40 yaş sendromu, günümüzde pek çok kadın ve erkekte görülebilen psikoloji problemidir. Orta yaş bunalımı olarak da adlandırılan 40 yaş sendromu, erkekler arasında da sıklıkla görülebilmektedir. Bu dönem genellikle erkeklerde oldukça önemli ve hatta dönüm noktası olurken, 40 yaş psikolojisine bürünen erkeklerde alışılmışın dışında davranışlar görülmektedir. Özellikle de hayatını diğer pek çok akranından önce düzene sokan, kazancı iyi olan, hedeflediği kariyere ulaşan ve standartları yüksek bir yaşam sürdüren erkeklerin yatkın olduğu bu bunalım, kişinin yaşamını büyük ölçüde etkileyebilmektedir.

Erkeklerde 40 Yaş Sendromu Nedenleri

Erkeklerde 40 sendromu nedenlerinin başında farkındalık gelmektedir. Bu dönemde erkeklerin vücudunda herhangi önemli bir değişiklik meydana gelmezken, yalnızca saçları beyazlamaya başlamakta ya da hafifçe yaşlılık belirtileri ortaya çıkmaktadır. Dolayısıyla kadınlardaki menopoz gibi hormonal bir değişiklik erkelerde 40 yaş sendrom nedenleri olarak gösterilememektedir. Aksine sorunun ana kaynağı insanın psikolojisine dayanmaktadır.

Erkeklerde 40 Yaş Sendromu Belirtileri

Erkeklerde orta yaş bunalımı çeşitli şekillerde kendini belli etmektedir. Adından da anlaşıldığı üzere erkeklerde 40 yaş ile beraber ortaya çıkan bu semptomlar gençleşme arzusu, estetik olma çabaları, kişisel bakıma özen gösterme, saç boyatma, saçlardaki dökülme ya da seyrekleşmelere karşı saç ektirme, yeni moda kıyafetler, gençlerle beraber takılma, evlilik ve eşten uzaklaşma gibi durumlar olarak gösterilebilmektedir.

Tüm bunların yanı sıra cinsel performans gücünde yaşanan düşüş, bedenle birlikte beynin de yaşlanması, yeme – içme alışkanlıkları ile sosyal davranışlarda görülen değişiklik çabası, kendini ispat etmeye çalışma ya da yeni hobiler edinme gibi durumlar da Erkeklerde 40 Yaş Sendromu belirtileri arasında yer almaktadır.

Erkeklerde 40 Yaş Sendromu Ne Kadar Sürer?

Erkeklerde çoğunlukla 40 yaşından sonra ortaya çıkan orta yaş bunalımı, genellikle 45 – 50’li yaşlara kadar sürebilmektedir. Bu nedenle de kişinin kendisinde bu türden dürtü ve belirtileri görmesi ile beraber bu dönemde yaşamının olumsuz olarak etkilenmemesi adına bir psikolog ya da terapistten destek alması gerekmektedir. Aksi takdirde ilerleyen yaşlarda daha önemli sorunlar ortaya çıkabilmekte, kişinin yaşamı önemli ölçüde etkilenebilmektedir.

Bu gibi şikayetlerle kendisine müracaat eden danışanları için bilişsel davranışçı terapi gibi tedavi yöntemleri uygulayan psikologlar, danışanlarının daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürdürebilmesine yardımcı olmaktadır.

author-avatar

Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit Hakkında

Lisans eğitimini 2016 yılında İzmir Yaşar Üniversitesi’nde tamamlayan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, yüksek lisans eğitimini 2016 – 2018 yılları arasında İstanbul Üsküdar Üniversitesi’nde tamamladı. Yüksek lisansını “Bireylerde Benlik Saygısı ve Cinsel Özyeterlilik İlişkisinde Bilişsel Çarpıtmaların Rolü” başlığıyla tamamlayan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, Türk Psikologlar Derneği ve Bilişsel Davranışçı Psikoterapiler Derneği üyesi olan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, Samsun Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde, Samsun Özel Meva Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde, İstanbul Np Beyin, Üsküdar Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Birimi’nde görev aldı.

One thought on “Erkeklerde 40 Yaş Sendromu Nedenleri

  1. Derys dedi ki:

    Eşim 40yaş sendromundan dolyı benden ve evden uzaklaştı ne yapabilirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir