Her Şeyi Son Dakikaya mı Bırakıyorsunuz?

Her insan, kendine özgü bir kişilik ve alışkanlıklara sahiptir. Bazı insanlar işlerini kısa sürede tamamlayıp rahat olmayı tercih ederken, bazıları ise erteleyerek son dakikaya bırakmayı tercih ederler. Her şeyi son dakikaya bırakmak bu insanlarda adeta bir huy, bir alışkanlık haline gelirken, bu durum çoğu zaman insan psikolojisi ile ilişkilendirilmektedir.

İşlerini Son Ana Bırakmak ve Adrenalin

Adrenalin bazı insanlara büyük ölçüde zevk vermektedir. Adrenalin tutkunu olarak ifade edilen bu gibi insanlar çoğu zaman işini son ana bırakma ile kendisini zora sokmakta ve bu durum neticesinde duymuş olduğu adrenalinden zevk almaktadır.

Hayatı sınırlarında yaşamaktan keyif alan ve bunu bir alışkanlık ya da tutku haline getiren insanlar başta önemli ve kritik işleri olmak üzere her şeyi erteleme ve son ana bırakma ile hayatı daha keyifli bir hale getirmektedir. Aşırı risk altında vücudun salgılamış olduğu adrenalin ve bununla beraber dopamin hormonları zevk vermektedir. Bu nedenle de adrenalin bağımlıları işlerinin büyük çoğunluğunu kasıtlı olarak son ara bırakmayı, ertelemeyi tercih etmektedir.

Her Zaman İki Ayağı Bir Pabuca Girenler

İnsanların bazıları ise her şeyi son dakikaya bırakmak konusunda alışkanlık edinmektedir. Yani bu durum kasıtlı olmanın dışında tamamen gayri ihtiyari olarak gelişme gösterebilmektedir. Üstelik bu durumda olan bireyler alışkanlıkları neticesinde görevini ya da işini yerine getirememe riskini ve sonuçlarını da kabullenmektedir.

Genellikle zaman tasarrufu sağlayamayan insanlarda görülen her şeyi son ana bırakma alışkanlığı, tembellik ya da ihmalkarlıkla ilişkili değildir. Bu insanlar yalnızca erteleme alışkanlığı edinmekte ve bu durumda kolay kolay vazgeçememektedir.

Erteleme Durumundan Kurtulmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Her şeyi son ana bırakma nedeniyle işinde, günlük yaşamında ya da özel hayatında problem yaşayan insanlar bu durumdan kurtulabilmeyi arzulamaktadır. Bunun içinse yapılması gereken en önemli şey psikoloji alanında uzmanlık edinen bir hekimden profesyonel destek almak olacaktır.

Okumak İçin Tıklayınız  Panik Atak Tedavi Süreci Hakkında Merak Edilenler

Bu gibi durumlarda yardım alınabilecek uzmanlar genellikle terapist, psikolog ya da psikiyatristler olurken, bu uzmanlar çoğu zaman danışanlarına çeşitli terapi yöntemleri uygulayabilmektedir. Bu uygulamalar sayesinde kısa sürede erteleme hastalığından kurtulabilmek mümkündür.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.