Üvey çocuk psikolojisi ve Üvey Çocuğa Davranış, öz anne ve babası ile yaşamayan çocuklarda oluşan olumsuz bir psikoloji durumudur. Çocukların bu gibi sorunlarla karşılaşmaması adına anne ve babaların daha dikkatli davranması gerekmektedir. Evlat edinilen çocuk ilk defa üvey anne ya da babasının evine geldiğinde mutlaka çocukla empati yapılması gerekmektedir. Çocuğun yaşamış olduğu üvey çocuğun psikolojisi genellikle yeni anne ve babasıyla karşılaştığı ilk ana kadar olduğundan, ebeveynlerin bu durumu kişiselleştirmemesi, hatta alınganlık yapmaması gerekmektedir.

Çocuğun Üvey Anne ve Babasına Karşı Duvarlar Örmesi

Üvey çocukların psikolojisi genellikle hassas olduğundan, yeni ailesine alışana kadar bazen kendisine ve ebeveynlerine duvarlar örebilmektedir. Dolayısıyla üvey çocukla iletişim kurmak oldukça güç bir hale gelebilmektedir. Bu durum genellikle çocuğun neler yaşadığını ortaya koyarken, daha önceki yaşamında ebeveynlerine karşı güvensizlik yaşaması, ter edilmiş olması ya da sevdiği birini kaybetmiş olduğunu göstermektedir. Çevresindekilere karşı duvarlar ören üvey çocukla iletişim kurabilmek için bireylerin sabırla pes etmeden mücadele etmesi, gerektiğinde bir uzman psikologdan profesyonel destek alması gerekmektedir.

Üvey Çocuğa Davranış Şekli

Yeni evlat edinen ailenin çocuğa karşı davranışlarının daha anlayışlı, sabırlı ve müsamahakar olması gerekmektedir. Genellikle üvey evlat ya da evlatlar daha önce yaşamış olduklarını belli etme eğilimi gösterirken, bu gibi durumlara karşı ailenin daha hassas davranması ve sorunlarının kaynağını anlamaya çalışması da önemlidir.

Üvey evlat bildiği ve alışık olduğu düzenden ya da ortamdan koptuğu için ilk zamanlar alışma sürecini hem kendisi, hem de yeni ailesi için zor bir hale getirebilmektedir. Zaten öz anne ve babasından ayrılma ile güven sorunu yalayan çocuk, yeni insanlara bağlanma konusunda çeşitli psikolojik problemler yaşayabilmektedir. Bu durumlarda ise en doğru davranış şekli için bir uzmandan destek alınması gerekmektedir.

Okumak İçin Tıklayınız  Her Şeyi Son Dakikaya mı Bırakıyorsunuz?

Üvey Evlat Psikolojisi İçin Psikologdan Destek Alabilirsiniz!

Psikolog, insanlara evlat edinme sürecinde hem ebeveyn, hem de çocuk açısından destek sağlayabilmektedir. Genellikle çocuğun alışma sürecini kolaylaştıran ve ailelere bu gibi durumlarda nasıl davranmaları gerektiğini öğreten psikologlar, terapi yöntemi ile bu süreci başarılı bir şekilde atlatabilmeye yardımcı olmaktadır. Üstelik psikolojik sorunlar için de çözüm yolu sunarak daha sağlıklı ve iletişimi güçlü bir aile bağı kurulmasını da destekleyebilmektedir.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.