Çocuğunuzun Psikolojik Desteğe İhtiyacı Var Mı? Modern çağda hayat şartları yalnızca yetişkinleri olumsuz olarak etkilemezken, çocuklarda bu gibi etkenlerden psikolojik olarak etkilenebilmektedir. Uluslararası araştırma şirketleri tarafından yapılan araştırmalarda dünya genelindeki çocukların 5’te 1’inde tanısı koyulabilen psikoloji problemleri ortaya çıktığı belirlenmiştir. Geçtiğimiz yıl ise yalnızca Türkiye’de yaklaşık olarak 2,5 milyon çocuk psikolojisinin olumsuz olarak etkilendiği ve depresyon tanısı koyulduğu ortaya çıkmıştır.

Çocukların Psikolojik Sorunlarında Erken Müdahalenin Önemi

Çocuk psikolojisi oldukça hassas bir psikoloji olmakla beraber, çocuklar yaşadıkları çeşitli sorunlar karşısında bunalıma ya da depresyona kolaylıkla girebilmektedir. Çoğu zaman aileler dışlanma korkusu, akıl sağlığı ya da kültürel farklılıklar gibi konularda bilgi yetersizliğinden çocuğunun ne zaman psikolojik destek alması gerektiğini anlayamamaktadır. Bu nedenle de çocuklar yaşamı boyunca düşük yaşam standartları ve çeşitli sorunlarla yaşamını idame ettirmek durumunda kalmaktadır.

Bu gibi sorunlar karşısında çocuk psikolojisi konusunda erken tanı ve müdahalenin önemi oldukça büyüktür. Bu durum çocukların ilerleyen yaşlarda madde bağımlılığını, intihar teşebbüslerini ya da ergenlik dönemindeki kimlik bunalımlarını engelleyebilmekte ve sağlıklı bir yaşam sürdürebilmesini sağlayabilmektedir. Çocuklarda görülen davranış bozuklukları psikolojik problemleri ele verirken, bu gibi durumlarda mutlaka bir uzman psikologdan destek alınması gerekmektedir.

Çocuklarda Psikolojik Sorun Belirtileri

Çocuklarda görülen psikolojik rahatsızlıklar çoğu zaman depresyon, kimlik bunalımları, okuldan kaçma, intihar ya da bunalım gibi durumlar olabilmektedir. Bu tür bunalımların ve sorunların anlaşılabilmesi için çocuklarda belirtileri görülmesi gerekmektedir. Örneğin; çocuğun sıklıkla öfke nöbetleri geçirmesi, çevresindeki canlılara zarar vermeye başlaması, 5 yaşından sonra da altını ıslatmaya devam etmesi, okuldan kaçması, devamsızlık yapması, yaptığı hatalardan dolayı başkalarını suçlaması, kurallara uymayı reddetmesi, uyku saatine uyum sağlamaması, sosyal durumlara adapte olmak konusunda güçlük çekmesi psikolojik destek gerektiğini göstermektedir.

Okumak İçin Tıklayınız  Travmanın Etkileri ve Başa Çıkma Yöntemleri

Psikolojik Destek Alabilirsiniz!

Psikolojik destek yalnızca yetişkinlerin ihtiyacı olmazken, çocuklar için de zaman zaman bu gibi profesyonel destekler gerekebilmektedir. Günümüzde pek çok psikolog çocuk psikolojisi alanında edinmiş olduğu uzmanlık ile çocukların çeşitli sorunlarına yardımcı olabilmektedir.

Çeşitli psikolojik sorunlarla karşı karşıya olan çocuklar için çoğu psikolog terapi yöntemleri uygulamaktadır. Genellikle oyun ile beraber gerçekleştirilen bu psikoterapi yönteminde kolaylıkla sorunların üstesinden gelinebilmektedir.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.