Okul Değiştirmek Zorunda Kalan Çocukların Psikolojileri! Genellikle ilkokul döneminde olan çocuklar için okul ve öğretmen değiştirmek çocuk psikolojisinin olumsuz yönde etkileyen bir durumdur. Okul değiştiren çocukların psikolojisi çoğu zaman önceden planlı olup olmadığına ya da yaşamış olduğu bir travmaya olup olmadığına bağlı olarak değişebilmektedir. Fakat her ne sebeple olursa olsun okul ya da öğretmen değişikliği ancak planlı ve ebeveynlerin uygun şekilde aldığı önlemlerle atlatılabilmektedir.

Çocukların okulu ya da öğretmeninin değişmesi ile alakalı karar mercii ebeveynlerdir. Bu kararı çocuğa bırakmak ona kaldıramayacağı bir yükü yüklemek olduğundan bu karar her zaman anne ve babalar tarafından verilmelidir.

Okul değiştiren çocukların psikolojisi oldukça hassas olduğundan hızlı bir şekilde etkilenebilmektedir. Bu gibi durumlarda planlı, plansız değişimler, travma sonrası değişiklikler çocukta farklı etkiler oluştururken, bunları şu şekilde ifade edebilmek mümkündür:

Planlı Okul Değişimleri

Planlı okul değişimlerinde çocuklar önceden yeni okulu ve öğretmeni için hazırlanabilmektedir. Bu gibi durumlarda çocuğu yeni ortama alıştırabilmek için öğretmeninden destek almak, vedalaşma zamanını okulun son gününe denk getirmek, yeni okula birlikte gidilip öğretmeniyle tanışmak ve değişime karar verildiğinde uygun bir dille çocuğa izah etmek faydalı olacaktır.

Plansız Okul Değişimleri

Plansız okul değişimleri ise çocukta büyük ölçüde olumsuz okul psikolojisine neden olmaktadır. Dolayısıyla bu durumda aileye büyük görevler düşmektedir. Çocuğa uygun bir dille anlatmak, ani ve zorunlu olması gerektiğini vurgulamak, çocuğun güvende olduğunu göstermek ve mümkün olduğu takdirde yeni okulu ile öğretmenini göstermek bu süreçte faydalı olacaktır.

Travma Sonrası Okul Değişimleri

Okul değiştirmenin çocuğa en çok etkisi genellikle travma sonrasında gerçekleştirilen değişimlerde görülmektedir. Ekonomik kriz, öğretmen şiddeti ya da bu gibi travma deneyimleri sonrasında ilk zamanlar çocukta gerilemeler normal olurken, bu süreçte bir psikologdan profesyonel destek alınması gerekebilir.

Çocuğun Okul Değiştirmeyi İstemesi

Bir çocuğun “okul değiştirmek istiyorum” ifadesi ile yeni bir okula gitmek istediğini belirtmesi genelde nadir görülen bir durumdur. Dolayısıyla bu gibi durumlarda mutlaka çocukla konuşularak nedeninin araştırılması, soruna çözüm yolları aranması, yasal ihlal mevcut olan durumlarda avukattan destek alınması ya da travmatik bir neden taşımayıp halledilebilecek sorun olduğunda ise okul değiştirmemek gereklidir.

author-avatar

Hakkında Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit

Lisans eğitimini 2016 yılında İzmir Yaşar Üniversitesi’nde tamamlayan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, yüksek lisans eğitimini 2016 – 2018 yılları arasında İstanbul Üsküdar Üniversitesi’nde tamamladı. Yüksek lisansını “Bireylerde Benlik Saygısı ve Cinsel Özyeterlilik İlişkisinde Bilişsel Çarpıtmaların Rolü” başlığıyla tamamlayan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, Türk Psikologlar Derneği ve Bilişsel Davranışçı Psikoterapiler Derneği üyesi olan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, Samsun Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde, Samsun Özel Meva Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde, İstanbul Np Beyin, Üsküdar Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Birimi’nde görev aldı.

İlgili gönderiler