Psikolog, insanların ruh sağlığını ve psikolojisini tedavi etmekle görevli bir uzman olarak bilinmektedir. Normal şartlarda insanların yaşamış oldukları psikoloji problemlerinde bir uzman olarak psikologlara danışması gerekirken, günümüzde pek çok insan psikoloğa gitmemek için çeşitli bahaneler üretebilmektedir.

Psikoloğa Gitmemek için Üretilen Bahaneler 4: Zaman Her Şeyin İlacı

“Zaman her şeyin ilacı” cümlesi, insanların günümüzde psikolog gitmemek için ürettiği bahanelerden biridir. Türlü türlü bahaneler arasında sıklıkla duyduğumuz bu cümle, aslında bir nevi insanın kendisini avutma yöntemi olarak da değerlendirilebilmektedir.

Zamanın geçmesi elbette ki bazı konularda faydalı olabilmektedir. Örneğin; bir şeyleri daha net görebilme ve farklı bakış açısı edinmeye yardımcı olabilmektedir. Ancak hiçbir problemin çözülmesi konusunda bir ilaç olmazken, aksine problemlerin daha çok büyüyüp kronik bir hale gelmesine neden olabilmektedir. Bu süreçte tedavi ile birkaç ay içerisinde üstesinden gelinebilecek olan sorunlar yıllarca ve hatta yaşam boyu sürer hale gelebilmektedir. Dolayısıyla insanların psikolog gitmemek için üretilen bahaneler yerine kısa sürede uzmana görünmeyi kabul etmesi ve profesyonel destek alması gereklidir.

İnsanlar Neden Psikoloğa Gitmeyi Reddeder?

İnsanların büyük çoğunluğu ruhsal açıdan yaşamış olduğu sorunlar karşısında psikoloğa gitmeyi reddetmektedir. Bunun en önemli nedeni ise korku ve toplumun sergilemiş olduğu olumsuz tutum karşısındaki utanç duygusudur. Günümüzde bile pek çok insan psikologları birer deli doktoru olarak nitelendirdiğinden, bu doktorlardan yardım alanları da deli olarak değerlendirmektedir. Dolayısıyla toplumun kendisine deli gözüyle bakma korkusu ve bu durumdan utanç duyması da insanları psikologlardan uzak tutmaktadır.

Psikologlar Sorunların Çözümü İçin Mutlaka Gereklidir!

İnsanlar yaşadıkları obezite sorunlarında genel cerrahiye ya da diş çürüklerinde diş hekimine ihtiyaç duyduğu gibi, ruh sağlığı konusunda da psikologlara ihtiyaç duymaktadır. Depresyon, bunama, kişilik bozuklukları ya da panik atak gibi ruhsal sorunlar insanların yaşamını olumsuz yönde etkileyip yaşam standartlarını düşürürken, tedavi edilmediği takdirde ise kronik bir hale gelerek ömür boyu devam etmektedir. Bu nedenle daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürdürebilmek için mutlaka bir psikologdan destek alınması gerekmektedir. Bu aşamada uzmanların uygulamış olduğu en başarılı yöntem terapi olurken, psikoterapi yöntemleri sayesinde kısa sürede uzun vadeli bir çözüm yolu elde edebilmek mümkündür.