İş Görüşmesinde İyi Bir İzlenim Bırakmanın Yolları! İş görüşmesinde ilk izlenim, genellikle adayların iş hayatı boyunca oldukça önemli bir yere sahip olmaktadır. İş görüşmesinin iyi geçmesi için mülakatta yapılması ve yapılmaması gereken pek çok hareket bulunurken, adayların bu konuda dikkatli olması gereklidir.

İş başvurusunda bulunan adayların mülakatta iyi izlenim bırakmak için dikkat etmesi gereken ilk konulardan biri pozitif ve etkili hareketler sergilemektir. Genellikle iyi bir izlenim bırakabilmek için işin püf noktalarına hakim olmak gerekmektedir. İşverenlerin ise ilk görüşmede dikkat ettiği konular ise adayın özgüven sahibi olması, görüşme esnasında rahat ve ne istediğini bilen biri olması, beden diline hakim olması ve güvenilebilir olmasıdır. Bu temek beklentileri karşılayabilen adayların iş görüşmesinde ilk izlenim konusunda oldukça başarılı bir etki bırakabilmesi kaçınılmaz olacaktır.

Adaylar çoğu zaman iş görüşmesi ya da ilk mülakatta oldukça stresli olabilmektedir. Bu stresin üstesinden gelebilmek için ise görüşmeden önce rahatlamak, görüşmenin provalarını yapmak, bu konuda yardımcı olacaktır.

İş Görüşmesi Öncesi Rahatlayın

Adayların iş görüşmesi öncesinde kendisini psikoloji bakımından hazırlaması ve rahatlatması oldukça önemlidir. Bu aşamada dilediği takdirde bir uzmandan yardım alabileceği gibi gevşeme egzersizleri de yapabilmek mümkündür.

Görüşmenin Güzel Geçmesi için Denemeler Yapın

İş görüşmesinin iyi geçmesi için önceden prova yapmak da oldukça faydalı olacaktır. Örneğin; görüşme öncesi soru – cevap egzersizleri yapmak, şirket ve faaliyet gösterdiği sektör hakkında bilgi edinmek, bir artı kazandırabilmektedir. Bu sayede nasıl konuşulması ve davranılması gerektiği konusunda tecrübe edinilebilmektedir.

Tüm bunların yanı sıra adayın mülakat yerine görüşmeye saatinden biraz daha erken gidilmesi, şık ve titiz giyinilmesi, kendine güvenerek sorulara cevap verilmesi, iş ortamına uygun bir dille cevap verilmesi, kendini çok fazla övmeden dozunda alçak gönüllülük gösterme, güçlü yanlarını vurgulama, profesyonel davranma, psikolojik ve genel açıdan olumsuzluklar yerine pozitif konulardan konuşma gibi durumlar da, görüşme esnasında adayların dikkat etmesi gereken konular arasında yer almaktadır.

İş Görüşmesinde İyi Bir İzlenim Bırakmak için Yapmanız Gerekenler!

İş görüşmesinde iyi bir izlenim bırakabilmenin pek çok yolu bulunmaktadır. Örneğin; rahat olmak, işe odaklanmak, profesyonelce davranmak, özgüven sahibi olmak, ne istediğini bilen bir insan görünümü sağlamak ve klişeden kaçınmak gibi durumlar, bu yöntemlerden bazıları olarak gösterilebilmektedir.

İş görüşmesinde rahat olmak, en önemli konulardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Kaygıdan, stresten ve depresif bir ruh halinden uzaklaşarak gayet rahat bir şekilde görüşme gerçekleştirmek, ilk izlenimin iyi olmasını sağlayacaktır.

Adayların özgüven sahibi olması ve ne istediğini bilmesi, her işverenin aradığı özellikler arasında yer almaktadır. Dolayısıyla bu konulara da dikkat edilmelidir.

Öte yandan somut ifadeler kullanmak ve kendinizi, tecrübelerinizi anlatırken beden dili üzerinde hakimiyet kurmak da ilk izlenim açısından önemlidir. Bu gibi konularda yetersiz kaldığınız zaman bir profesyonelden, yani psikologdan destek alabilir, daha iyi bir iş görüşmesi gerçekleştirebilirsiniz.