Cinsel terapi; çiftlerin ya da bireylerin yaşamış oldukları cinsel sorunlar ile alakalı olarak eğitim gören ve bu alanda uzmanlık edinen tecrübeli psikolog ya da psikiyatristler tarafından yürütülen kognitif davranış tedavisi olarak tanımlanmaktadır. İnsan cinselliği ve davranış biçimi, çeşitli psikolojik, sosyal ve fiziksel faktörlerden olumsuz yönde etkilenebilmektedir. Bu gibi faktörler nedeniyle ortaya çıkan cinsel işlev bozuklukları ve sorunları, aynı zamanda bireylerin ikili ilişkilerinden de kaynaklanabilmektedir. Dolayısıyla cinsel sorunların ortadan kaldırılması adına yürütülen tedavinin yöntemi de, sorunların kaynağına göre değişiklik gösterebilmektedir. Cinsel terapide uzman kişiler bireyler ile görüşmeler gerçekleştirerek sorunların kaynağını tespit etmekte ve buna göre bir tedavi uygulamaktadır.

Cinsel Terapide Neler Yapılır?

Cinsel terapist, kendisine müracaat eden bireyler ile gerçekleştirmiş olduğu görüşme neticesinde, bireyin cinsel sorunlarının ortaya çıkışında etkili olan nedenleri belirlemekte ve bireyi buna göre bir tedavi biçimine yönlendirmektedir. Örneğin; bireyin cinsel sorunları fiziksel nedenlerden dolayı ortaya çıkmış ise, ürolog, kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ya da dahiliye uzmanı gibi hekimlere yönlendirilmekte ve sorununa göre ilaç tedavisi başlatılmaktadır. Ancak bunun aksine cinsel sorunların kaynağı psikolojik nedenlerden kaynaklandığında ise, cinsel terapist tarafından gerekli terapi yöntemi uygulanmaya başlanmaktadır.

Cinsel sorunları olan bireyler ve çiftlerin cinsel terapi seanslar özel bir öğrenme biçimine dayanmaktadır. Öğrenme sürecinde sorunları olan bireylere cinsel terapi seanslarında mahrem ve güvenilir bir tedavi ortamı oluşturulmakta ve bu ortamda bireyin kendisini, kimliğini, ilişkisini keşfetmesi sağlanmaktadır. Bu süreç bireye göre farklı zaman ve seviyelerde gerçekleşirken, bazen cinsel terapiye ek olarak ilaç tedavisine de başvurulabilmektedir.

Cinsel Terapide Neler Yapılmaz?

İstismar ve oyalamalara açık olan cinsel çift terapisinde danışanların dikkat etmesi gereken bazı hususlar mevcuttur. Cinsel işlev bozuklukları ve problemlerin tedavileri hastane ya da muayenehanelerde yürütülmektedir. Gerçekleştirilen cinsel çift terapisi seanslarının sıklığı, süresi ve temel ilkeleri bilinmektedir. Psikiyatrinin, tıbbın ve cinsel çift terapisinin bilimsel standartlara uygun bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Örneğin; cinsel sorunları olan bireyde terapistler tarafından yapılan incelemeler fiziksel olarak değil, psikolojik ve duygusal olarak yapılmaktadır. Cinsel terapi uygulayan uzmanların yanında herhangi bir cinsel ilişki kurulamamakla beraber, bilimsel olarak böyle bir tedavi yöntemi mevcut değildir. Ayrıca böyle bir tedavi yöntemi tıp ahlakına da uygun değildir.

Cinsel Terapide Tedavi Edilen Cinsel İşlev Bozuklukları Nelerdir?

Cinsel terapide tedavisi gerçekleştirin cinsel işlev bozuklukları genellikle vajinismus, sertleşme bozukluğu, erken boşalma, disparoni (kadında ağrılı cinsel ilişki), kadına uyarılma bozukluğu, kadın ya da erkekteki istek bozukluğu ile orgazm bozukluğudur.

Fakat Türkiye’de ortaya çıkan cinsel problemler göz önünde bulundurulduğunda, cinsel bilgi eksikliği, eğitimsizlik nedeniyle ortaya çıkan problemler, cinsel tecrübenin yeterli olmaması, cinsellikle alakalı yanlış inançlar, yetiştirilme şeklinden dolayı sağlıklı bir bedene ve psikolojik bünyeye sahip olan bireylerde ya da çiftlerde cinsel problemler daha fazla görülmektedir. Bu problemlerin tedavisi ise birkaç cinsel terapi seansı ile gerçekleştirilebilmektedir.

author-avatar

Hakkında Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit

Lisans eğitimini 2016 yılında İzmir Yaşar Üniversitesi’nde tamamlayan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, yüksek lisans eğitimini 2016 – 2018 yılları arasında İstanbul Üsküdar Üniversitesi’nde tamamladı. Yüksek lisansını “Bireylerde Benlik Saygısı ve Cinsel Özyeterlilik İlişkisinde Bilişsel Çarpıtmaların Rolü” başlığıyla tamamlayan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, Türk Psikologlar Derneği ve Bilişsel Davranışçı Psikoterapiler Derneği üyesi olan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, Samsun Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde, Samsun Özel Meva Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde, İstanbul Np Beyin, Üsküdar Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Birimi’nde görev aldı.

İlgili gönderiler