Cinsel terapi, diğer terapi türlerine kıyasla biraz daha yapılandırılmış ve sistematik olarak uygulanan bir tedavi yöntemidir. Cinsel terapide problemler, herhangi bir kuruma bağımlı olmadan bütüncül ve sistematik olarak değerlendirilmektedir. Semptomlara dayalı olmakla beraber ayrıca tecrübe ile de alakalıdır. Cinsel çift terapisi, çiftlere verilen ev ödevleri, bu ödevlerin yapılma biçimi ve problemin dinamiklerinin bütüncül bakımdan anlama ve anlatmaktan ibarettir. Bu gibi çalışma ve ödevler cinsel çift terapisinde oldukça önemli görülürken, sahip olunan cinsel problemin kaynağı ortaya çıkarılmakta ve bu sayede terapi işlevsel hale getirilmektedir.

İnsan davranışları ve cinsellik, günümüzde çeşitli koşullardan etkilenebilmektedir. Psikolojik, sosyal ve fiziksel koşullar, cinselliği ve insan davranışlarını etkileyen koşullardandır. Cinselliğin sadece organlar ile bağlantısı olmazken, aynı zamanda duygu, düşünce ve yerleşik inançlar ile de bağlantısı mevcuttur. Cinsel sorunların ortaya çıkışı genellikle bireylerin ya da çiftlerin fiziksel ve psikolojik özelliklerinden ya da ilişkilerinden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle de cinsel bozuklukların tedavisi kaynağına göre değişiklik gösterirken, bireyler ile görüşmeler gerçekleştirilerek problemlerin kaynağı araştırılmaktadır. Cinsel terapist tarafından birey ile beraber yapılan bu incelemelerin ardından problemin fiziksel mi yoksa psikolojik mi olduğu belirlenmekte ve buna göre ilaç tedavisi, psikoterapi gibi tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Cinsel Terapi için Hangi Doktora Gidilir?

“Cinsel terapi için hangi doktora gidilir?” sorusunun cevabı günümüzde pek çok çift ya da birey tarafından merak edilen konular arasında yer almaktadır. Öncelikle bireylerin yaşamış oldukları cinsel problemlerin kaynağı tıbbi ya da biyolojik nedenlere dayandığında ilaç tedavisi ya da diğer tıbbi tedavilere müracaat edilmektedir. Bu gibi durumlarda cinsel problemlerin tedavisi ürolog, kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ya da dahiliye uzmanı gibi doktorlar tarafından yürütülmektedir. Fakat bu durumun aksine cinsel problemler psikolojik faktörler ile alakalı ya da tıbbı bir sebep ile ilişkili olarak ortaya çıkmış dahi olsa psikolojik faktörlerin durumu kötüye götürmesi durumunda cinsel terapi uygulanmaktadır. Bu gibi durumlarda uygulanan cinsel terapiler ise bu konuda eğitim alan ve uzman haline gelen klinik psikolog ve psikiyatristler tarafından yürütülmektedir.

Okumak İçin Tıklayınız  Anne ve Babanız Arasındaki İlişki Eş Seçimini Etkiliyor mu?

Cinsel Terapi Veren Hastaneler

Bireyler, yaşamış oldukları cinsel problemler ile alakalı Türkiye genelinde çeşitli hastanelere müracaat ederek tedavi görebilmektedirler. Ülke genelinde cinsel terapi veren hastanelerden bazıları ise şu şekildedir: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi, Vakıf Gureba Eğitim Hastanesi, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi ve CETAD – Cinsel Eğitim, Tedavi ve Araştırma Derneği’dir. Öte yandan tüm bu özel ve devlet hastanelerinin yanı sıra cinsel terapi hizmetleri sunan pek çok özel klinik de mevcuttur. Cinsel işlev bozuklukları ve bunun gibi çeşitli problemler yaşayan çift ve bireyler kendisi için en uygun olan tedavi merkezini tercih ederek gerekli tedaviye başlayabilme imkanına sahiptir.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.