Evliliğiniz Risk Altında Olabilir mi? Evlilik, birbirini seven her çiftin hayallerinde olan ve bir ömür sürmesini istediği bir birliktelik, beraberliktir. Fakat ne yazık ki günümüzde pek çok evlilik çeşitli nedenlerden dolayı bitme noktasına gelmekte ve hüsranla sonuçlanabilmektedir. Konu ile alakalı olarak pek çok psikolog genellikle evlilikte tehlike sinyallerinin çiftler arasındaki ruhsal sevişmenin sonlanması ile meydana geldiğini ifade etmektedir. İlk etapta çiftler bu duruma bir anlam veremezken, çoğunlukla birbirleri ile duygusal anlamda herhangi bir şey paylaşma arzusu sonlanmaktadır. Özellikle ilişkide kısa cümlelerle kurulan diyaloglar da bu durum habercisi ve hatta ilk adımı olarak değerlendirilmektedir.

Evliliğin Bitmesine Ne Zaman Karar Verilir?

Evliliğinin temelindeki güç ve mutluluk bittiğinde evlilikte tehlike sinyalleri alınmaktadır. Evliliğin zeminini güç oluştururken, çiftlerden biri diğerini birbirlerini anlamak için değil de duymak için dinlediğinde zaten duygusal boşanma meydana gelmiş demektir.

Evlilikte mutluluk ise özgüven olarak değerlendirilmektedir. Öz’e güvenmek şeklinde ifade edilen bu durum, çiftlerin ihtiyaçlarını ve isteklerini birbirine güvenerek açması durumudur. Evliliğin bittiğini düşünenler genellikle bu mutluluğun ve gücün son bulduğunun farkında olmaktadır.

Tek Kişinin Kararıyla Evlilik Biter Mi?

Evliliği bitirmek isteyen kadın olabileceği gibi yalnızca erkek de olabilmektedir. Dolayısıyla pek çok çift evliliğin tek taraflı bitmesinin mümkün olup olmadığını merak etmektedir.

Evlilik, kadın ve erkeğin düşüncesel, ruhsal, fiziksel ve duygusal açıdan ortak bir noktada buluşmasıdır. Evliliğin tek tarafın kararı ve isteği ile bitmesi mümkün olurken, ortada evliliği bitirmek isteyen erkek ya da kadın olması durumunda evliliğin yara aldığı söylenilebilmektedir. Üstelik boşanma bir süreç olarak ifade edildiğinden her iki taraf açısından psikososyal olarak anlamlandırmak gereklidir. İnsanların psikolojisi açısından boşanma hem yas, hem de kriz evresi ile karakterize olduğundan çiftler bu süreçte çoğu zaman çeşitli obsesyonlar üretebilmekte ve takıntılar edinebilmektedir.

Boşanma Sürecinde Psikologdan Yardım Alabilirsiniz!

Evliliğin bitmesine karar veren çiftler bu süreci sağlıkla atlatabilmek için mutlaka bir psikologdan yardım almalıdır. Özellikle boşanmayı tek tarafın istemesi durumunda karşı taraf öfke ve çaresizlik gibi durumlarla karşı karşıya kalırken, bu durumda boşanma terapisi görmek oldukça faydalı olabilmektedir.

author-avatar

Hakkında Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit

Lisans eğitimini 2016 yılında İzmir Yaşar Üniversitesi’nde tamamlayan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, yüksek lisans eğitimini 2016 – 2018 yılları arasında İstanbul Üsküdar Üniversitesi’nde tamamladı. Yüksek lisansını “Bireylerde Benlik Saygısı ve Cinsel Özyeterlilik İlişkisinde Bilişsel Çarpıtmaların Rolü” başlığıyla tamamlayan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, Türk Psikologlar Derneği ve Bilişsel Davranışçı Psikoterapiler Derneği üyesi olan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, Samsun Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde, Samsun Özel Meva Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde, İstanbul Np Beyin, Üsküdar Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Birimi’nde görev aldı.

İlgili gönderiler