İlişki ya da evliliklerde yaşanan tartışma normal şartlarda sağlıklı bir ilişkiye işarettir. Ancak bu tartışmaların bir sınırı, bir saygı çerçevesi olması gerekmektedir. Bazen çiftler birbirine karşı kırıcı, yıkıcı sözler sarf edebilmektedir. Her ne kadar tartışmalar bitse ve unutulsa da, tartışma esnasında sarf edilen bu sözler ne yazık ki unutulmamaktadır. Dolayısıyla tartışmada söylenmemesi gereken sözler konusunda dikkatli olunması gerekmektedir.

Tartışmanın kurallarına göre olması içim bazı cümleleri ve sözleri kullanmaktan kaçınmak gerekir. Tartışmasa söylenmemesi gereken sözler gerçeği yansıtmasa da muhatabının psikolojisini etkilemekte ve duygusal açıdan zarar verebilmektedir. İşte o sözlerden bazıları…

Tartışmada Söylenmemesi Gereken Cümleler:

  • Boşanmak İstiyorum!

Tartışmaların en üst noktaya ulaştığı anda sarf edilen sözlerden biridir. En ufak tartışmalarda dahi kullanılabilen bu sözler aslında geri dönüşü olmayan anlarda söylenmesi gerekir. Bu sözlerin sonucunda eşlerin birbirine olan güveni sarsılmış olacaktır.

  • Hep Aynı Şeyi Yapıyorsun!

Benzer konularda tartışmalar yaşansa dahi eski yaşanmışlıkların devamlı olarak gündeme getirilmesi hiçte doğru bir davranış değildir. İşleri büyütüp içinden çıkılamaz bir hale getirmekten de başka bir işe yaramayacaktır.

  • Aynı Baban Gibisin!

Bu cümle, tartışmada söylenmemesi gereken cümleler arasında yer almaktadır. Birbirini seven iki insanın yine birbirini kırmasına, üzmesine neden olmaktadır. Hiçbir kadın ya da erkek ailesinin kötü özellikleri ile kıyaslanmak ve bu gibi durumların dile getirilmesinden hoşlanmayacaktır.

  • Çocuğu Korkutuyorsun!

Çiftlerin tartışması esnasında çocuğun ağlamaya başlaması çiftlerim birbirini suçlaması için oldukça etkili bir bahane olacaktır. “Çocuk senin yüzünden ağlıyor, onu korkuttun” gibi söylemler yerine “Sessiz olmalıyız, çocuk rahatsız olmasın” telkininde bulunmak daha doğru olacaktır.

  • Hepsi Senin Suçun!

Birlikteyken meydana gelen bir olayda eşinizi suçlamak yine sergilenmemesi gereken davranışlardan biridir. Çiftlerin birbirine karşı psikolojik baskı yapmak ya da suçlamak yerine daha yapıcı davranmak, ilişkinin bağlarını güçlendirecek, olası bir sorunu ortadan kaldıracaktır.

  • Tam Bir Korkaksın!

Eşler genellikle tartışmalarda birbirinin canını yakmak için bu ya da bunun gibi pek çok sözü sarf edebilmektedir. Bu gibi sözler dile getirildiğinde küçük tartışmalar büyük kavgalar haline dönüşebilmekte ve kötü sonuçlar doğurabilmektedir. Bu nedenle tartışma esnasında sözcüklerin dikkatle seçilmesi gerekmektedir.

author-avatar

Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit Hakkında

Lisans eğitimini 2016 yılında İzmir Yaşar Üniversitesi’nde tamamlayan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, yüksek lisans eğitimini 2016 – 2018 yılları arasında İstanbul Üsküdar Üniversitesi’nde tamamladı. Yüksek lisansını “Bireylerde Benlik Saygısı ve Cinsel Özyeterlilik İlişkisinde Bilişsel Çarpıtmaların Rolü” başlığıyla tamamlayan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, Türk Psikologlar Derneği ve Bilişsel Davranışçı Psikoterapiler Derneği üyesi olan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, Samsun Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde, Samsun Özel Meva Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde, İstanbul Np Beyin, Üsküdar Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Birimi’nde görev aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir