Sabırsız Mısınız? Gündelik hayatta insanların sabrını zorlayan, sinirlenmesine neden olan pek çok durum ya da olay yaşanabilmektedir. Trafikte, iş yerinde, aile içerisinde ve bu gibi çeşitli yerlerde yaşanan olaylar ya da bazı etkenler insanlarda öfke nöbetleri meydana getirebilmektedir. Genel olarak bakıldığında sabır, insanları ve durumları olduğu gibi kabul etme yeteneği ya da davranışı olarak ifade edilmektedir. İnsanların birçoğu sabrın ne kadar önemli olduğunun farkında olurken, daha sakin ve huzurlu bir yaşam sürdürebilmek adına sabırsızlığı yenmek için uğraş vermektedir.

Sabırsızlık insanın psikolojisini olumsuz yönde etkileyen bir özelliktir. Sabırlı olmak ise ulu bir erdem olarak kabul edilmektedir. Hayatta değeri olan her şey zaman içerisinde gerçekleşmektedir. Sıkı çalışmanın, başarılı olmanın, istenilen ya da hedeflenen şeyleri elde etmenin, iyileşmenin, daha iyi yerlere gelmenin ve bunun gibi pek çok kıymetli şeyin gerçekleşmesi için belirli ya da belirsiz bir zaman ihtiyaç duyulmaktadır. Zaman ise sabır gerektirir.

Sabırsız Mısınız? Sabırsızlığın Genel Nedenleri

Sabırsızlık nedenleri, genellikle insanın yapısı ve yaşadıkları ile alakalıdır. Bunun yanı sıra son zamanlarda yapılan araştırmalar teknolojinin de sabırsızlık nedenleri arasında yer aldığını göstermektedir. Cep telefonları, fotoğraf makineleri, iPod, e-posta ve bunun gibi pek çok dijital teknoloji ürünü sayesinde anında istediklerine ulaşabilme imkanı sağlarken, bu durum insanlara yaşamın diğer alanlarında da aynı performansı görme isteği kazandırmaktadır. Bu nedenle de sabırsızlık psikolojisi ortaya çıkmakta ve bununla beraber çeşitli sorunlar da meydana gelmektedir.

Sabırlı Olmak için Neler Yapmalısınız?

Sabırsızlığı yenmek için uygulanabilecek pek çok yöntem bulunmaktadır. Örneğin; asla yargılamamak, çatışmadan uzak durmak, başkalarının kendisine neler verebileceğinin farkına varmak, nefes almak, yavaşlamayı denemek, zamana bırakmak, sabır taşı taşımak, meditasyon yapmak, farklı uğraşlar edinmek, sabırsızlık nedenlerini anlamak, kullanılan ilaçlara dikkat etmek, sabırsızlığı yenmek için dikkat edilmesi gereken konulardandır.

Okumak İçin Tıklayınız  Borderline Kişilik Bozukluğu Gelişim Süreçleri ve Yaşamı

Tüm bunların yanı sıra kişinin uzman bir psikologdan destek alması da bu konuda faydalı olmaktadır. Genellikle danışanlarına çeşitli terapi yöntemleri uygulayan uzmanlar, insanların daha sağlıklı bir yaşam sürdürebilmesine yardımcı olmaktadır.

Uygulanan psikoterapi yöntemleri genellikle insanlara farkındalık kazandırmaktadır. Bu sayede beklentileri kapasiteye göre belirlemek, öfke kontrolü sağlamak ve arzuları yerine getirmek için yeterli zamanı sağlamak mümkün hale gelmektedir.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.