Çocukların her yaptığına olumlu davranışa aferin demek ve bu sayede onları daha pozitif ya da takdir görecek davranışlar sergilemesine teşvik etmek, cezalandırma yönteminden çok daha etkili bir yöntemdir. Çocuk psikolojisi açısından da önemli bir yöntem olan aferin demek, genellikle çocukların takdir görme duygusunu kabartarak daha çok takdir göreceği pozitif davranışlar sergilemeye yönlendirmektedir.

Çocuğun her yaptığına aferin demek ise ebeveynler açısından pek de doğru bir davranış değildir. Bu durum çocuğun doğruyu ve yanlışı ayırt edememesine, dolayısıyla devamlı olarak yanlış davranışlarda bulunmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle de her ebeveyn, çocuğun her yaptığına aferin demek yerine önce doğru ve yanlışı göstermesi ve doğru davranışları neticesinde takdir etmesi gerekmektedir.

Ebeveynlerin çocuklarına direkt olarak “Aferin” cümlesini kurarak çocukları ödüllendirme yerine daha farklı söylemlerle de onları takdir edebilmeleri mümkündür. Yani onaylama ifadeleri de çocukların psikolojisine önemli ölçüde etki sağlayabilmektedir.

Aferin Demenin 7 Yöntemi:

Bu Harika!

Günümüzde ebeveynlerin çocuklarına karşı kullanmış olduğu bazı ifadeler onların psikolojisine olumlu olarak etki ederken, “Bu Harika!” cümlesi de bu ifadelerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Çok İyi Gidiyorsun!

Aileler zaman zaman çocukların her yaptığına aferin dememek için daha farklı söylemler arayabilmektedir. Bu gibi durumlar ödevini yapan ya da kendisine verilen görevi yerine getiren çocuklar için “Çok iyi gidiyorsun!” cümlesi bir onaylanma ve aferin ifadesi olabilmektedir.

Benim Kızım ya da Oğlum Ne Güzel Yaptı!

“Benim kızım/oğlum ne güzel yaptı.” Cümlesi çocukların en çok hoşuna giden cümlelerden biridir. Çocuk bu cümle ile takdir edildiğini anlayabilmektedir.

Bugün Bana Çok Yardım Ettin, Teşekkür Ederim!

Gün içerisinde anne ve babasına yardım ederek sorumluluk bilinci kazandırılmaya çalışan çocuklar için ona teşekkür etmek ve kendisine yardımcı olduğunu söyleyerek güzel bir davranışta bulunduğunu göstermek teşvik etmek açısından önemlidir.

Çok Yeteneklisin!

“Çok yeteneklisin” cümlesi bir çocuğun duymak isteyeceği önemli cümlelerden biridir. Psikolojisini olumlu olarak etkileyebilir, yapacağı diğer işleri de kendini ispat etmek ve beğeni almak amacıyla daha şevkle gerçekleştirebilir.

Ne Çabuk Öğrendin!

Çocuklara öğrenme konusunda başarılı olduğunu göstermek öğrenme isteğini artıracaktır.

Seninle Gurur Duyuyorum!

Çocukları takdir etme ve onaylanan bir diğer ifadesi ise onunla gurur duyduğunu söylemektir. Bu gibi ifadelerin çocuklara karşı telaffuzu psikolog ve bu alanda uzmanlaşmış kişiler tarafından tavsiye edilirken, bu şekilde bilinçli olarak yetiştirilen çocukların hayatta başarılı olma ihtimali de oldukça yüksek olacaktır.

author-avatar

Hakkında Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit

Lisans eğitimini 2016 yılında İzmir Yaşar Üniversitesi’nde tamamlayan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, yüksek lisans eğitimini 2016 – 2018 yılları arasında İstanbul Üsküdar Üniversitesi’nde tamamladı. Yüksek lisansını “Bireylerde Benlik Saygısı ve Cinsel Özyeterlilik İlişkisinde Bilişsel Çarpıtmaların Rolü” başlığıyla tamamlayan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, Türk Psikologlar Derneği ve Bilişsel Davranışçı Psikoterapiler Derneği üyesi olan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, Samsun Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde, Samsun Özel Meva Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde, İstanbul Np Beyin, Üsküdar Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Birimi’nde görev aldı.

İlgili gönderiler