İlişkilerde Küçük Şeylerin Yarattığı Büyük Sorunlar! Günümüzde her birey, yaşamının belirli bir döneminde birini sevmekte ve sevdiği kişi ile bir yola çıkmaktadır. İlişki adı verilen ve genellikle evliliğe giden bu yolda zaman zaman problemler ortaya çıkabilmektedir. Bu durum çoğu zaman normal olarak kabul edilse de, bazen bu problemler işin içinden çıkılamaz bir hal alabilmektedir. Üstelik ilişkilerde problemler genellikle küçük şeylerden ortaya çıkmaktadır.

İlişkilerde Yaşanan Küçük Şeylerin Yarattığı Büyük Sorunlar Nelerdir?

Her ilişkide zaman içerisinde büyük ya da küçük pek çok sorun çıkabilmektedir. Fakat ilişkilerde sorunlar bazen küçük görülse de, tahammül sınırlarını zorlayarak büyük sorunlar haline dönüşebilmektedir. Örneğin; çiftlerin birbirine karşı güven eksikliği, dürüst olmayışı, birbirlerine ayıracak zamanlarının olmayışı ya da ilişkinin monoton bir hal alması, küçük gibi görünen, ancak büyük sorunlara yol açan problemlerdir.

İlişkilerde sorunların büyük çoğunluğu güven eksikliğinden ortaya çıkmaktadır. Birbirlerine olan güvenleri sarsılan ve hatta bitme noktasına gelen çiftlerin ilişkileri de bitmeye mahkumdur.

Çiftlerin birlikte oldukları süre zarfı boyunca iş, aile, arkadaşlar ve bunun gibi pek çok konuda birbirlerine karşı dürüst olmaları önemlidir. Bir ilişkinin temeli dürüstlük üzerine kurulu olmadığı takdirde büyük sorunlara neden olabilmesi ve hatta ilişkinin sonlanmasına neden olabilmesi kaçınılmaz olacaktır.

Tüm bunların yanı sıra yoğun iş temposu ve hayat gailesi nedeniyle çiftlerin birbirlerine zaman ayıramaması, ilişkinin git gide monoton bir hal alması basit sebepler olarak görülebilmektedir. Fakat ilişkilerde problemler gün geçtikçe büyüyerek işin içinden çıkılmaz bir hale gelmektedir. Bu gibi durumlarda çiftlerin ilişkisini kurtarabilmek adına ya profesyonel bir destek alması ya da kendince bazı yöntemler denemeleri gerekmektedir.

Sorunların Üstesinden Gelebilmek İçin Ne Yapmak Gerekir?

Sorunlu olan ilişkiler, çiftlerin bireysel olarak da psikolojilerine yansımaktadır. Bu psikolojiden sıyrılabilmek için de ilişkiyi iyileştirebilmek için bazı yöntemlerin uygulanması gerekebilir. Örneğin; ilişkinize zaman ayırmak, sevdiğiniz kişi ile kısa bir yolculuğa ya da tatile çıkmak, birbirinin kusurlarını görmezden gelmeye başlamak, haftanın bir gününü kendinize ayırarak sevdiğiniz aktiviteleri yapmak ve bunun gibi daha pek çok yöntem, ilişkilerde sorunları aşabilme konusunda yardımcı olmaktadır.

Okumak İçin Tıklayınız  Klostrofobi Tedavi Edilir mi? Nasıl?

İlişkilerde güven ve dürüstlük gibi önemli problemler yaşayan çiftlerin ise bir uzmandan yardım alması gerekmektedir. Aksi takdirde bu gibi sorunları kendi başlarına çözebilmeleri pek de mümkün olmayabilir.

Psikologdan Yardım Alabilirsiniz!

İlişkilerde yaşanan bazı önemli problemler çiftlerin yalnız başına çözebilecekleri sorunlar olmayabilirken, bu ilişkilerin sonu ayrılıkla neticelenmektedir. İlişkinin bitmesini istemeyen, bir şans daha vermek isteyen çiftler için günümüzde pek çok psikolog danışmanlık hizmeti vermektedir.

Bu gibi durumlar için terapist olarak görev yapan bu uzman hekimler, çiftleri sorunlarına göre tek ya da beraberce terapiye almakta ve öncelikle sorunların kaynağını bulmaya çalışmaktadır. Buna göre bir tedavi planı hazırlayan terapistler, çiftlerin zaman içerisinde sorunlarını aşabilmelerine ve ilişkilerini saha sağlıklı bir hale getirmeye yardımcı olmaktadır.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.