İnsan ilişkilerinin olmazsa olmazlarından biri de iletişimdir. İletişim, genel olarak insanın yaşamının önemli bir parçası, hatta gereksinimi olarak nitelendirilmektedir. İnsanın hayatını sürdürebilmesi için ekmek kadar, su kadar gerekli olan iletişim, ne yazık ki bazen sekteye uğrayabilmekte ve çeşitli sorunlara neden olabilmektedir. İletişim problemlerinin ortaya çıkışında pek çok faktör rol alırken bunların başında sağlık sorunları ve psikolojik faktörler gelmektedir.

Günlük hayattaki iletişim sorunları insanların yaşamını olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Genel olarak sıklıkla yapılan bu iletişim hatalarına bakılacak olursa; insan her düşündüğünü diler getirmesi, kırıcı ve kaba sözler sarf etmesi, sınır ihlalini gerçekleştirmesi, göz temasında bulunmaması, konuşurken sözün kesilmesi ve başka işlerle meşgul olmak gibi durumlar günlük hayattaki iletişim sorunları olarak gösterilebilmektedir.

En Çok Yapılan 6 İletişim Hatası!

  • Her Düşündüğünü ve Hissettiğini Paylaşmak

İnsanların her düşündüğünü ve hissettiğini sonuçlarını göz ardı ederek paylaşması en sık yapılan hatalardan biridir. Bazen büyük tahribatlara neden olabilen bu iletişim problemleri, bireyin yalnız kalmasına neden olabilmektedir.

  • Kaba ve Kırıcı Sözler Sarf Etmek

Her düşündüğünü söylemek gibi kaba ve kırıcı sözler söylemek de insan ilişkilerini olumsuz yönde etkileyen hatalardan biridir.

  • Sınır İhlali Yapmak

Yine iletişim problemlerine neden olan ve bir hata olarak kabul edilen davranışlardan biri de sınır ihlali yapmaktır. İletişimde karşındakinin sınırlarını ihlal etmek ya da kendi sınırlarına girilmesine izin vermek iletişimde sıkıntı oluşturabilmektedir.

  • Göz Temasından Kaçınmak

İletişim problemleri olarak da gösterilen göz temasından kaçınmak, günümüzün en sık yapılan hatalarındandır. Göz teması olmadığında konuşan kişi karşısındakinin kendisini dinlemediğini düşünmesine neden olmaktadır.

  • İnsanların Sözünü Kesmek

Konuşan kişinin konuşmasını bitirmesini beklemek sözünü kesmek de yapılabilecek en kötü hatalardan biridir.

  • İletişim Esnasında Başka İşlerle Uğraşmak

İnsanların birbirleri ile iletişimi esnasında asla başka işlerle uğraşmamak gerekir. Kişinin kendisini değerli hissedebilmesi için onu dinlemek ve dinlediğini göstermek gereklidir.

İletişim problemleri ile karşı karşıya kalan ve bu gibi durumları sıklıkla yaşayan kişilerin daha etkin bir iletişim için mutlaka psikologdan destek alması önerilmektedir. Özellikle de sorunun kaynağı psikolojik sorunlardan kaynaklandığında büyük ölçüde faydalı olan bu durum, görülen terapi sayesinde insanların daha sağlıklı bir iletişim kurabilmesine yardımcı olmaktadır.

author-avatar

Hakkında Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit

Lisans eğitimini 2016 yılında İzmir Yaşar Üniversitesi’nde tamamlayan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, yüksek lisans eğitimini 2016 – 2018 yılları arasında İstanbul Üsküdar Üniversitesi’nde tamamladı. Yüksek lisansını “Bireylerde Benlik Saygısı ve Cinsel Özyeterlilik İlişkisinde Bilişsel Çarpıtmaların Rolü” başlığıyla tamamlayan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, Türk Psikologlar Derneği ve Bilişsel Davranışçı Psikoterapiler Derneği üyesi olan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, Samsun Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde, Samsun Özel Meva Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde, İstanbul Np Beyin, Üsküdar Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Birimi’nde görev aldı.

İlgili gönderiler

One thought on “En Çok Yapılan 6 İletişim Hatası!

  1. Kundili Hüso dedi ki:

    Çok kısa ve net yazmışınıx. Teşekkürler Kundili Hüso

Yoruma kapalı.