40 yaş sendromu, günümüzde pek çok kadın ve erkekte görülebilen psikoloji problemidir. Orta yaş bunalımı olarak da adlandırılan 40 yaş sendromu, erkekler arasında da sıklıkla görülebilmektedir. Bu dönem genellikle erkeklerde oldukça önemli ve hatta dönüm noktası olurken, 40 yaş psikolojisine bürünen erkeklerde alışılmışın dışında davranışlar görülmektedir. Özellikle de hayatını diğer pek çok akranından önce düzene sokan, kazancı iyi olan, hedeflediği kariyere ulaşan ve standartları yüksek bir yaşam sürdüren erkeklerin yatkın olduğu bu bunalım, kişinin yaşamını büyük ölçüde etkileyebilmektedir.

Erkeklerde 40 Yaş Sendromu Nedenleri

Erkeklerde 40 sendromu nedenlerinin başında farkındalık gelmektedir. Bu dönemde erkeklerin vücudunda herhangi önemli bir değişiklik meydana gelmezken, yalnızca saçları beyazlamaya başlamakta ya da hafifçe yaşlılık belirtileri ortaya çıkmaktadır. Dolayısıyla kadınlardaki menopoz gibi hormonal bir değişiklik erkelerde 40 yaş sendrom nedenleri olarak gösterilememektedir. Aksine sorunun ana kaynağı insanın psikolojisine dayanmaktadır.

Erkeklerde 40 Yaş Sendromu Belirtileri

Erkeklerde orta yaş bunalımı çeşitli şekillerde kendini belli etmektedir. Adından da anlaşıldığı üzere erkeklerde 40 yaş ile beraber ortaya çıkan bu semptomlar gençleşme arzusu, estetik olma çabaları, kişisel bakıma özen gösterme, saç boyatma, saçlardaki dökülme ya da seyrekleşmelere karşı saç ektirme, yeni moda kıyafetler, gençlerle beraber takılma, evlilik ve eşten uzaklaşma gibi durumlar olarak gösterilebilmektedir.

Tüm bunların yanı sıra cinsel performans gücünde yaşanan düşüş, bedenle birlikte beynin de yaşlanması, yeme – içme alışkanlıkları ile sosyal davranışlarda görülen değişiklik çabası, kendini ispat etmeye çalışma ya da yeni hobiler edinme gibi durumlar da Erkeklerde 40 Yaş Sendromu belirtileri arasında yer almaktadır.

Erkeklerde 40 Yaş Sendromu Ne Kadar Sürer?

Erkeklerde çoğunlukla 40 yaşından sonra ortaya çıkan orta yaş bunalımı, genellikle 45 – 50’li yaşlara kadar sürebilmektedir. Bu nedenle de kişinin kendisinde bu türden dürtü ve belirtileri görmesi ile beraber bu dönemde yaşamının olumsuz olarak etkilenmemesi adına bir psikolog ya da terapistten destek alması gerekmektedir. Aksi takdirde ilerleyen yaşlarda daha önemli sorunlar ortaya çıkabilmekte, kişinin yaşamı önemli ölçüde etkilenebilmektedir.

Randevual

Bu gibi şikayetlerle kendisine müracaat eden danışanları için bilişsel davranışçı terapi gibi tedavi yöntemleri uygulayan psikologlar, danışanlarının daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürdürebilmesine yardımcı olmaktadır.

3 Yorum: “Erkeklerde 40 Yaş Sendromu Nedenleri

 1. Derys dedi ki:

  Eşim 40yaş sendromundan dolyı benden ve evden uzaklaştı ne yapabilirim

  1. Önder dedi ki:

   Bırak gitsin dönerse senindir dönmezse zaten senin olmamıştır :))

 2. Mukadder dedi ki:

  Hocam merhaba benim 2.evliliğim ve evleneli 3 sene oldu eşimin gözlerini bir türlü gelen geçin bayanlara bakmaktan koparamadim sorduğumda cevabı su oldu;Boş baktım
  Bi insan hergun geçtiği yerlere boş nasıl bakar onu anlamadım.birde geçen akşam masöz muhabbeti vardı bende merak ettim diye ona açtırdım sıkıntı yok o gece ertesi akşam iş ilanlarından masöz lere kadar esc bayanlara baktığını gördüm ben ne yapmalıyım bir yol gösterin yoksa kafayı yicem hocam Alllah rızası icin yardımcı olun ve ben eşimi tedavi ettirmek istiyorum çünkü suçunu kabullenmeyip bana el kaldirdigi.hakareti ve kufurleri oluyor ve ben çok bunaldım ve yoruldum.

Yoruma Kapalı.