İrade, her insanın sahip olduğu, bir şeyleri yapabilme, başarabilme isteği, istenç olarak ifade edilmektedir. Bazı insanlar irade oldukça güçlü olurken, bazılarında ise irade zayıflığı ya da bozukluğu görülmektedir. İrade zayıflığı ya da bozukluğu insanların yaşamını pek çok alanda olumsuz olarak etkilemektedir. İş hayatı, sosyal hayat ya da özel hayat gibi pek çok alanda iradeye ihtiyaç duyulurken, iradeyi güçlendirme için de çeşitli yöntemlerin uygulanması ya da bir psikologdan yardım alınması gerekmektedir.

İradenizi Güçlendirebilir Misiniz?

İrade, insanın beyin sistemi ile alakalı olan bir durum olarak ifade edilmektedir. Beynin ön kısmı olan prefontal korteks, bireyin karar verebilmesini ve davranışlarını düzenleyebilmesini sağlamaktadır. İnsanın iradesini koruması ve hatta güçlendirebilmesi için beyin sağlığına dikkat etmesi gerekmektedir.

Günümüzde bu alanda yapılan araştırmalar, insanlar açısından iradeyi güçlendirmenin mümkün olduğunu ortaya koymuştur. Bunun için insanın prefontal korteks sağlığına dikkat edilmesi, iyi bir uyku çekmek, psikoloji sorunları ve stresle başa çıkma yollarının öğrenilmesi, beynin beslemesi ve irade gerektiren meditasyon ile aktivitelerde bulunulması gerekmektedir. Örneğin; spor yapmak, diyet yapmak gibi güçlü irade gerektiren durumlar, iradeyi güçlendirme için ideal yöntemler olarak gösterilebilmektedir.

İradesizliğin Belirtileri ve Nedenleri

Öz-kontrol olarak da ifade edilen irade bozukluğu pek çok olumsuz sonuca eden olurken, bunlardan bazıları istenmeyen hamilelik, gereğinden fazla yeme, tasarruf edememe, para biriktirememe, önyargı, aşırı borç ve hatta aile içi şiddettir. Bu gibi durumlar irade bozukluğu nedenleri olarak da gösterilebilmektedir.

Bunun yanı sıra irade bozukluğu ya da zayıflığına neden olan durumlar ise genellikle psikolojik, fiziksel ve çevresel faktörler olarak ifade edilebilmektedir. Örneğin; günlük olarak 8 saatin altında uyku uyumak, yaşanan çeşitli travmalar ya da bu gibi durumlar da irade bozukluğuna neden olan faktörlerdir.

Randevual

Psikologdan Destek Alabilirsiniz

İrade bozukluğu ve güçsüzlüğü gibi durumlarda atılabilecek en doğru adımlardan biri de bir psikologdan yardım almaktır. Genellikle kendisine bu gibi sorunlar için başvuran danışanlarına çeşitli psikoterapi yöntemleri uygulayan psikologlar, iradenin nasıl güçlendirilebileceği konusunda danışanlarını yönlendirebilmektedir. Terapi sayesinde insanlar daha başarılı, sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürdürebilmekte, yaşam kalitesini artırabilmektedir. Bu nedenle de mutlaka bir uzmandan destek alınması tavsiye edilmektedir.

author-avatar

Hakkında Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit

Lisans eğitimini 2016 yılında İzmir Yaşar Üniversitesi’nde tamamlayan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, yüksek lisans eğitimini 2016 – 2018 yılları arasında İstanbul Üsküdar Üniversitesi’nde tamamladı. Yüksek lisansını “Bireylerde Benlik Saygısı ve Cinsel Özyeterlilik İlişkisinde Bilişsel Çarpıtmaların Rolü” başlığıyla tamamlayan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, Türk Psikologlar Derneği ve Bilişsel Davranışçı Psikoterapiler Derneği üyesi olan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, Samsun Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde, Samsun Özel Meva Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde, İstanbul Np Beyin, Üsküdar Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Birimi’nde görev aldı.

One thought on “İradenizi Güçlendirebilir Misiniz?

  1. Mustafa dedi ki:

    Merhaba oğlum 28 yaşında evli 1 çocuk babası eşi çalışıyor, oğlumda İrade zafiyeti ve dur yok sorumluluk yok ilgi alaka yok anne baba eş bakar borçyaparım öderler diye düşünen iş beğenmeyen durumda ve evliliği sıkıntıda ne yapmamız gerekiyor teşekkür ederim

Yoruma kapalı.