Günümüzde yaşantısında teknolojik aletleri hayatı kolaylaştırırken, aynı zamanda hayatımız büyük çoğunluğunda yer aldığından çeşitli sorunlara neden olabilmektedir. Bu sorunlar fiziksel olabildiği gibi sosyal, eğitim, psikoloji alanlarında da çeşitli sorunlar olarak görülebilmektedir.

Özellikle internet çağında oluşumuz, internet bağımlılığını da beraberinde getirmektedir. Bu türden bir bağımlılık başlı başına ciddi bir rahatsızlık ve hatta hastalık olarak kabul edilirken, aynı zamanda bu hastalığın önemli bir semptomu olarak görüldüğü ifade edilmektedir. Psikolojik problemleri bulunan bireyler teknoloji ya da internetle haşır neşir olmakta ve durum genellikle bağımlılık olarak gelişme eğilimine dönüşmektedir. Devamlı olarak internet kullanan kişilerin bu alışkanlığı zaman içerisinde pekişmekte ve bu şekilde internet bağımlılığı ortaya çıkmaktadır.

İnternet Bağımlılığının Zararları

Günümüzde genç, yaşlı, çocuk demeden pek çok insanda görülebilen internet bağımlılığı, insanların yaşamında pek çok olumsuzluğa ve hatta fiziksel ve psikolojik sorunlara neden olabilmektedir. Her ne kadar internet kullanımının yaygınlaşması insanlara kolaylık ve avantajlar sağlasa da, bu durum ancak doğru, yerinde ve yeterli kullanıldığında faydalı olabilmektedir. Aksi takdirde gereğinden fazla internet kullanımının zararları oldukça fazla olabilmektedir.

İnternet bağımlılığının zararlarından bahsetmek gerekirse;

  • Kişisel gelişimin olumsuz yönde etkilenmesi,
  • Çocukların dış gerçeklikle bağlantısının kopması,
  • Şizofreniye yatkınlık oluşması,
  • Yeme bozuklukları,
  • Obezite riski ve ortopedik sorunlar bu bağımlılığın zararları olarak örneklendirilebilmektedir.

İnsanların yaşamına ve sağlığına zarar veren her türlü sorunun tedavi edilmesi gerektiği gibi, internet bağımlılığının da mutlaka bir psikolog gözetiminde tedavisi olması gerekmektedir. Bu doğrultuda psikolog ya da psikiyatristler tarafından yürütülen internet bağımlılığı tedavisi sayesinde daha sağlıklı bir yaşam sürdürebilme imkanı elde edilmektedir.

İnternet Bağımlılığı Nasıl Önlenir?

İnternet bağımlılığını önlemek için atılan adımlar da en az tedavi yöntemleri kadar önemlidir. Yetişkinleri bu konuda özellikle iradesini kullanması gerekirken, çocuklarda ise ebeveynlere önemli görevler düşmektedir. Örneğin; ebeveynlerin çocuklara ve gençlere doğru bilgilendirmelerde bulunması ve sağlıklı bir çizelge oluşturması internet bağımlığını önlemek için yapılması gereken en önemli işlerden biridir. Doğru ve yeterli bilginin yanı sıra bu bilgilerin alışkanlık haline gelmesi ile beraber genç ve çocuklar internetin nasıl kullanılması gerektiğini bilmekte ve gereğinden fazla kullanmaya gerek duymamaktadır.

Okumak İçin Tıklayınız  Boşanmanın Kadın ve Erkek Üzerindeki Etkileri

Bunun yanı sıra bir psikologdan destek almak da ideal bir yöntem olacaktır. Genellikle bu gibi durumlarda tedavi için terapi yöntemleri uygulanırken, bu yöntem kısa sürede etkisini gösterebilmektedir.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.