Psikolojik şiddet, günümüzde insanların en sık rastladığı şiddet türlerinden biridir. Fiziki bir temas olmadığı halde ses tonunun artması, bağırma ve bu gibi davranışların yanı sıra kadın, erkek ya da aile bireylerinin birbirine ve çocuklarına karşı saygı ve sevgi göstermemesi, ihmal, istismar, ilgisiz ve alakasız kalması gibi durumlar da psikolojik şiddet olarak ifade edilmektedir. İnsanın psikolojisinin büyük ölçüde etkileyen bu olumsuz durum, insanın kendisini değersiz ve sevgisiz hissetmesine neden olabilmektedir. Psikolojik şiddet uygulayan ve maruz kalanların mutlaka bir psikologdan destek alması da önemlidir.

Psikolojik Şiddetin Nedenleri

Psikolojik şiddet nedenleri, genellikle şiddet uygulayan kişiye göre değişiklik göstermektedir. Bireyin çocukluk döneminde ihmal, istismar ve psikolojik şiddete maruz kalması, iş yerinde patronu ya da üssü tarafından mobbinge maruz kalması ve çeşitli psikiyatrik, psikoekonomik, psikososyal etkenler psikolojik şiddet nedenleri olarak gösterilebilmektedir.

Psikolojik şiddet uygulayan kişiler genellikle karşısındakinin üzerinde bir otorite ve baskınlık kurmaya çalışmaktadır. Özellikle de bu durumu özsaygı kazanmanın bir yolu olarak gören bu kişiler, bu gibi nedenlerden ötürü de psikolojik şiddet uygulayabilmektedir. Örneğin; psikolojik şiddet uygulayan eş ya da baba için asıl neden özsaygı kazanmaya çalışmak olabilmektedir.

Psikolojik Şiddet Uygulayan Eşe Nasıl Davranılmalı?

Günümüzde pek çok kadın ya da erkek “Psikolojik şiddete maruz kalıyorum” problemi ile ilgili mercilere müracaat ederken, birçoğu da bu türden bir şiddete maruz kalsa da susmak durumunda kalmaktadır.

Genellikle psikolojik şiddet uygulayan eş şiddeti azımsama, tümüyle inkar etme ya da kabul etme gibi davranışlar sergilemektedir. Bu gibi durumlarda şiddet uygulayan eşe bu durumun kesinlikle kabul edilemeyecek bir durum olduğunu net bir şekilde bildirmek gerekir. Ancak bu aşamada ses tonunun nötr ve sakin olmasına dikkat edilmelidir. Özellikle de çelişkilerle alakalı olarak yüzleştirmeye gitmeden önce şiddet uygulayanın hikayesini öğrenmek de önemlidir.

Psikologdan Yardım Almalısınız!

Psikolojik şiddet uygulayan eşin de, bu duruma maruz kalan kişinin de mutlaka bir psikologdan destek alması gereklidir. Her iki taraf için de terapi yöntemi ile tedavi uygulayan uzmanlar, öncelikle sorunların tespitini gerçekleştirmekte ve buna göre bir tedavi süreci belirlemektedir. Gerektiğinde ilaç tedavisine de başlanabilmektedir.