Çağımızın en büyük sorunlarından biri strestir. Kimi zaman hayatımızda yaşadığımız küçük sorunların kaynağı olarak da stresi gösteriyoruz. Peki hayatımızı bu kadar etkileyen bir faktör olan stresten nasıl kurtulabiliriz? Hayata bakış açınızı değiştirerek stresi kontrol altına alabilirsiniz.

Stresi Kontrol Altına Almanın Yolları

Öncelikle stresle başa çıkmak için zamanı iyi değerlendirip, yapmak istediğiniz her şeyi yapabilirsiniz. Kimi zaman kendinizi zamanın akışına bırakın ve bulunduğunuz anın tadını çıkartın.

  • Olaylara Bakış Açınızı Değiştirin

Stresi hayatınızdan çıkarmak ya da etkisini en aza indirmek için hayata bakış açınızı değiştirin. Diyelim ki olmasını çok istediğiniz bir şey var. Ama bazı nedenlerden dolayı istediğiniz sonuca varamıyorsunuz. Beklediğiniz olay gerçekleşmiyor ve sizi olumsuz yönden etkileyip enerjisini düşürüyorsa hemen o olaydan uzaklaşıp, bakışınızı farklı açılardan geliştirin.

  • Anlatın

Kimi zaman olayları yaşanmamış saymak, sorunları bastırmak sizi kısa bir süreliğine de olsa rahatlatabilir. Ama şunu unutmayın ki, bu olay sizi kısa bir süreliğine rahatlatır. Daha sonra karşınıza daha büyük bir sorun olarak çıkar ve daha çok strese girmenize neden olur. Bastırdığınız her olumsuz duygu, sıkıntı ve kaygı sürekli bilinçaltınızı meşgul eder. Bu durumdan kurtulmak için sorununuzu anlatmalısınız. Anlatarak olaylara bakış açınız değişecek ve sorunu çözmenize yardımcı olacaktır.

  • Her Zaman Aktif Kalın

Yaşınız ne olursa olsun her zaman için yaşamınız aktif olsun. Unutmayın ki stresle başa çıkmanın en iyi yollarından biri aktif olmaktır. Mümkün oldukça spor yapın. Spor hem stresi ortadan kaldırmanıza yardımcı olur, hem daha sağlıklı kalmanıza yardımcı olur, hem de aktif birisi olmanıza yardımcı olur. Hem vücudunuzdaki gerginliği atmak hem ruhen dinlenmek ve rahatlamak için her gün yürüyüşe çıkabilirsiniz. Egzersiz yapabilirsiniz.

  • Yeni Hobiler Edinin

Dış dünya ile bağlantınızı koparmayın. Unutmayın ki stres altındayken dış dünya ile bağlantı kopar ve stresin etrafında çakılı kalırsınız. Ve bu durumda sizi daha rahatsız eder. Hem bu durumdan kurtulmak hem de dış dünya ile bağlantıyı koparmamak için kendinize hobiler edinebilirsiniz. Yeni kurslara yazılabilirsiniz. Değişik sosyal faaliyetlerde bulunabilirsiniz.

author-avatar

Hakkında Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit

Lisans eğitimini 2016 yılında İzmir Yaşar Üniversitesi’nde tamamlayan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, yüksek lisans eğitimini 2016 – 2018 yılları arasında İstanbul Üsküdar Üniversitesi’nde tamamladı. Yüksek lisansını “Bireylerde Benlik Saygısı ve Cinsel Özyeterlilik İlişkisinde Bilişsel Çarpıtmaların Rolü” başlığıyla tamamlayan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, Türk Psikologlar Derneği ve Bilişsel Davranışçı Psikoterapiler Derneği üyesi olan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, Samsun Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde, Samsun Özel Meva Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde, İstanbul Np Beyin, Üsküdar Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Birimi’nde görev aldı.

İlgili gönderiler