İnsanlarda İyi Bir İlk İzlenim Bırakmanın Yolları! İlk izlenim, dolaylı yollardan ya da direkt olarak benliğimizi anlamış olan insanların zihninde bırakılan iz olarak tanımlanmaktadır. Oldukça kısa bir süre içerisinde bırakılan bu ilk izlenim, pek çok insan tarafından oldukça önem verilen bir durumdur. İlk izlenim, oldukça hızlı, kararlı ve değiştirilmesi kolay olmayan bir durum olduğundan ilk izlenimin önemi oldukça büyüktür.

İlk İzlenimin Önemi

İster hayallerini kurduğunuz işin ilk görüşmesi ya da ilk mülakatı olsun, isterse sevdiğiniz, değer verdiğiniz insanlar ilk buluşma olsun, her durumunda da ilk izlenimin önemi büyüktür. Yalnızca birkaç dakika içeriğinse oluşan ilk izlenim, genellikle ömür boyu olduğu gibi kalmakta, nadiren değişmektedir. Dolayısıyla insanlarda iyi ilk izlenim bırakmak için bazı konulara dikkat etmek gerekir. Örneğin; güler yüzlü olmak, özgüveni yüksek olmak, kötü ruh halinden kurtulmak, kişisel bakıma özen göstermekte, beden dilini kontrol etmek, konuşmalara dikkat etmek, ne istediğini bilmek ve yerine göre profesyonel görünmek, insanlarda iyi ilk izlenim bırakmak için dikkat edilmesi gereken konulardan bazılarıdır.

  • Daima Gülümsemek

Özellikle de ilk buluşmada ilk izlenim bırakmak için dikkat edilmesi gereken konulardan biri güler yüzlü olmaktır. Güler yüzlü olmak hayatın her anında gerekli olan bir durumdur. Görüşmeniz ister özel biriyle olsun ister iş görüşmesi, mutlaka güler yüzlü olmaya özen gösterilmelidir.

  • Kötü Ruh Halinden Kurtulmak

İnsanların imajı genellikle içten dışa doğru olmaktadır. Dolayısıyla kişi kendisini nasıl hissederse, karşısındakine de o şekilde görünmektedir. Görüşmelerde iyi bir izlenim bırakmak için kötü ve depresif psikolojiden kurtulmak da oldukça önemlidir.

  • Özgüvene Sahip Olmak

Bir insanın özgüven sahibi olması, onu her zaman başarıdan başarıya sürükleyebilir. Bu nedenle de özellikle mülakatta ilk izlenim bırakmak konusunda özgüvenli görünmek oldukça önemlidir. Ne istediğinizi bilmek ve bunu karşı tarafa yansıtmak hanenize bir artı kazandıracaktır.

  • Beden Dilini Kontrol Etmek

İlk izlenimin yüzde 93’ünü beden dili, kalan yüzde 7’lik bölümünü de söylenilen sözler ve konuşmalar oluşturmaktadır. Dolayısıyla ilk izlenim konusunda beden dili ve insanın psikolojisi oldukça önemlidir. Bu konuda gülümsemek, tokalaşmak ve beden dilini kullanarak iyi bir izlenim bırakmak gerekir.

  • Profesyonel Görünmek

Genellikle iş görüşmeleri için gerekli olan profesyonel görünmek, işinizde sahip olduğunuz tecrübeleri, iş deneyimlerini ve ne kadar başarılı olduğunuzu gösterebilmektedir.

  • Konuşurken Karşısındakinin Gözlerine Bakmak

İyi bir ilk izlenim bırakabilmenin en iyi yollarından biri de konuşurken gözlerinin içine bakmak ve kendinden emin olarak konuşmaktır. Üstelik aynı zamanda karşısındakine ismi ile hitap etmek, cümleler içerisinde ismini tekrar etmek, psikologlar tarafından oldukça garantili bir yöntem olarak tavsiye edilir.

  • Pozitif Bir Sohbet Oluşturmak

İlk buluşmada iyi bir izlenim oluşturabilmek için ters giden ya da olumsuz şeylerden bahsetmek yerine pozitif bir sohbet ortamı oluşturmak önemlidir. Çünkü insanlar genellikle devamlı mızmızlanan, bir şeylerden şikayetçi olan ve devamlı olumsuzluklardan bahseden kişilerden uzak durmayı tercih eder.

author-avatar

Hakkında Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit

Lisans eğitimini 2016 yılında İzmir Yaşar Üniversitesi’nde tamamlayan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, yüksek lisans eğitimini 2016 – 2018 yılları arasında İstanbul Üsküdar Üniversitesi’nde tamamladı. Yüksek lisansını “Bireylerde Benlik Saygısı ve Cinsel Özyeterlilik İlişkisinde Bilişsel Çarpıtmaların Rolü” başlığıyla tamamlayan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, Türk Psikologlar Derneği ve Bilişsel Davranışçı Psikoterapiler Derneği üyesi olan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, Samsun Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde, Samsun Özel Meva Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde, İstanbul Np Beyin, Üsküdar Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Birimi’nde görev aldı.

İlgili gönderiler