Mutlu ve Uzun İlişkinin Sırrı! Çağımızda insanların en büyük hayallerinden biri de uzun ve mutlu bir ilişki ya da evliliktir. Emek ve fedakarlık gerektiren ilişkilerin ömrü her geçen gün kısalırken, ilişkiler daha yüzeyse olarak yaşanmakta ve hızlı bir şekilde tüketilmektedir. Dolayısıyla hemen hemen herkes uzun ilişkinin sırrı hakkında araştırmalar yapmakta ve ilişkisinin daha sağlıklı, daha uzun ömürlü olabilmesi için çalışmaktadır.

Mutlu İlişkinin Formülü Var mı?

Her ilişki için elbette ki mutlu ilişkinin formülü bulunmaktadır. Bu formül genellikle çiftlerin sorunlarına göre değişiklik gösterirken, genele olarak her ilişkiye hitap edebilecek mutlu ilişkinin formülü Saygı, Sevgi, Sabır ve Anlayış, Empati Kurma, Dürüstlük’tür.

Mutlu ilişkinin formülü ya da uzun ilişkinin sırrı gibi farklı tabirlerle nitelendirilen bu 5 madde, sağlıklı, mutlu ve uzun ilişkinin temelini oluşturmaktadır.

  • Saygı

Mutlu ilişkinin kurallarından ilki saygıdır. Çiftlerin her anlamda birbirine saygı göstermesi oldukça önemlidir. Bir ilişkide saygı olmadığı müddetçe ne yazık ki sevgi de yoktur. Yani kişi kendisine saygı duymayan birine karşı sevgi besleyemez. Dolayısıyla mutlu, sağlıklı ve uzun bir ilişki için ilk şart saygıdır.

  • Sevgi

Normal şartlarda saygı ve sevgi ayrılmaz bir bütündür. Çünkü sevgi olmadan saygı, saygı olmadan da sevgi olmaz. İnsan sevdiği kişiye karşı saygı duyarken, saygı duyduğu kişiyi de sevebilir. Bu nedenle de sevgi ve saygının yer aldığı bir ilişki uzun süre devam edebilir.

  • Sabır ve Anlayış

Hoşgörü, sabır ve anlayış insanları birbirine bağlayan, ilişkileri kuvvetlendiren bir durumdur. Çiftlerin birbirine sabır ve anlayış göstermemesi halinde içerisinde bulunulan ilişki belli bir süre sonrasında bitme noktasına gelmektedir.

  • Empati Yapma

Uzun ilişkinin yollarından bir diğer ise empati kurabilme, yapabilmedir. Çiftlerin birbirini anlayabilmesi ve anlayış gösterebilmesi için empati duygusu mutlaka yerinde olmalıdır. Empatinin olmadığı yerde ne anlayış, ne sabır, ne saygı, ne de sevgi bulunmaktadır.

  • Dürüstlük

Dürüstlük de yine bir ilişkinin mutlu ve uzun ömürlü olması için gereken niteliklerden biridir. Dürüst olmayan, devamlı yalan söyleyen birine karşı güven duygusu kalmamakta ve ilişkinin sadakatinde de sorunlar ortaya çıkmaktadır. Dolayısıyla ilişkilerde dürüstlük kavramı hayati bir önem taşımaktadır.

Tüm bunların yanı sıra çiftlerinde daha sağlıklı ve uzun ömürlü bir ilişki ya da evlilik yaşayabilmesi için psikolojik destek alması ve çift terapilerine katılması da gerekebilir. Her ne kadar çiftler bu 5 formülü yerine getirse de, bazen bireylerden birinde pek çok nedenden kaynaklı olarak psikolojik problemler ortaya çıkabilmekte ve bu durum ilişkiye yansıyabilmektedir. Bu gibi durumlarda alınacak olan destek, ilişkiyi kurtarmak ve daha sağlıklı bir hale getirmek açısından önemlidir.

Aile terapistler, diğer bir deyişle psikologlar tarafından uygulanan seanslar neticesinde çiftler sorunlarının üstesinden gelebilmekte, birbirlerini daha iyi anlayabilmekte ve daha mutlu bir ilişki sürdürebilmektedir. Dolayısıyla günümüzde pek çok ilişkinin mutlaka 3.cü bir kişi, yani uzman tarafından görülmesi gerekmektedir.

author-avatar

Hakkında Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit

Lisans eğitimini 2016 yılında İzmir Yaşar Üniversitesi’nde tamamlayan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, yüksek lisans eğitimini 2016 – 2018 yılları arasında İstanbul Üsküdar Üniversitesi’nde tamamladı. Yüksek lisansını “Bireylerde Benlik Saygısı ve Cinsel Özyeterlilik İlişkisinde Bilişsel Çarpıtmaların Rolü” başlığıyla tamamlayan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, Türk Psikologlar Derneği ve Bilişsel Davranışçı Psikoterapiler Derneği üyesi olan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, Samsun Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde, Samsun Özel Meva Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde, İstanbul Np Beyin, Üsküdar Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Birimi’nde görev aldı.

İlgili gönderiler