5 Adımda Mükemmeliyetçiliği Bırakabilirsiniz! Mükemmeliyetçilik, günümüzde pek çok bireyde görülen yaygın bir psikolojik problemdir. Her ne kadar çoğu insan bu durumu pozitif olarak kabul etse de, mükemmeliyetçilik genellikle insanların yaşamında çeşitli problemlere neden olabilmektedir.

Mükemmeliyetçilik Nasıl Anlaşılır?

Bir insanın mükemmeliyetçi olup olmadığını anlayabilmek için kendisinde bazı belirtilerin görülmesi gereklidir. Mükemmeliyetçilik belirtileri ise; işkolik olması, bir işi mükemmel, hatalı ya da eksik yapması, mutlaka lazım olur düşüncesiyle evrak, eşya vb. biriktirmesi, hayatının her anını planlı bir şekilde yaşaması, duygularını belli etme konusunda problemler yaşaması ve bunun gibi durumlar olarak gösterilebilmektedir.

Mükemmeliyetçilik nedenleri ise pek çok duruma dayalı olabilmektedir. Genellikle bireyin çocukluk dönemine dayandığı bilinmektedir. Örneğin;

  • Bireyin çocukluk döneminde yaşamış olduğu çeşitli travmalar,
  • Mükemmeliyetçi anne baba tutumu,
  • Beğenilme,
  • Onaylanma,
  • Takdir edilme gibi duyguları doyum noktasında yaşaması ve bunun gibi durumlar mükemmeliyetçiliğe neden olabilmektedir.

Mükemmeliyetçi olan bir bireyin ister işkolik olsun, isterse işinin gerekliliğinden kaçıyor olsun, mutlaka mükemmeliyetçiliği yenme konusunda bir adım atması ve bir uzmandan profesyonel destek alması gerekmektedir. Ayrıca kendince atacağı bazı adımlar da bu aşama yardımcı olacaktır. Örneğin; kabullenme, mükemmeliyetçi davranışları tanıyabilme, düşüncelerini dönüştürebilme, duygularını yönetebilme ve davranışlarını değiştirebilme gibi aşamalar, insanın mükemmeliyetçilik sorunun üstesinden gelmesine büyük ölçüde yardımcı olacaktır.

5 Adımda Mükemmeliyetçiliği Bırakabilirsiniz!

  • Kabullenme Durumu

Mükemmeliyetçi olan bir insanın ilk olarak yapması gereken şey, durumunun farkına varmak ve kabullenmektir. Günümüzde pek çok insan mükemmeliyetçi olduğunu kabul etmezken, durumunun farkında olup kendiliğinden tedaviyi kabul eden hasta sayısı oldukça azdır.

  • Mükemmeliyetçi Davranışları Bilme ve Uzak Durma

Bireyin hangi davranışların mükemmeliyetçiliğe işaret ettiğini ya da mükemmeliyetçiliğin özelliklerini bilmesi gerekir. Bu sayede durumunun farkına vararak o davranışlardan uzak durmaya çalışabilir.

  • Düşüncelerini Değiştirebilme

Mükemmeliyetçilikte düşünce yapısı adeta hayati bir önem taşımaktadır. Bazı insanlar iş yerinde problem çıkmayacağını bilse dahi hatalı olan işlerini bu şekilde bırakmayı istememektedir. Bu gibi düşünce yapısı her ne kadar ilk bakışta iyi bir düşünce olarak görülse de, insanın hem sosyal yaşamına, hem de iş hayatına olumsuz olarak yansıyabilmektedir.

  • Duygularını Yönetebilme

Duygularını yönetebilme konusu da, mükemmeliyetçiliğin üstesinden gelebile konusunda etkili bir adımdır. Bu sayede sağlıklı bir insan olmaya bir adım daha atılacaktır.

  • Davranışlarında Değişikliğe Yer Verme

Mükemmeliyetçiliğinin farkında olan ve bu özelliğin davranışlarını bilen insanlar, davranışlarında değişikliğe gitmeli ve mükemmeliyetçi davranışlardan olabildiğince uzak durmalıdır. Ancak bu gibi aşamalara dikkat ettiği takdirde daha sağlıklı bir yaşam sürdürebilecektir.

Randevual

Sorununuzun Üstesinden Gelemediğinizde Psikologdan Yardım Alabilirsiniz!

5 Adımda Mükemmeliyetçiliği Bırakabilirsiniz! Psikologlar, birçok psikolojik problemler yaşayan hastalarına profesyonel destek sağlarken, mükemmeliyetçiler için de yardımcı olmaktadır. Bu gibi durumda olan hastalarına daha kesin ve uzun vadede tedavi imkanı elde edebilmek adına çeşitli terapi yöntemleri uygulayan uzmanlar bu sayede hastasına durumunun farkında olabilme ve mükemmeliyetçi bir davranış ile karşı karşıya kaldığında nasıl üstesinden gelebileceğini öğretmektedir. Bu sayede ilaç kullanımına gerek olmadan bu sorunun üstesinden gelebilmek mümkündür.

author-avatar

Hakkında Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit

Lisans eğitimini 2016 yılında İzmir Yaşar Üniversitesi’nde tamamlayan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, yüksek lisans eğitimini 2016 – 2018 yılları arasında İstanbul Üsküdar Üniversitesi’nde tamamladı. Yüksek lisansını “Bireylerde Benlik Saygısı ve Cinsel Özyeterlilik İlişkisinde Bilişsel Çarpıtmaların Rolü” başlığıyla tamamlayan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, Türk Psikologlar Derneği ve Bilişsel Davranışçı Psikoterapiler Derneği üyesi olan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, Samsun Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde, Samsun Özel Meva Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde, İstanbul Np Beyin, Üsküdar Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Birimi’nde görev aldı.

İlgili gönderiler