Uzun İlişkilerde Cinsel İsteksizlik Sorunu! İlişkileri ya da evlilikleri uzun zamandır devam eden çiftlerde çeşitli problemler yaşanmaktadır. Bunlardan biri de cinsel isteksizliktir. Uzun ilişkilerde cinsel isteksizlik problemi bazen hastalıklar yaralanma ya da bunun gibi sağlık sorunlarından kaynaklansa da, zaman yetersizliği, çiftlerin birbirlerine zaman ayırmaması ya da iletişim sorunları gibi nedenler de bu probleme yol açabilmektedir.

Uzun İlişkilerin Yol Açtığı Sorunlar

Uzun süreli ilişkiler her ne kadar her çiftin hayali olsa da, zaman geçtikçe ilişkilerde çatırdamalar, çeşitli sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Her ilişki birbirinden farklı olurken, çoğu ilişkinin güçlü ve zayıf yönleri bulunmaktadır. Başta zayıf yönler olmak üzere bu durumlar ilişkilere zarar verirken, bu durum neticesinde bir ya da birden çok problem yaşanabilmektedir.

Genellikle uzun ilişkilerin yol açtığı sorunlar birbirleri ile benzerlik göstermektedir. Örneğin; aşkın bitmesi, monotonlaşma, iletişimsizlik, cinsel istekte azalma, evlilik baskısı, psikolojik problemler, dış müdahaleler, çocuk isteği ve bunun gibi pek çok problem, uzun süreli ilişkilerde ortaya çıkan problemlere örnek olarak gösterilebilmektedir.

Uzun İlişkilerde Cinsel İsteksizlik Sorunu

Uzun bir ilişki sürdüren erkeklerde cinsel isteksizlik ya da aksine kadınlarda cinsel isteksizlik, en sık karşılaşılan problemlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Yaşanan bu sorun zaman geçtikçe rutin bir hal alırken, ilişkilerde ayrılık, aldatma, boşanma gibi durumlarla neticelendiğine de şahit olunmaktadır.

Uzun ilişkiler cinsel isteksizlik haftalar ya da aylar boyunca devam ederken, ortaya cinsel soğuma çıkmakta ve ilişkiyi bu durumdan kurtarabilmek oldukça güç bir hale gelmektedir. Kadınlarda cinsel isteksizlik probleminin üstesinden gelmek biraz daha kolay olurken, bu durum erkeklerde daha güç olabilmektedir.

İlişkilerde bu gibi sorunlar ortaya çıktığında bunun hemen psikolojik olabileceği kanısına varılmaması gerekir. Öncelikle çiftlerin bu durumu konuşmaları ve iletişim kurmaları ve çözüm yolu aramaları önemlidir. Sorunlar ısrarla devam ettiğinde bir uzmana başvurulmalıdır. Bunun ile beraber ilişki sıklığını bir düzene koymak, çiftlerin birbirini ilişkiye hazırlayacak aktivitelerde bulunması, spor yapılması, ilişkilerde ortaya çıkan cinsel isteksizlik sorunları için tavsiye edilen uygulamalar arasında yer almaktadır.

Psikologdan Destek Alabilirsiniz!

Uzun süreli bir ilişki yaşayan erkeklerde ya da kadınlarda cinsel isteksizlik olası bir problemdir. Bu gibi durumlarda çiftlerin öncelikle kendi çabaları ile sorunun üstesinden gelmeye çalışması önemlidir. Başarılı olmadıkları durumlarda ise mutlaka bir psikologdan yardım alınmalıdır.

Bu alanda uzman olan hekimler, genellikle terapi yöntemi ile uzun vadede sorunun üstesinden gelebilmeyi sağlamaktadır. Bu tedavi yönteminde hastaların sorunları ve sorunun hangi taraftan kaynaklandığı tespit edilmekte ve eşlerin birbirinden olan beklentileri konuşulmaktadır. Sorunu tespit eden hekim buna göre bir psikoterapi yöntemi belirlemekte ve hastaları gerek tekli olarak, gerekse çift olarak dinlemektedir.

Uzun süreli ilişkilerde ortaya çıkan bu gibi problemler için en etkili psikoterapi yöntemleri ise davranışçı – bilişsel terapi yöntemlerdir. Bu sayede uzun vadede bu sorunu aşabilmek mümkündür.