Motive Olmanın Yolları Nelerdir? Motivasyon, insanların yaşamında daha başarılı ve mutlu olabilmeleri için gerekli olan bir ihtiyaçtır. Hayatın bazı zorlukları zaman zaman insanı yürüttüğü mücadelesinde pes etme noktasına getirirken, başarılı insanların büyük çoğunluğu psikolojisini pozitif tutarak çeşitli şekillerde motivasyon sağlayabilmektedir.

Motive Olmak için 6 Yöntem!

Günlük yaşamında çeşitli problemlerle karşı karşıya kalan kişiler motivasyonu artırmak için güçlük çekebilmektedir. Bireyin kendisini kırılgan, güçsüz, pes etmiş bir halde bulabildiği zamanlarda olurken, bu gibi durumlarda motive olmak için dikkat edilebilecek, uygulanabilecek çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Örneğin; sadece bir insan olduğunu hatırlamak, çocuklarla zaman geçirmek, gönüllü çalışmalara katılmak, başarı hikayeleri okumak, yürüyüş yapıp araba kullanmak, müzik dinlemek, motive edici filmler izlemek, ertelemek, yeterince uyku uyumak ya da hedef belirlemek, bu yöntemlerden yalnızca bazılarıdır.

  • Bazı Şeyleri Erteleyin

Ara vermek ve belli bir süreliğine ertelemek, motivasyonu artırmak için ideal bir yöntem olabilmektedir. Özellikle de cesaret kırıcı durumlar meydana geldiğinde daha sağlam başlayabilmek için ara vermek gerekir.

  • Başarı Hikayeleri Okuyun

Başarı hikayeleri, insanların heveslenmesi, hedef belirlemesi ve dolayısıyla motive olması için tam olarak bir teşvik edici rol üstlenmektedir. Genellikle bu gibi hikayeler okuyan, motive edici filmler izleyen ya da kitaplar okuyan insanlar, psikolojisini ve motivasyonunu daha yüksek tutabilmektedir.

  • Müzik Dinleyin

Müzik, yoğun iş temposu, günün yorgunluğu ya da olumsuz psikolojiyi dağıtabilecek ideal yöntemlerden biridir. Sakinleştirici ve dinlendirici bir etkiye sahip olan müzik, kırılmış ve pes etmiş insanlarda olumlu etkiler oluşturabilmektedir.

  • Yürüyüş Yapın ve Araba Kullanın

Motivasyon eksikliği yaşayan kişiler için ideal yöntemlerden biri de tempolu yürüyüş yapmak, etrafı gezmek ve hatta araba kullanmaktır. Bu gibi yöntemlerin hepsi motive olmak için oldukça etkili birer yöntem olurken, bu sayede mekan ve hava değişikliği mutlaka iyi gelecektir.

  • Ulaşılabilir Hedefler Belirleyin

Ulaşılabilir hedefler belirlemek ve zaman içerisinde bu hedeflere ulaşmak en iyi motivasyon edici faktörlerden biridir. Bu şekilde hedefe ulaşıldığında heves ve hayal kırıklığı yerine başarmanın mutluluğuna erişen kişiler, başka hedefler ve başarılar için motive olabilmektedir.

  • Bir Uzmandan Yardım Alın

Motivasyon eksikliği gibi durumlarla başa çıkamaz hale gelindiğinde yapılabilecek en iyi şey bir psikologdan destek almak olacaktır. Bu gibi nedenlerle kendisine müracaat eden hastalarına terapi uygulayan psikologlar, kişinin her daim pozitif olmasına ve kedini nasıl motive edebileceği gibi konulara yardımcı olabilmektedir.

author-avatar

Hakkında Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit

Lisans eğitimini 2016 yılında İzmir Yaşar Üniversitesi’nde tamamlayan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, yüksek lisans eğitimini 2016 – 2018 yılları arasında İstanbul Üsküdar Üniversitesi’nde tamamladı. Yüksek lisansını “Bireylerde Benlik Saygısı ve Cinsel Özyeterlilik İlişkisinde Bilişsel Çarpıtmaların Rolü” başlığıyla tamamlayan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, Türk Psikologlar Derneği ve Bilişsel Davranışçı Psikoterapiler Derneği üyesi olan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, Samsun Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde, Samsun Özel Meva Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde, İstanbul Np Beyin, Üsküdar Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Birimi’nde görev aldı.

İlgili gönderiler