İnsan İlişkileri Ve İletişim Sorunları

İnsan İlişkileri Ve İletişim Sorunları

İnsanlar, yaradılışları gereği çevresindeki insanlarla iletişim ve ilişki halinde yaşamını sürdürmektedir. Her ne kadar her insanın birbiri ile olan iletişim şekli ve ilişki aynı olmasa da, insan ilişkileri konusunda ailenin, arkadaş çevresinin, iş arkadaşlarının, kısacası insanın çevresindeki tüm diğer insanların önemi oldukça büyüktür.

Günümüzde pek çok insan, yaşamın en temel gereksinimlerinden olan insan ilişkileri ve iletişim konusunda problemler yaşamaktadır. Özellikle de teknolojinin ilerlemesi ile beraber insan ilişkilerinde büyük ölçüde kopukluk meydana gelmekte ve bu durum kişinin psikolojisini de olumsuz yönde etkilemektedir. İletişim problemleri insanları yalnızlığa iterken, çeşitli psikolojik ve ruhsal sorunlara da neden olabilmektedir. Bu gibi problemlerle karşılaşmamak, daha sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürdürebilmek adına mutlaka bir psikologdan yardım alınması gerekmektedir.

İnsan İlişkilerinde İletişim Sorunları

İletişim problemleri genellikle kişiden kişiye değişebilmektedir. Genellikle iyi bir iletişim bireyin çocukluk döneminden itibaren aile ortamında gelişmektedir. Bunun ile beraber okul çağında gelişme göstermekte ve yetişkinlik döneminde ise yerleşik bir hal almaktadır. Ancak bazen insanların yaşamış olduğu çeşitli problemler de, insan ilişkilerinde iletişim sorunlarına yol açabilmektedir. Örneğin; bireyin yaşamış olduğu bir travma, iş yerinde ya da aile ortamında ters giden durumlar ya da yaşamış olduğu sağlık sorunları iletişim problemlerine neden olarak gösterilebilmektedir.

Günlük Hayattaki İletişim Sorunları Nelerdir?

Günlük hayattaki iletişim sorunları konusunda bazı örneklendirmelerde bulunmak gerekirse; iletişim esnasında kişinin karşısındakini dinlemek yerine başka meşgalelerle uğraşması, konuşma esnasında sözün kesilmesi, kırıcı ve kaba sözler sarf edilmesi, iletişim esnasında hatadan ve yanlış konuşmaktan korkmak ya da çeşitli nedenlerden dolayı heyecanlanmak olarak gösterilebilmektedir.

İletişim Problemleri Karşısında Ne Yapmak Gerekir?

İletişim problemleri ile karşı karşıya kalmamak adına kırıcı ve kaba bir dil kullanmamak, önyargılardan arınmak, öfke kontrolü sağlamak, beden dilini kullanmaya çalışmak, karşısındakinin düşüncelerine saygı duymak ve iletişim halindeki kişini fiziksel özellikleri ile alakalı yargıda bulunmaktan kaçınmak birer önlem olarak uygulanabilmektedir. Bunun yanı sıra konu ile alakalı bir uzmana müracaat edilerek terapi alabilmek de mümkündür.

Randevu Al

Bir Psikologdan Destek Alabilirsiniz!

Bireyin ailesi, arkadaşları ya da iş hayatında yaşamış olduğu iletişim sorunlarını aşamaması halinde atabileceği en doğru adım bir psikologdan yardım almak olacaktır. Bu sayede sorunlarının üstesinden nasıl gelebileceğini öğrenerek daha sağlıklı bir yaşam sürdürebilmektedir.

author-avatar

Hakkında Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit

Lisans eğitimini 2016 yılında İzmir Yaşar Üniversitesi’nde tamamlayan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, yüksek lisans eğitimini 2016 – 2018 yılları arasında İstanbul Üsküdar Üniversitesi’nde tamamladı. Yüksek lisansını “Bireylerde Benlik Saygısı ve Cinsel Özyeterlilik İlişkisinde Bilişsel Çarpıtmaların Rolü” başlığıyla tamamlayan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, Türk Psikologlar Derneği ve Bilişsel Davranışçı Psikoterapiler Derneği üyesi olan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, Samsun Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde, Samsun Özel Meva Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde, İstanbul Np Beyin, Üsküdar Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Birimi’nde görev aldı.

İlgili gönderiler