Aile, toplumun en küçük yapı taşı olarak nitelendirilmektedir. Dolayısıyla sağlıklı ve güçlü bir toplum için ailenin önemi oldukça büyüktür. Sağlıklı ve temeli sağlam bir aile kurulabilmesinde en önemli etken doğru bir şekilde çocuk yetiştirmek ve onları sağlıklı birer birey haline getirmektedir. Çocukların ilerleyen yaşamlarında bu gibi birey olabilmeleri için ebeveynler olduğu kadar öğretmenlerinin de katkısı oldukça büyüktür. Çocukların okul başarısı onları yaşama hazırlarken, daha yüksek ve sağlıklı yaşam standartlarına sahip olmasına yardımcı olmaktadır.

Çocukların Okul Başarısında Ebeveynlerin Önemi

Çocukların okul başarısını etkileyen birbirinden farklı etmenler bulunurken, bunlardan biri de ailelerdir. Ailenin yanlış tutumu, baskıcı tavrı, göstermiş olduğu şiddet, yetersiz sevgi ya da aşırı ilgi gösterilmesi gibi durumlar, çocukların hem okul hayatını, hem psikolojisini, hem de yaşamını olumsuz yönde etkilemektedir.

Ebeveynler Çocukları İçin Neler Yapabilir?

Ebeveynlerin çocukların başarısını artırmak için yapabileceği pek çok şey bulunmaktadır. Örneğin; çocuğun başarma ve öğrenme azmini artırabilmek, moral ve motivasyonunu canlı tutabilmek için onun sınır ve sorumluluklarına saygı duymak, onları hedeflerini küçümsemeden başarabileceklerine inanmak, kendilerine bir hedef belirleme konusunda destek olunması, hedef belirleme konusunda kapasitesinin çok üstünde ya da altında olmamasına yardımcı olunması, eş ve ebeveyn olarak sorumlulukların bilincinde olunması, aile içerisindeki sorunları görmezden gelmek yerine çözüme kavuşturmak, bu süreçte ailelere düşen görevler olarak gösterilebilmektedir.

Tüm bunların yanı sıra ebeveynlerin çocuklarını diğerleri ile kesinlikle kıyaslamaması, ders çalışırken dikkat dağıtan faktörleri ortadan kaldırması ve sağlıklı bir çalışma ortamı düzenlemesi, okul ortamında kazandıkları becerilerini ev ortamında da pekiştirmelerine yardımcı olması, çocukları yetenekleri üzerinde kesinlikle zorlamamaları, çocukların okul başarısını artırmak için yapılabilecek şeyler arasında yer almaktadır.

Psikologdan Destek Alabilirsiniz!

Okul psikolojisi zaman zaman çocukları büyük ölçüde etkilediğinden ne kendileri ne de ebeveynleri bu sorunun üstesinden gelme konusunda güçlük çekebilmektedir. Bu gibi durumlarda ebeveynlerin yapabileceği en iyi iş bir uzmandan destek almak olacaktır.

Çocukların daha başarılı bir okul hayatı olabilmesi ve topluma sağlıklı birer birey olarak kazandırılabilmesi için destek olan psikolog ve terapistler, öncelikle sorunun kaynağını tespit etmekte ve buna göre terapi yöntemleri belirleyebilmektedir. Bu sayede sorunun üstesinden gelebilmek de mümkündür.

author-avatar

Hakkında Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit

Lisans eğitimini 2016 yılında İzmir Yaşar Üniversitesi’nde tamamlayan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, yüksek lisans eğitimini 2016 – 2018 yılları arasında İstanbul Üsküdar Üniversitesi’nde tamamladı. Yüksek lisansını “Bireylerde Benlik Saygısı ve Cinsel Özyeterlilik İlişkisinde Bilişsel Çarpıtmaların Rolü” başlığıyla tamamlayan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, Türk Psikologlar Derneği ve Bilişsel Davranışçı Psikoterapiler Derneği üyesi olan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, Samsun Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde, Samsun Özel Meva Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde, İstanbul Np Beyin, Üsküdar Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Birimi’nde görev aldı.

İlgili gönderiler