İrade, her insanın sahip olduğu, bir şeyleri yapabilme, başarabilme isteği, istenç olarak ifade edilmektedir. Bazı insanlar irade oldukça güçlü olurken, bazılarında ise irade zayıflığı ya da bozukluğu görülmektedir. İrade zayıflığı ya da bozukluğu insanların yaşamını pek çok alanda olumsuz olarak etkilemektedir. İş hayatı, sosyal hayat ya da özel hayat gibi pek çok alanda iradeye ihtiyaç duyulurken, iradeyi güçlendirme için de çeşitli yöntemlerin uygulanması ya da bir psikologdan yardım alınması gerekmektedir.

İradenizi Güçlendirebilir Misiniz?

İrade, insanın beyin sistemi ile alakalı olan bir durum olarak ifade edilmektedir. Beynin ön kısmı olan prefontal korteks, bireyin karar verebilmesini ve davranışlarını düzenleyebilmesini sağlamaktadır. İnsanın iradesini koruması ve hatta güçlendirebilmesi için beyin sağlığına dikkat etmesi gerekmektedir.

Günümüzde bu alanda yapılan araştırmalar, insanlar açısından iradeyi güçlendirmenin mümkün olduğunu ortaya koymuştur. Bunun için insanın prefontal korteks sağlığına dikkat edilmesi, iyi bir uyku çekmek, psikoloji sorunları ve stresle başa çıkma yollarının öğrenilmesi, beynin beslemesi ve irade gerektiren meditasyon ile aktivitelerde bulunulması gerekmektedir. Örneğin; spor yapmak, diyet yapmak gibi güçlü irade gerektiren durumlar, iradeyi güçlendirme için ideal yöntemler olarak gösterilebilmektedir.

İradesizliğin Belirtileri ve Nedenleri

Öz-kontrol olarak da ifade edilen irade bozukluğu pek çok olumsuz sonuca eden olurken, bunlardan bazıları istenmeyen hamilelik, gereğinden fazla yeme, tasarruf edememe, para biriktirememe, önyargı, aşırı borç ve hatta aile içi şiddettir. Bu gibi durumlar irade bozukluğu nedenleri olarak da gösterilebilmektedir.

Bunun yanı sıra irade bozukluğu ya da zayıflığına neden olan durumlar ise genellikle psikolojik, fiziksel ve çevresel faktörler olarak ifade edilebilmektedir. Örneğin; günlük olarak 8 saatin altında uyku uyumak, yaşanan çeşitli travmalar ya da bu gibi durumlar da irade bozukluğuna neden olan faktörlerdir.

Okumak İçin Tıklayınız  Hayır Diyememek Hastalık mı?

Psikologdan Destek Alabilirsiniz

İrade bozukluğu ve güçsüzlüğü gibi durumlarda atılabilecek en doğru adımlardan biri de bir psikologdan yardım almaktır. Genellikle kendisine bu gibi sorunlar için başvuran danışanlarına çeşitli psikoterapi yöntemleri uygulayan psikologlar, iradenin nasıl güçlendirilebileceği konusunda danışanlarını yönlendirebilmektedir. Terapi sayesinde insanlar daha başarılı, sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürdürebilmekte, yaşam kalitesini artırabilmektedir. Bu nedenle de mutlaka bir uzmandan destek alınması tavsiye edilmektedir.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.