaşları ile yaşamış olduğu problemleri çözüme kavuşturabilmesini sağlamaktadır. Ancak bu niteliklere sahip olan çocuklar yaşıtları ile iletişim kurabilmekte ve sosyal ortamlarda kendini kabul ettirebilmektedir.

Genel olarak çocuğun arkadaş edinmesini engelleyen durumlara bakılacak olursa; aile çatışmaları, anne ve babanın boşanmış olması, sevdiği birini kaybetmesi, travmatik olaylar yaşaması, ihmal ve istismara uğraması gibi durumlar olarak gösterilirken, bu durumlar çocuğun psikolojisini olumsuz yönde etkileyerek iletişim ve sosyal becerilerini de köreltmektedir.

Bu Durum Karşısında Ne Yapılabilir?

Çocuğun yaşıtlarıyla iletişim kuramaması ne yazık ki önemli bir problem olarak değerlendirilmektedir. Bu gibi durumlarda ailenin çocuğa karşı daha olumlu yaklaşması, sorunlarını konuşmaya çalışması, o gün çocuğu neyin mutlu ya da mutsuz ettiğini öğrenmesi gerekmektedir. “çocuğum arkadaşlarıyla geçinemiyor” diyen bir anne babanın bu alandaki becerilerini geliştirebilmelerine yönelik olarak faaliyetlerde bulunması, oyunlar oynaması da önemli bir etken olacaktır. Ayrıca çocuk için bir uzmandan destek almak da önemlidir.

Profesyonel Bir Destek Alabilirsiniz!

Günümüzde insanlar için bir psikologdan destek almak, başı ağrıyan bir insanın nöroloji uzmanına görünmesi, dişi ağrıyanın ise dişçiye gitmesi gibi bir durumdur. Dolayısıyla çocuğu ile alakalı problemler yaşayan insanların da bir uzmandan destek alması gerekmektedir.

Genellikle uzmanlar çocuğun arkadaş ilişkilerini olumsuz yönde etkileyen durumlar hakkına araştırma yapmakta ve öncelikle bu sorunların çözümünü sağlamaktadır. Dolayısıyla ailelere büyük ölçüde yardımcı olan psikologlar, çocuğun gelişimine de olumlu katkılar sağlayabilmektedir.

author-avatar

Hakkında Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit

Lisans eğitimini 2016 yılında İzmir Yaşar Üniversitesi’nde tamamlayan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, yüksek lisans eğitimini 2016 – 2018 yılları arasında İstanbul Üsküdar Üniversitesi’nde tamamladı. Yüksek lisansını “Bireylerde Benlik Saygısı ve Cinsel Özyeterlilik İlişkisinde Bilişsel Çarpıtmaların Rolü” başlığıyla tamamlayan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, Türk Psikologlar Derneği ve Bilişsel Davranışçı Psikoterapiler Derneği üyesi olan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, Samsun Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde, Samsun Özel Meva Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde, İstanbul Np Beyin, Üsküdar Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Birimi’nde görev aldı.

İlgili gönderiler