Ani sinirlenme, günümüzde her 10 kişiden en az 6’sında görülen ve çeşitli şekillerde bireyin yaşamını etkileyen psikolojik bir sorundur. Pek çok kişi tarafından “kan beynime sıçradı” şeklinde ifade edilen ani sinirlenme, çoğu zaman mantıklı ya da geçerli bir sebebi olmaksızın gelişmektedir.

Çabuk sinirlenme durumunda bireylerin vücudunda fazlaca adrenalin salgılanırken, bu gibi belirtiler bireyin stres durumunu ortaya sermektedir. Kısa süreliğinde bedende nabız atışları hissedilirken, vücut ısısı artmakta, kan şekerinde yükselme ve kan dolaşımında hızlanma gibi durumlarda görülebilmektedir. Çabuk sinirlenme durumunda pek çok kez insan bedeninde sınurlı ve kısa süreli değişimler meydana gelmektedir. Dolayısıyla çabuk sinirlenen kadın ya da erkeklerde kardiyovasküler rahatsızlıklar, gastrit, ülser gibi sindirim sistemi bozuklukları, hipertansiyon gibi rahatsızlıklara yakalanma ihtimali de artmaktadır.

Ani Sinirlenme Neden Olur?

Çabuk sinirlenen erkek ve kadınlarda bu sinir ve stresin en önemli nedeni genellikle kişilik yapısı ve karakteridir. Fevri bir kişilik yapısına sahip olan bireyler hiçbir sebep yokken sinirlenme, ani sinirlenme, patlama gibi durumlar meydana gelmektedir.

Öte yandan tiroid hormonu yüksek olan bireylerde de çabuk sinirlenme durumu sıklıkla görülebilmektedir. Gerektiğinden fazla sorumluluk üstlenen, aşırı yük altında olan bireylerde stres hormonları daha fazla salgılanmaktadır. Mükemmeliyetçi, titiz, rekabetçi, ayrıntılara takılan ve bu gibi bir kişilik yapısına sahip olan bireyler de ortada hiçbir sebep yokken sinirlenmeye başlamakta ya da öfke patlamaları yaşamaktadır.

Tüm bunların yanı sıra ani sinirlenme gibi durumlarda bireyin içerisinde bulunduğu psikolojisi, depresyonda oluşu ve bunun gibi faktörler de ani sinirlenme nedenleri arasında yer almaktadır. Bunun ile beraber duygudurum bozuklukları ve manik kaymalar gibi durumlar, yine çabuk sinirlenme etkisi gösterebilen faktörlerdendir.

Günümüzde alkol ve uyuşturucu gibi maddelere bağımlı olan kişiler, nöbet halinde iken ani öfke patlamaları yaşayabilmekte, kişilik bozukluğuna sahip olan bireylerde de bu gibi durumlar görülebilmektedir.

Çabuk Sinirlenme Nasıl Önlenir?

Öfkeyi kontrol edebilmek ve çabuk sinirlenmeye çözüm olabilecek pek çok yol ve yöntem bulunmaktadır. Bunların ilki, ani öfke patlamaları yaşayan bu kişilerin, bu alanda uzman olan psikologlardan profesyonel bir yardım almasıdır.

Öfke kontrol bozukluğu yaşayan hastaları için gerekli araştırma ve incelemeleri yapan uzman hekimler, buna göre bir tedavi çizelgesi oluşturmakta ve ona göre tedavi sürecini başlatmaktadır. Çabuk sinirlenme gibi ruhsal sorunlarda ise genellikle terapi yöntemleri uygulanmaktadır. Davranışçı psikoterapi, bilişsel davranışçı terapi gibi yöntemler, bireyin öfke nöbetlerinde neler yapabileceğini, bu sorun ile nasıl başa çıkabileceğini ortaya koymaktadır.

Öte yandan “sinirlenmek istemiyorum, ne yapmalıyım?” sorusuna yanıt arayanlar için; rahatlama ve farkındalık oluşturma, sorun oluşturmak yerine sorun çözme, sakin ve soğukkanlılıkla iletişim kurabilme, sosyal çevrenin değiştirilmesi, gerektiğinde nefes egzersizleri, nefsin terbiye edilmesi ya da öfkeyi unutturacak aktiviteler, bu gibi durumlarda bireye yardımcı olacak yöntemler olarak ifade edilmektedir.