Panik Atak Cinselliği Etkiler mi ? Panik atak, kişilerde beklenmedik bir şekilde ortaya çıkan, özel bir durum ile alakalı olup kişinin fiziksel durumunu etkileyen bir rahatsızlık olarak tanımlanmaktadır. Halk arasında korku nöbeti olarak da bilinen panik atağın en önemli ve belirgin özelliği aniden nüksetmesidir.

Etrafta belli bir uyaran olmamasına rağmen gelişen ve 10 dakika içerisinde en üst seviyeye ulaşan bu rahatsızlık, kişinin kontrolünü kaybettiğini ya da öleceğini hissetmesine neden olabilmektedir. Uzun süren panik atak belirtilerinde kişi ölüyormuş hissine kapılmakta ya da fiziksel bir zedelenme yaşıyormuş gibi hissedebilmektedir. Bu rahatsızlık genel olarak günlük hayatı etkileyen bir problem olarak karşımıza çıkarken, bu rahatsızlığa yönelik olarak pek çok kişinin “Panik atak cinselliği etkiler mi ?” diye merak ettiğinde rastlanmaktadır. Ne yazık ki panik atak cinsel isteksizlik yapabilmektedir.

Panik Atak Cinselliği Etkileri mi ?

Günümüzün en sık karşılaşılan psikolojik rahatsızlıklarından biri olan panik atak, pek çok kişinin korkulu rüyası haline gelmektedir. Özellikle de cinsellik açısından yaşamı olumsuz yönde etkilemeyi başaran bu problem, kişilerin “sevgilim panik atak hastası” ya da “eşim panik atak hastası” şeklinde şikayet edebilir hale gelmesine neden olmaktadır.

Merak edilen tüm bu sorulara yanıt olarak panik atak cinsel isteksizlik ve kaçınmalara neden olabilmektedir. Konu ile alakalı olarak yapılan araştırmalarda, panik atak hastası olan kişilerin yüzde 25 – 30’unun cinsellikle alakalı problem yaşadığı görülmüştür. Panik bozukluğu olan hastalarda cinsel işlev bozuklukları açısından en sık rastlanan durum cinsel kaçınma olarak saptanmıştır. Öte yandan cinsel kaçınma durumunun doğası ve çalışmalarının sınırlı olmasından dolayı ihmal edilen bir cinsel işlev bozukluğu olduğu da bilinmektedir. Bu her iki problemin beraberliği, tedavi yöntemini de etkileyebilmektedir. Örneğin; cinsel problem için uygulanacak olan tedavi yöntemi, panik atak beklentisi sebebi ile ek bazı problemlerin ortaya çıkmasına neden olurken, kişiye kullandırılan panik atak ilaçları mevcut cinsel problemi daha kötü bir duruma sokabilmektedir.

Anksiyete Cinsel İsteksizlik Yapar mı?

Panik atakta olduğu üzere anksiyete hastalarında cinsellik problemleri görülebilmektedir. Anksiyete de, kişilerin cinsel hayatında olumsuz etkilere neden olabilecek psikolojik rahatsızlıklardan biridir. Panik atak gibi duygu durum bozukluğunu da içine alan anksiyete, yani kaygı bozukluğu, ayrıca obsesif kompülsif bozukluğu, fobileri ve bunun gibi çeşitli duygu durumları da kapsamaktadır.

Anksiyetenin cinselliği etkilemesinin en önemli nedeni, bu gibi rahatsızlıklarda kişinin hastalıkla uğraşmaktan temel işlevleri olan yeme – içme, uyuma, çalışma ve özellikle de cinsellik gibi ihtiyaçlarını karşılamak için yeteri kadar vakit ayıramamasıdır. Örneğin; obsesif kompülsifi olan bir erkeğin, performans anksiyetesine kapılarak, her şeyin kusursuz ve mükemmel oluşuna odaklanması ve bu nedenle de haz almayı unutması kaçınılmaz olabilmektedir. Bunun ile beraber ayrıca cinselliğinde ereksiyon problemi ile de karşılaşabilmesi mümkündür. Bu gibi durumlarda kişi kontrolün kendisinde olmadığını ve her an kötü bir şey yaşayabileceğini düşünerek cinsel isteksizlik yaşayabilmekte ve bu durum kaçınmaya da neden olabilmektedir.

Panik atak ya da anksiyete neticesinde cinsel problemler yaşayan kişilerin mutlaka alanında uzman olan bir psikolog ile görüşmesi gerekmektedir.

Panik Atak Cinselliği Etkiler Mi
author-avatar

Hakkında Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit

Lisans eğitimini 2016 yılında İzmir Yaşar Üniversitesi’nde tamamlayan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, yüksek lisans eğitimini 2016 – 2018 yılları arasında İstanbul Üsküdar Üniversitesi’nde tamamladı. Yüksek lisansını “Bireylerde Benlik Saygısı ve Cinsel Özyeterlilik İlişkisinde Bilişsel Çarpıtmaların Rolü” başlığıyla tamamlayan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, Türk Psikologlar Derneği ve Bilişsel Davranışçı Psikoterapiler Derneği üyesi olan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, Samsun Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde, Samsun Özel Meva Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde, İstanbul Np Beyin, Üsküdar Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Birimi’nde görev aldı.

İlgili gönderiler

One thought on “Panik Atak Cinselliği Etkiler mi ?

  1. Faruk Kadir dedi ki:

    Bende panik atak var cinsellikte beni tetikliyor ne yapmam lazim

Yoruma kapalı.