İlk Psikolog Randevusu Nasıl Alınır?

Günümüzde pek çok birey yaşamış olduğu çeşitli sorun ve travmatik dönemlerin ardından psikolojik destek alma ihtiyacı duymaktadır. Her ne kadar ilk psikolog randevusu düşüncesi zor geldiği gibi bireylerde çekingenlik ya da gerginliğe neden olsa da, bazen yaşanan birçok durum ya da dönemin neticesinde bir uzmandan yardım almak yararlı olmaktadır. Psikolog ya da psikiyatrlara gitmek için herhangi bir zaman tayin etmek mümkün olmamakla beraber, bireyin hayatının eskisi olmadığını eskiye nazaran daha negatif duygu ve düşüncelere sahip olduğunu, davranışlarında bir yavaşlama, eylem ve aktivitelerinde bir hayli düşüş yaşadığını fark ettiğinde psikolojik destek alması gerektiğini anlayabilmektedir. Bu doğrultuda yapılan psikolog seçimi de önemli olurken, tercih edilen uzmandan psikolog randevu alınarak tedaviye başlanılabilmektedir.

Psikolog Seçiminde Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Bireylerin ilk kez alacak oldukları psikolojik danışma ve yardım için en doğru uzmanı seçebilmek adına titizlik göstermeleri gerekmektedir. Psikolog seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar mevcutken, bunların başında psikoloğun uzmanlığı, eğitimleri ve yeterliliği gelmektedir. Örneğin; bireyin, destek alacağı konu ile alakalı olarak psikoloğun yeterliliğini araştırması, 4 yıl psikoloji okuduktan sonra hangi alanda uzmanlık aldığını öğrenmiş olması gerekmektedir. Bunun ile beraber internet üzerinden kendisini uzman bir psikiyatrist ya da psikolog olarak tanıtan kişilerin diploma ve uzmanlık belgelerini görmeyi talep etmek gerekirken, daha önce psikoloğa giden yakın çevrenin tavsiyeleri de yararlı olabilmektedir. Görüşülen psikoloğun kesin tedavi edebileceğine dair söylemlerde bulunması halinde de doktorun güvenilirliğinin araştırılması, alınan hizmet karşılığında ödenen ücret için fatura talep edilmesi de gerekmektedir. Fatura vermek istemeyen klinikler genellikle merdiven altı olup devlette kaydı bulunmayan klinikler olabilmektedir. Bu gibi durumlarda bireylerin ilgili birimlere şikayette bulunması gerekmektedir.

Okumak İçin Tıklayınız  Duygusal İstismar Nedir?

Konu bireyin sağlık durumu olması sebebi ile alınacak olan psikolojik destekte psikolog seçimi büyük önem teşkil etmektedir.

İlk Randevuyu Almadan Öncesi Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bir psikologdan ilk defa randevu alacak olan bireylerin dikkat etmesi gereken bazı hususlar mevcuttur. Psikolog randevusu almadan önce dikkat edilmesi gereken ilk konu, tercih edilecek olan psikoloğun en doğrusu olup olmadığıdır. Öncelikle iyi bir araştırma yapılması ve kişinin destek alacağı alanda uzman olan bir hekim olup olmadığının öğrenilmiş olması gerekmektedir. Bireyin psikolog randevusu almadan önce ayrıca hangi konuda ve neden destek almak istediğine karar vermesi gerekmektedir. Öte yandan kişinin bütçesine göre psikolog seans ücretleri konusunda da bir araştırma yapması gerekebilir. Yaşamış olduğu çevrede en iyi hizmeti veren psikolojik danışma merkezinden randevu alınması yararlı olacaktır.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.