Günümüzde erkeklerin sıklıkla karşılaşmış olduğu cinsel sorunlardan biri de denetimsiz boşalmadır. Halk arasında erken boşalma olarak ifade edilen bu durum, ejakulatuar refleks üzerinde kontrollü denetimin gerçekleşmemesi, yüksek uyarılma seviyesine, refleks şeklinde ejakulasyon meydana gelmeden dayanılamaması olarak tanımlanmaktadır. Daha açık bir şekilde izah etmek gerekirse; devamlı olarak ya da tekrar edici bir şekilde, minimum düzeyde uyarılma ile bireyin isteğinden önce, vajinaya girer girmez, öncesinde ya da anında ejakulasyon olması şeklinde ifade edilmektedir. Erken boşalma durumu genellikle psikolojik nedenlerden dolayı meydana gelirken, bazı farklı nedenler de ortaya çıkabilmektedir.

Erken boşalma durumunu tanımlayabilmek için bazı semptomların görülmesi gerekmektedir. Örneğin; kısa boşalma süresi, ejakülasyonun kontrol altına alınamaması ve birey istemeden gerçekleşmesi, cinsel ilişkiden zevk alamama, partneri ya da çevresindekilerle problemler yaşaması, tanı kriterleri arasında yer almaktadır.

Erken Boşalma Nedenleri

Bugüne kadar pek çok uzman ve araştırmacı tarafından erken boşalma nedenleri ile alakalı açıklama girişimleri gerçekleştirilmiştir. Çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkan bu durum için onlarca farklı neden gösterebilmek mümkün olurken, bunların geneli psikolojik sorunlardan meydana gelmektedir. Bazı erken boşalma nedenlerine örnek göstermek gerekirse; anksiyete, depresyon, yoğun stres, sıkıntı ve gerginlik, yorgunluk, tedirginlik, kızgınlık, cinsellik üzerine gerçekçi olmayan beklentiler, tecrübesizlik, hastalık kapma korkusu, aşırı cinsel isteğin verdiği gerginlik, günah işleme ve suçluluk duygusu, gebe bırakma korkusu, hadım edilme korkusu, cinsel uyarım eksikliği, cinsel uyumsuzluk ya da partnere karşı aşırı sevgi ve bağlılık olarak gösterilebilmektedir.

Erken boşalmayı önlemek için bireyin mutlaka bir psikologdan destek alması ve tedavi olması gerekmektedir. Aksi takdirde cinsel hayatı olumsuz yönde etkilenebilmektedir.

Erken Boşalmayı Önlemek için Psikologdan Yardım Alabilirsiniz!

Erken boşalmayı önlemek için yapılabilecek en iyi şey bir psikologdan yardım almaktır. Genellikle erken boşalma tedavisini istemeyen pek çok erkek, tedavinin ne kadar süreceğine dair endişeleri ile tedaviden uzak durmaktadır. Bu süreçte aceleci davranılması, tedavinin sürecini de olumsuz yönde etkilemektedir.

Erken boşalma tedavisi genellikle cinsel psikoterapi yöntemi ile gerçekleştirilmektedir. Bu yöntemde hastalar sonu belli olmayan ve zaman sınırlaması bulunmayan bir cinsel ilişkiye yönlendirilmektedir. Dolayısıyla bu gibi sorunlarda cinsel terapi tedavi yönteminin önemi büyüktür.

author-avatar

Hakkında Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit

Lisans eğitimini 2016 yılında İzmir Yaşar Üniversitesi’nde tamamlayan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, yüksek lisans eğitimini 2016 – 2018 yılları arasında İstanbul Üsküdar Üniversitesi’nde tamamladı. Yüksek lisansını “Bireylerde Benlik Saygısı ve Cinsel Özyeterlilik İlişkisinde Bilişsel Çarpıtmaların Rolü” başlığıyla tamamlayan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, Türk Psikologlar Derneği ve Bilişsel Davranışçı Psikoterapiler Derneği üyesi olan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, Samsun Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde, Samsun Özel Meva Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde, İstanbul Np Beyin, Üsküdar Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Birimi’nde görev aldı.

İlgili gönderiler