Türk toplumunda cinsellik dile getirilmesi ayıp karşılanan ve dolayısıyla konuşulmayan bir durumdur. Cinsellik bu denli dile getirilmekten kaçınılan bir konu olurken, günümüzde pek çok çocuk dünyaya nasıl geldiğin merak etmekte ve bu konuda çeşitli sorular yöneltmektedir. Çocuk psikolojisi ve gelişimi açısından belli bir yaşa deldiğinde ona cinselliği anlatmak gerekir. Aksi takdirde çeşitli olumsuzluklarla karşı karşıya kalınabilmektedir.

Çocukların büyüdükçe çevrelerine karşı duymuş oldukları merak kadar, cinsellik konusundaki merakları doğal bir durumdur. Ne yazık ki henüz Türkiye’de bu konu üzerine verilebilecek uygun bir eğitim geliştirilememişken, bu konuda çocukları bilgilendirmek ailelere düşmektedir.

Çocuklara Cinselliği Nasıl Anlatırsınız?

Çocuklara cinselliği anlatma konusunda henüz net bir eğitim ya da bilgi sistemi düzenlenememişken, çocuklar kendilerini ve çevreyi keşfetmeye başladıklarında çeşitli sorulara takılabilmektedir.  Bu noktada çocuğa cinselliği anlatma görevi anne ve babalara düşmektedir.

Anne ve babalar her ne kadar çocukların bu gibi sorularına hazırlıklı olsalar da, aniden gelen bu tip sorular karşısında şaşkınlığa uğrayabilmektedir. Ancak bilinmesi gerekir ki, çocuk psikolojisi açısından verilen cevap ve cevap verme şekli oldukça önemlidir. Bu gibi durumlarda anne ve babaların tepki vermeden, soruları geçiştirmeden doğru kelimeleri seçerek cevap vermesi gerekmektedir. Gerektiğinde uzman bir psikologdan destek alınmalı ve nasıl anlatılması gerektiğini öğrenmelidir.

Çocuğa Cinselliği Anlatırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Çocuğa cinselliği anlatma konusunda dikkat edilmesi gereken pek çok husus bulunmaktadır. Örneğin; sorulan soruları yanıtsız bırakmak, bu tip sorular sorduğu için çocuğa ceza vermek ya da ayıplamak gibi davranışlar, kesinlikle yapılmaması gereken davranışlardır. Cevapsız bırakılan sorular çocuklarda güvensizliğe neden olmakta, aynı zamanda uygun olmayan kaynaklardan edinilen yanlış bilgilere neden olmaktadır. Hatta bu gibi davranışlar neticesinde çocukta utanç, kızgınlık, depresyon, doyumsuz bir cinsellik merakı gibi durumlar da ortaya çıkabilmektedir. Bu gibi problemlerin önüne geçebilmek adına kısa ve net cevaplar verilmesi yeterli olacaktır.

Gerektiğinde Psikologdan Destek Alabilirsiniz!

Cinsellikle alakalı bilgilendirmeyi yapamayacağınızı düşündüğünüz ya da kendinizi bilgi verme konusunda yetersiz gördüğünüzde mutlaka bir uzman psikologdan destek almalısınız. Çocuğun psikolojisini göz önünde bulundurarak doğru yönlendirmelerde bulunan uzmanlar, ebeveynlere büyük ölçüde yardımcı olmaktadır.

Öte yandan gerektiğinde terapi ile çocuğa cinselliği anlatma ve bilgilendirme gibi bir hizmette sunabilen uzmanlar, aynı zamanda bu şekilde çocukların psikolojik problemlerine de yardımcı olabilmektedir.

author-avatar

Hakkında Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit

Lisans eğitimini 2016 yılında İzmir Yaşar Üniversitesi’nde tamamlayan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, yüksek lisans eğitimini 2016 – 2018 yılları arasında İstanbul Üsküdar Üniversitesi’nde tamamladı. Yüksek lisansını “Bireylerde Benlik Saygısı ve Cinsel Özyeterlilik İlişkisinde Bilişsel Çarpıtmaların Rolü” başlığıyla tamamlayan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, Türk Psikologlar Derneği ve Bilişsel Davranışçı Psikoterapiler Derneği üyesi olan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, Samsun Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde, Samsun Özel Meva Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde, İstanbul Np Beyin, Üsküdar Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Birimi’nde görev aldı.

İlgili gönderiler