Psikoloji literatüründe ve bilim dalında bilinen adı ile hiperseksüalite, bireyin cinsellik konusunda ortalamanın üzerinde arzu duyması ya da davranışlar sergilemesi olarak ifade edilmektedir. Halk arasında aşırı cinsel istek olarak da ifade edilen hiperseksüalite, bireyin bir günde birkaç kez mastürbasyon yapmasına ya da cinsel istek duymasına neden olabilmektedir.

Aşırı Cinsel İstek Nedir?

Özel bir sınıflandırması bulunan hiperseksüalite, sıradan bir cinsel istek ya da davranışın tanımlaması gibi tanımlanamamaktadır. Bunama, Parkinson ve hatta anksiyete gibi psikolojik bir problem olan aşırı cinsel istek, bireye problem oluşturacak ya da sosyal ve tıbbi problemlere neden olabilecek şekilde tekrar ede cinsel davranışlar, fantezi ve etkinlik düşüncelerinin dürtüsü olarak ifade edilmektedir.

Aşırı cinsel istek problemi ile karşı karşıya olan kişilerde bu istek o kadar fazladır ki, neredeyse kişinin günlük yaşamı büyük ölçüde etkilenerek kesintiye uğrayabilmektedir. Üstelik hastalarda bu durum kontrolden çıkarak psikolojik, sosyal, fiziksel ve hatta adli problemlere neden olabilmektedir. Bu duruma bir örnek göstermek gerekirse; bu gibi kişiler riskli olarak cinsel ilişkilere girmekte ya da seks işçileri için haddinden fazla para harcayabilmektedir.

Aşırı cinsel istek belirtileri ise;

  • Gün içerisinde birçok kez yapılan mastürbasyon,
  • Röntgencilik, teşhircilik,
  • Güvensiz cinsel ilişki,
  • Siberseks,
  • Cinsel davranışların gereğinden uzun sürmesi,
  • Cinsel öfke bozukluğu,
  • Dürtülerin çeşitli olumsuz sonuçları olmasına rağmen kontrol edilememesi,
  • Tek gecelik ilişki,
  • Çoklu ilişkiler,
  • Cinsellikte duygusal tatmin aramama gibi durumlardır.

Aşırı Cinsel İstek Nedenleri

Hiperseksüalite, pek çok farklı durum ya da hastalık sebebiyle ortaya çıkabilecek dürtüsel bir bozukluktur. Örneğin; beyin tümörü, kafa travması, alkol ve uyuşturucu kullanımı, diğer dürtsüel bozukluklar, daha önce yaşanan fiziksel ya da cinsel taciz öyküsü, aile çatışmaları, manik depresif ve yetiştirilme şekli aşırı cinsel istek nedenleri olarak gösterilebilmektedir.

Aşırı Cinsel İstek Nasıl Önlenir?

Aşırı cinsel istek tedavisi mümkün olan bir rahatsızlıktır. Bu gibi durumlarda bireyin mutlaka uzman bir psikolog, psikiyatrist ya da cinsel terapistten destek alması gerekmektedir. Hiperseksüalite gibi psikolojik sorunlarda genellikle altta yatan sorunlara göre bir tedavi yöntemi belirlenirken, en sık kullanılan yöntemlerden biri de terapi ve ilaç tedavisidir.

author-avatar

Hakkında Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit

Lisans eğitimini 2016 yılında İzmir Yaşar Üniversitesi’nde tamamlayan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, yüksek lisans eğitimini 2016 – 2018 yılları arasında İstanbul Üsküdar Üniversitesi’nde tamamladı. Yüksek lisansını “Bireylerde Benlik Saygısı ve Cinsel Özyeterlilik İlişkisinde Bilişsel Çarpıtmaların Rolü” başlığıyla tamamlayan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, Türk Psikologlar Derneği ve Bilişsel Davranışçı Psikoterapiler Derneği üyesi olan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, Samsun Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde, Samsun Özel Meva Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde, İstanbul Np Beyin, Üsküdar Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Birimi’nde görev aldı.

İlgili gönderiler