Çocuklarınıza Sorumluluk Kazandırmak için 7 Öneri

Sorumluk almayı öğrenemeyen çocukların sayısı ne yazık ki günümüz illeti olan narsizmle beraber gitgide artış göstermektedir. Bu nedenle ebeveynlerin büyük çoğunluğu çocuklara sorumluluk kazandırma için uzmanlara danışmakta ve ne yapılması gerektiği hakkında bilgi edinmeyi istemektedir. Aslında sorumluluk sahibi çocuk yetiştirme sanıldığı kadar zor olmazken, ebeveynler alacakları bazı önlemler ve uygulayacağı metodlar ise çocuklara kolaylıkla sorumluluk duygusu aşılayabilmektedir.

Sırt Çantasını Birlikte Hazırlamayı Teklif Edin!

Çocuklara sorumluluk kazandırma konusunda yapılabilecek pek çok şey bulunmaktadır. Bunların geneli bu duyguyu aşılayacak görevler oluşturmaktadır. Örneğin; çocukların okula ya da tatile kullanmış oldukları sırt çantasını beraberce hazırlamaları, alınması ya da alınmaması gereken eşyaları hatırlatmaları, sonraki günlerde ise artık okula götürebileceği eşyalarını kendisinin hazırlaması gerektiğini belirtmek, sorumluluk bilinci için ilk adım olacaktır.

Yaşına Uygun Görevler Verin!

Çocukların sorumluluk alabilmesi için en iyi yol görevler edinmesidir. Mesela sofrayı kurarken ya da odasını toplarken çocuğunuza da bazı görevler vererek sorumluluk sahibi olabilmesine yardımcı olabilirsiniz.

Çocukları Kesinlikle “Sorumsuz” Olarak Etiketlemeyin!

Sorumluluk bilinci bireylerde doğuştan olmayan ve sonradan gelişen bir durumdur. Dolayısıyla bu bilince erişemeyen çocuklar için daha çok çaba sarf edilmesi ve kesinlikle çocuğa “sorumsuz” etiketi vurulmaması gerekmektedir. Aksi takdirde bu durum onların psikolojisini olumsuz olarak etkileyecektir.

Sorumluluk Geliştiren Oyunlar Öğretin!

Çocuklara bazı şeyleri öğretebilmenin en iyi yolu oyunlardır. Genellikle oyun yaşı grubunda olan çocuklar için sorumluluk kazandırma oyunları en etkili yöntemler arasında yer almaktadır.

Verdiğiniz Görevlerin Sonucunda Olumlu Geribildirimlerde Bulunun!

Çocuğa verilen görevleri yerine getirdiğinde ona teşekkür etmek, gurur duyduğunuzu ifade etmek ve çeşitli şekillerde olumlu geribildirimde bulunmak çocuğun motivasyonunu artıracak ve psikolojisini olumlu olarak etkileyecektir. Bu sayede daha çok görev edinmeyi sorumluluk alabilmeyi deneyecektir.

Çocuğun Kendine Ait Fikir ve İnisiyatifi Olmasına İzin Verin!

Çocuklara sorumluluk bilinci aşılarken zaman zaman kendisine ait fikirleri beyan etmesine ve inisiyatif kullanmasına izin vermek de bu alanda uygulanabilecek metodlardandır.

Çocuğunuzu Motivasyonunu Sağlayarak Teşvik Edin!

Çocuğun motivasyonunu artırmak, teşvik edici uygulamalarda bulunmak ya da sözler sarf etmekte yine sorumluluk edinebilmeleri açısından önemli bir adım olacaktır.