Orta yaş bunalımı olarak da bilinen kadınlarda 40 yaş sendromu, günümüzde pek çok kadının yaşamış olduğu psikoloji problemidir. Kadınlar 40 yaşına geldiklerinde bu yaşı kabullenemedikleri için bunalıma girmektedir. Normal şartlarda bu bunalım için herhangi bir neden bulunmazken, kadının yaşamış olduğu fiziksel ve ruhsal faktörler onu bunalıma itebilmekte ve 40 yaşından sonrasında çeşitli sorunlarla karşılaşabilmektedir. Genellikle bu dönemde 40 yaş sendromuna yakalanmamanın sırrı kişinin kendini olduğu gibi sevip beğenmesi ve her zaman değerini bilmesi olarak gösterilmektedir.

Kadınlarda 40 Yaş Sendromu Nedenleri

Kadınlarda 40 yaş sendromu nedenleri hakkında ne yazık ki kesin ve net bir bilgi bulunmamaktadır. Bu süreçte kişinin kendine olan özgüvenini kaybetmesi, vücudunda yaşadığı değişiklikler, kırışıklıklar, sarkmalar ve bu gibi faktörler nedeniyle partnerinin kendisini beğenmeyeceği korkusu, eski çekiciliğini ve güzelliğini kaybettiğini düşünmesi ve menopozun başlangıç göstermesi gibi durumların, kadınlarda 40 yaş sendromu nedenleri olabileceği düşünülebilmektedir.

Kadınlarda 40 Yaş Sendromu Belirtileri

40 yaşına giren kadınlarda orta yaş bunalımının olup olmadığını anlayabilmek için bazı belirtilerin görülmesi gerekmektedir. Örneğin; kilo verme konusunda takıntılı bir hale gelmek, estetik ya da botoks yaptırmayı düşünmek ve hatta böyle bir operasyon geçirmek, daha çok gençlerle takılmaya çalışmak, gençleşmeye yönelik değişiklikler yapmak ve bu gibi durumlar, kadınlarda 40 yaş sendromu belirtileri olarak ifade edilmektedir.

Kendisinde bu gibi belirtiler görülen kadınların bu süreci atlatabilmesi için bir klinik psikolog ya da terapistten destek alması gerekmektedir. Genellikle kendisine orta yaş bunalımı ile gelen kadın ve erkekler için çeşitli terapi seansları düzenleyen psikologlar, bu sürecin sağlıklı bir şekilde atlatılmasına yardımcı olmaktadır.

Öte yandan bu dönemde kadınlar çeşitli yöntemlerle de 40 yaş sendromunu atlatabilmektedir. Örneğin; yeni hobiler edinmek, spor ve egzersiz yapmak, koşuya çıkmak, kişisel bakımına özen göstermek, hayatın içinde yer almak, sanatla haşır neşir olmak ya da yaşama sıkı sıkı tutunabilecek bahaneler bulmak 40 yaş sendromunu atlatabilmenin yollarındandır.

Okumak İçin Tıklayınız  Çocuğunuzu Okula Hazırlamanın 6 Yöntemi!

40 Yaş Sendromu Ne Kadar Sürer?

40 yaş psikolojisi ağır bir psikoloji olduğundan hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilmektedir. Kadınlar çoğu zaman 35 yaş sonrasında görülen bu durum, tedavisi gerçekleştirilmediği ya da üstesinden gelinmediği durumlarda 40’lı yaşların sonuna kadar ya da ömür boyu devam edebilmektedir. Dolayısıyla kadınlarda 40 yaş sendromu tedavisi önemli olabilmektedir.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.