Günümüzde çoğu zaman gelişimini devam ettiremeyen aileler yenilikler ile geleneksel değerler arasında kaldığından evlilikler değerlerini yitirmekte ve bitme noktasına gelmektedir. Dolayısıyla psikolojik, aile iç şiddet, şiddetli geçimsizlik gibi pek çok nedenden boşanan çiftlerin sayısı her geçen gün artış gösterirken, bazı çocuklu ailelerde durumlar biraz daha farklı seyredebilmektedir. Genellikle kalkınmış olan bölgelerde boşanma sayısının daha fazla olduğu görülürken, aynı zamanda eğitimli bireylerin, evliliğinin ilk 5 yılı içerisinde olanların ve özellikle de çocuksuz ailelerin daha sık boşanma gerçekleştirdiği görülmektedir. Bu durumda çocuğun evlilikleri sürdürme konusunda önemli bir etken olup olmadığı merak edilmektedir.

Çocuk Için Boşanma Kararı Ertelenmeli Mi?

Çocuk Için Boşanma Kararı Ertelenmeli Mi

Çocuk Evliliği Sürdürmede Önemli Bir Etken Mi?

Boşanma süreci hem ebeveynler, hem de çocuk açısından oldukça zor bir süreçtir. Duruma boşanmanın çocuklara etkisi üzerinden bakıldığında bu sürecin başlatılması ile beraber, çocuk hayatındaki en çok sevdiği ve bağlı olduğu iki insana dilediği ya da ihtiyacı olduğu her an ulaşamayacaktır. Dolayısıyla boşanmada çocuğun psikolojisi büyük ölçüde sarsıntı yaşamakta ve hayatı olumsuz yönde etkilenmektedir. Bu gibi durumları göz önünde bulunduran bazı anne ve babalar ise boşanma sürecini biraz daha erteleyerek çocuk için evliliği sürdürme kararı alabilmektedir.

Çocuk için Boşanma Kararı Ertelenmeli Mi?

Çocuk için Boşanma Kararı Ertelenmeli mi sorusunda çiftler arasındaki bu durum bazen fedakarlık gerektirebilmektedir. Ebeveynler olarak boşanmada çocuğun psikolojisi göz önünde bulundurularak en sağlıklı ve doğru zaman için beklenmesi ve boşanma kararının ertelenmesi gerekebilir. Ancak evliliklerde boşanmanın ertelenemeyecek duruma gelebilmesi de mümkündür. Bu gibi durumlarda ise ebeveynler arasındaki çatışmalar, evdeki mutsuz ve huzursuz ortam da çocuğun psikolojisini etkileyebilmektedir. Dolayısıyla iş bu raddeye geldiğinde çocuk için boşanamama kararından vazgeçilerek daha sağlıklı bir boşanma süreci için evlilik terapisi görülmesi gerekmektedir.

Boşanma Sürecinde Psikologdan Destek Alabilirsiniz!

Ebeveynlerin birçoğu boşanma sürecinde çocuğun psikolojisini göz önünde bulundurarak çocuk için boşanamama durumuna gelebilmektedir. Ancak sürecin bu durumdan etkilenmemesi, aksine aile bireyleri için daha sağlıklı bir boşanma süreci gerçekleştirilebilmesi için mutlaka uzman psikolog ya da terapistten destek alınmalıdır.

Genellikle uzmanlar, boşanma sürecinde gerek tarafların, gerekse çocukların nasıl daha sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürdüreceklerine dair yönlendirmelerde bulunmakta, yardımcı olmaktadır. Terapi bu süreçte ebeveynlere ve çocuklara faydalı olmaktadır.

author-avatar

Hakkında Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit

Lisans eğitimini 2016 yılında İzmir Yaşar Üniversitesi’nde tamamlayan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, yüksek lisans eğitimini 2016 – 2018 yılları arasında İstanbul Üsküdar Üniversitesi’nde tamamladı. Yüksek lisansını “Bireylerde Benlik Saygısı ve Cinsel Özyeterlilik İlişkisinde Bilişsel Çarpıtmaların Rolü” başlığıyla tamamlayan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, Türk Psikologlar Derneği ve Bilişsel Davranışçı Psikoterapiler Derneği üyesi olan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, Samsun Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde, Samsun Özel Meva Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde, İstanbul Np Beyin, Üsküdar Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Birimi’nde görev aldı.

İlgili gönderiler