Hiperseksüalite, hem kadınlarda, hem de erkeklerde görülebilen cinsel dürtü bozukluğu olarak bilinmektedir. Halk arasında aşırı cinsel istek olarak da bilinen bu problem, tıpkı bir anksiyete, panik atak ya da depresyon gibi psikolojik bir problem olarak ifade edilmektedir.

Erkeklerde Aşırı Cinsel İstek

Erkeklerde aşırı cinsel istek durumu, kadınlara kıyasla da sık görülen psikolojik bir problemdir. Erkeğin cinsel etkileşim açısından normalin çok daha üzerinde cinsel istek duyması ve davranışlarda bulunması olarak tanımlanmaktadır. Bu gibi bir rahatsızlıkta karşı karşıya olan bireyler günde pek çok kez cinsel ilişkiye girme ihtiyacı hissetmekte ve bu doğrultuda mastürbasyon yapmaktadır.

Psikoloji literatüründe genel olarak hiperseksüalite, erkeklerde görülmesi ile de satiriasis olarak ifade edilen aşırı cinsel istek, bireyin yaşamını ciddi ölçüde etkileyebilmekte, iş hayatında başarısızlığa yol açmakta, günlük yaşamını sekteye uğratmakta ve hatta evlilikleri bitme noktasına getirebilmektedir. Bu nedenle de tedavi gerektiren bu hastalık için kendisinde semptomları görülen kişilerin mutlaka bir psikolog ya da psikiyatristten destek alması gerekmektedir.

Erkeklerde Aşırı Cinsel İstek Belirti ve Nedenleri?

Bir insanda hiperseksüalite olup olmadığını anlayabilmek için bazı belirtilerin görülmesi gerekmektedir. Örneğin; cinsel dürtülerin frenlenememesi, günde pek çok kez tatmin edici davranışlarda bulunulması, kontrol altına alınamaması gibi durumlar, aşırı cinsel istek belirtileri olarak ifade edilmektedir.

Öte yandan erkeklerde görülen aşırı cinsel istek nedenleri çeşitli durumlardan kaynaklanabilmektedir. Genel olarak bakıldığında;

  • Eşler arasındaki cinsel uyumsuzluk,
  • Eşler arasındaki aşırı yaş farkı,
  • Penisin aşırı hassas olması,
  • Hormon bozuklukları,
  • Kafa travması,
  • Nörolojik rahatsızlıklar,
  • Psikolojik rahatsızlıklar,
  • Tiroid bezi ya da böbrek üstü bezinin gereğinden fazla çalışması gibi durumlar bu problem için neden olarak gösterilebilmektedir.

Hiperseksüalite Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hiperseksüalite, tedavisi mümkün olan bir dürtüsel bozukluktur. Hastaların yaşamını olumsuz yönde etkileyen bu problem, genellikle psikolog, terapist ve psikiyatrist gibi alanında uzman olan hekimler tarafından yürütülmektedir.

Kadınlarda ya da erkeklerde görülen aşırı cinsel istek rahatsızlığı için uygulanan tedavi yöntemleri ilaç tedavisi ve psikoterapidir. Özellikle de terapi bu anlamda oldukça etkili bir yöntem olurken, bu tedavi bazı hastalarda ilaç ile de desteklenebilmektedir. Bu sayede kişinin daha sağlıklı bir yaşamı ve hatta özel hayatı olması sağlanmaktadır

author-avatar

Hakkında Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit

Lisans eğitimini 2016 yılında İzmir Yaşar Üniversitesi’nde tamamlayan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, yüksek lisans eğitimini 2016 – 2018 yılları arasında İstanbul Üsküdar Üniversitesi’nde tamamladı. Yüksek lisansını “Bireylerde Benlik Saygısı ve Cinsel Özyeterlilik İlişkisinde Bilişsel Çarpıtmaların Rolü” başlığıyla tamamlayan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, Türk Psikologlar Derneği ve Bilişsel Davranışçı Psikoterapiler Derneği üyesi olan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, Samsun Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde, Samsun Özel Meva Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde, İstanbul Np Beyin, Üsküdar Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Birimi’nde görev aldı.

İlgili gönderiler