Cinsel terapi, cinsel problemler ile alakalı eğitim alan tecrübeli ve uzman psikolog ve psikiyatristlerin, cinsel problemleri olan çift ya da bireylere uygulamakta oldukları bir çeşit kognitif davranış tedavisi olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde bireylerin ya da çiftlerin yaşamış oldukları cinsel problemler genellikle;

  • Erken boşalma,
  • Cinsel işlev bozuklukları,
  • Vajinismus, ağrılı cinsel ilişki,
  • Ereksiyon,
  • İstek farklılıkları,
  • Orgazm bozuklukları
  • Cinsel isteksizlik olarak bilinmektedir.

Bu gibi problemler yaşayan çiftler cinsel çift terapisine başvurarak problemlerine çözüm arayabilmektedir.

Cinsel Terapi Nedir?

Cinsel terapi, bu alanda eğitim alan uzmanlar tarafından cinsellikle alakalı problem yaşayan çift ya da bireyler adına uygulanan bir tedavi yöntemidir. Cinsel çift terapisi uygulamalarında cinsel problemi olan bireylerden fiziksel temaslarda bulunmaları beklenmemekte, konuşma terapisi yapılarak problemin kaynağına ulaşılmaya çalışılmaktadır. Bu gibi tedavi yöntemlerinde cinsel terapistlerin en önemli amacı problemleri olan bireyleri bu konu hakkında bilgilendirmektir. Cinsel terapide terapist ilk olarak problemleri olan bireylere bazı sorular yönelterek problemin neden dolayı ortaya çıktığı hakkında bilgi edinmeye çalışmaktadır. Alınan cevaplar ve yapılan araştırmalar neticesinde cinsel terapist problemin fiziksel nedenlerden kaynaklandığını tespit etmiş ise, danışanını üroloji ya da dahiliye gibi alanlara yönlendirebilmektedir.

Cinsel Terapi Nasıl Yapılır?

Cinsellik ve insan davranışı, psikolojik, bedensel ya da sosyal şartlardan etkilenebilmektedir. Cinsellik sadece cinsel organlar ile sınırlı olmayıp, duygu, düşünce ve yerleşik inançlar ile de bağlantılıdır. Cinsel problemler ve bozukluklar bireyin bedensel ve psikolojik özellikleri ya da ikil ilişkilerin özellikleri etkili olabilmektedir. Dolayısıyla cinsel terapi de, kaynağına göre değişiklik gösterebilmektedir. Cinsel terapist tarafından problemleri olan birey ile görüşmeler gerçekleştirilerek problemin kaynağı incelenmekte ve tedavi için psikoterapi ya da ilaç tedavisi belirlenmektedir.

Cinsel problemler tıbbi ya da biyolojik kaynaklara dayandığında ilaç ya da diğer tıbbi tedaviler uygulanması gerekmektedir. Bu gibi durumlarda cinsel terapistler danışanlarını ürologlara, kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarına ya da dahiliye uzmanlarına yönlendirmektedir. Fakat bunun aksine cinsel problemler psikolojik kaynaklara dayandığında ise, cinsel terapi yöntemleri uygulanarak tedavi edilmektedir. Diğer bütün tedavi yöntemlerinde olduğu üzere cinsel terapilerde de bilimsel veriler doğrultusunda hareket edilme zorunluluğu mevcuttur.

Cinsel Terapi Yöntemleri

Cinsel problemleri olan bireylerde ya da çiftlerde uygulanan ve oldukça etkili olduğu gözlemlenen cinsel terapi yöntemleri genellikle özel bir öğrenme şekli olarak nitelendirilmektedir. Öğrenme sürecinde cinsel problemleri olan kişilere genel olarak öğretilen temel bulgular şunlardır: Genel anlam itibari ile psikoterapilerde ve özellikle de cinsel terapilerde güvenli ve mahrem bir öğrenme ortamı oluşturulmaktadır. Bu ortamda bireye kendi kontrolü ile kendisini, bedenini, kimliğini, ilişkisini keşfetme konusunda teşvik edilmektedir. Bu keşif ve öğrenim hali, bireyin sahip olduğu niteliklere göre değişiklik gösteren bir süreçte ve düzeyde gerçekleşebilmektedir. Dolayısıyla cinsel problemleri için ilaç tedavisi uygulanırken de, hasta ile hekim arasındaki ilişki büyük öneme sahip olurken, bazı durumlarda ilaç tedavisi, psikoterapi ya da cinsel terapinin yanında ilave olarak uygulanabilmektedir. Bunun nedeni ise cinselliğin yalnızca bedensel bir problem olmayışıdır.

author-avatar

Hakkında Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit

Lisans eğitimini 2016 yılında İzmir Yaşar Üniversitesi’nde tamamlayan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, yüksek lisans eğitimini 2016 – 2018 yılları arasında İstanbul Üsküdar Üniversitesi’nde tamamladı. Yüksek lisansını “Bireylerde Benlik Saygısı ve Cinsel Özyeterlilik İlişkisinde Bilişsel Çarpıtmaların Rolü” başlığıyla tamamlayan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, Türk Psikologlar Derneği ve Bilişsel Davranışçı Psikoterapiler Derneği üyesi olan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, Samsun Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde, Samsun Özel Meva Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde, İstanbul Np Beyin, Üsküdar Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Birimi’nde görev aldı.

İlgili gönderiler