En Sık Karşılaşılan Cinsel Sorunlar Nelerdir?

Cinsel terapi, bireylerin tek ya da çift olarak katıldıkları,
cinsellik, duygu, ve hislerinde yaşamış oldukları sorunların ele alındığı bir tedavi yöntemidir. Cinsellikle alakalı sorun yaşayan bireyler, bu alanda eğitim gören ve uzmanlık edinen psikolog ya da psikiyatristlere müracaat ederek terapi görebilmekte ve sorunlarının çözümünü sağlayabilmektedir.

Cinsel terapi uygulamalarında cinsel problemleri olan bireyler ya da çiftlerden herhangi bir cinsel temasta bulunması beklenmemektedir. Cinsel terapi uzmanı tarafından sorun yaşayan bireylere konuşma terapisi uygulanarak, sorunun nedeni belirlenmekte ve nedeni ortadan kaldırmak üzerine çalışmalar yürütülmektedir.

Cinsel Terapi Uzmanının terapi açısından öncelik gösterilen amacı, bireylere cinsellikle alakalı eğitim vermektir. Cinsel terapide ilk olarak cinsel sorunlar yaşayan bireye pek çok soru yöneltilerek, sorunların temel kaynağı tespit edilmektedir. Yaşanan cinsel sorunların kaynağının fiziksel nedenlere dayanması halinde bireyler cinsel terapi uzmanı tarafından ilgili hekimlere ve bölümlere yönlendirilmektedir. Fiziksel nedenlerden dolayı yaşanan cinsel sorunların tedavisi üroloji, kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ya da dahiliye uzmanı tarafından yapılmaktadır.

En Sık Karşılaşılan 4 Cinsel Sorun!

Günümüzde en sık karşılaşılan cinsel sorunlar; istek farklılıkları, ereksiyon (sertleşme) sorunları, ağrılı cinsel ilişki ve vajinismustur.

İstek Farklılıkları: Cinsel ilişkide çiftler, ne sıklıkta ve ne zamanda birleşme yaşayacağı konusunda anlaşmazlık yaşaması genellikle yaşanan sorunlar arasında yer almaktadır. Cinsel terapi seansına katılan çiftlerin 3’te 2’sinde kadınlara nazaran erkeklerin daha fazla cinsel ilişki beklentisi içerisinde oldukları gözlemlenmektedir. Cinsel terapistler kadınlar için de, erkekler için de kabul görecek bir yöntem ve sıklık bulunması açısından destek sağlayabilmektedir.

Ereksiyon (sertleşme) Problemleri: Erkeklerin cinsel ilişki esnasında yeteri kadar ereksiyon sağlayamaması olarak tabir edilen sertleşme problemleri son dönemlerde bir hayli sıklıkla rastlanılan cinsel sorunlardan biridir. Her ne kadar günümüzde cinsel istek artırıcı takviye ilaçlar artış göstermiş olsa da, bilinç altında yatan psikolojik sebeplerin tespit edilmesi ve tedavi aşamasında cinsel terapi seansları için uzman bir hekimden destek alınması, tedavinin bakımından büyük ölçüde artış yaşandığı gözlemlenmektedir.

Kadınlarda Ağrılı Cinsel İlişki: Cinsel ilişki esnasında kadınların genital bölgesinde yaşamış oldukları ağrılar, genital bölgenin etrafındaki kist, sistit, enfeksiyon gibi çeşitli fiziksel etkenlerden kaynaklanabileceği gibi, negatif yöndeki düşünceler, yoğun yaşanan kaygı hali, cinsel travma hatıraları ya da yanlış öğretiler gibi çeşitli psikolojik etkenlerden de kaynaklanabilmektedir. Bu gibi durumlarda kadınların cinsel terapiste müracaat ederek tedavi olması gerekmektedir.

Vajinismus: Vajinismus, en sık rastlanılan cinsel problemlerin neredeyse başında gelmektedir. Kadınlarda görülen bu rahatsızlık, herhangi bir fiziksel sorun olmamasına rağmen pelvis kaslarında meydana gelen kasılmalardan ötürü ilişkiye girilememesi ya da ağrılı olarak girilmesi olarak tanımlanmaktadır. Ağırlıklı olarak cinsellikle alakalı yanlık edinilen bilgiler sebebiyle korku, endişe, kaygı gibi hislere kapılan kadınlarda daha fazla görülen vajinismus problemi, cinsel terapi uzmanlarının desteği ile yersiz olan korku ve endişelerin eğitim mekanizması sayesinde ortadan kaldırılmasıyla giderilebilmektedir.

author-avatar

Hakkında Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit

Lisans eğitimini 2016 yılında İzmir Yaşar Üniversitesi’nde tamamlayan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, yüksek lisans eğitimini 2016 – 2018 yılları arasında İstanbul Üsküdar Üniversitesi’nde tamamladı. Yüksek lisansını “Bireylerde Benlik Saygısı ve Cinsel Özyeterlilik İlişkisinde Bilişsel Çarpıtmaların Rolü” başlığıyla tamamlayan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, Türk Psikologlar Derneği ve Bilişsel Davranışçı Psikoterapiler Derneği üyesi olan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, Samsun Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde, Samsun Özel Meva Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde, İstanbul Np Beyin, Üsküdar Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Birimi’nde görev aldı.

İlgili gönderiler