Çocuklarda ilk okula başlama dönemi gelecek yaşamını şekillendirme konusunda bir faktör olduğundan oldukça önemli bir dönemdir. Özellikle de okul ortamının çocuğun ailesinden ayrılacağı bir deneyim olduğundan yumuşak bir geçiş yapılabilmesi için çocukları okula hazırlama bir hayli önemlidir.

Günümüzde pek çok ebeveyn çocuğunun okula hazır olup olmadığını ve çocuğu okula hazırlama konusunda neler yapabileceğini merak etmektedir. Okula yeni başlayan çocuklar için ebeveynlere büyük görevler düşerken, okulun ilk gününde onun yanında olmak, kendi okul anılarınızdan bahsetmek, öğretmenleriyle tanışmak, okul dışı aktiviteler de gerçekleştirmek, okula bir oyunla tanıtmak ve ilk günü beraber geçirmek, bu süreçte çocuklara büyük destek sağlayabilmek mümkündür.

Çocuğunuzu Okula Hazırlamanın 6 Yöntemi:

  • İlk Okul Günü Çocuğunuza Eşlik Edebilirsiniz

Okula uyum süreci hem çocuklar hem de aileler için oldukça önemli bir süreç olurken, özellikle de ilk gün mutlaka çocuğunuzun yanında olmanız gerekir. Bu ilk günün rutinini birlikte geçirmek ilk kez gireceği ortama karşı stres ve kaygısını azaltabilmektedir.

  • Okul Anılarınızdan Bahsedebilirsiniz

Çocukları olumsuz yönde etkileyen okul psikolojisini bastırabilmek için çocuklara kendi anılarınızdan bahsedebilirsiniz. Bu sayede çocuk daha çok rahatlayabilmekte ve merak ettiklerine ulaşmasını sağlayabilmektedir.

  • Öğretmenleriyle Tanışabilirsiniz

Çocukların büyük çoğunluğu anne ve babalarının duygularını kapmaktadır. Dolayısıyla ebeveynlerin öğretmene karşı sevgi ve sevecen davranışları çocuğu da etkileyeceğinden öğretmenle tanışmak iyi bir fikir olacaktır.

  • Okul Dışı Aktiviteleri Atlamayın!

Çocukların psikolojisi oldukça hassas olduğundan çabuk etkilenebilmektedir. Stres dolu bu ortamda okul ile alakalı olumsuz psikolojiden sıyrılabilmek için ebeveynleri ile beraber okul dışında da eğlenceli vakit geçirip aktivitelere katılması faydalı olacaktır.

  • Okulu Oyun Oynayarak Anlatabilirsiniz

Özellikle de ilkokula başlayacak olan çocuklar için okulu anlatmanın en iyi yolu oyundur, pek çok psikolog, oynanan oyunlarda karakterlerden birinin okulun ilk gününü canlandırmasını tavsiye etmektedir.

  • Okulun İlk Gününü Birlikte Geçirebilirsiniz

Çocuklar ebeveynlerinin okulun bahçesinde, kapısında ya da çevresinde beklediğini bilmesi ve hatta bunu görmesi ile kendisini güvende hissedebilmektedir. Dolayısıyla bu ilk günlerde çocuğunuzun yanında olmak, belirli sürelerde sınıfta bulunmak ve okul çıkışında onu karşılamak kendisini daha iyi ve güvende hissetmesine, dolayısıyla da kısa sürede okula alışabilmesine yardımcı olmaktadır.

Okumak İçin Tıklayınız  Kaygı Bozukluğu Yaşayan Anne Misiniz?

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.