İnsanların yaşamını sağlıklı bir şekilde sürdürebilmesi için bazı temel ihtiyaçlarının yeteri kadar karşılanmış olması gerekmektedir. Beslenmek, korunmak gibi fiziksel açıdan çeşitli ihtiyaçları bulunan insanoğlunun ayrıca sevilmek, kabullenilmek, önemsenmek, anlaşılmak gibi çeşitli ruhsal ihtiyaçları da bulunmaktadır. Bu ihtiyaçların daha çocukluk ya da ergenlik döneminde iken yeteri kadar karşılanmaması halinde ilerleyen dönemlerde pek çok psikolojik problemlerin ortaya çıktığı gözlemlenmektedir. Bu problemler önceleri stres, kaygı, huzursuzluk gibi küçük duygusal belirtiler gösterirken, sonraki süreçlerde daha büyük çeşitli hastalıklara dönüşebilmektedir. Bu gibi durumlarda kendisinde birtakım ruhsal problemler görülen kişiler ücretli ya da ücretsiz psikolog, psikiyatri ya da psikoterapist gibi alanında uzman olan kişilere yönlendirilmektedir. Bu sayede terapi ya da bunun gibi pek çok yöntem ile tedavi altına alınan kişiler daha kolay ve daha sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek üzere gerekli desteği almış olmaktadır.

Günümüzde pek çok birey çeşitli ruhsal problemleri için çekinmeden uzmanlardan destek alabilir hale gelmiştir. Uzmanlar, kendisine başvuran bireylerin ruhsal problemlerini tespit ve analiz ederek duruma göre yetişkin psikolojisi, aile ve çift psikolojisi, çocuk ve ergen psikolojisi ya da çalışma psikolojisi gibi pek çok alanda destek sağlayabilmekte, tedavi süreçlerini başlatabilmektedir. Bireyler almış oldukları bu hizmetlerin karşılığında belli bir ücret ödemesi gerçekleştirirken, bu ücretler tedavi yöntemine, hangi uzman doktor ile görüşme gerçekleştirdiğine ve çeşitli faktörlere göre değişiklik gösterebilmektedir.

Psikolog Fiyatları Neye Göre Değişir?

Psikolojik destek almak isteyen bireylerin en önemli problemlerinden biri psikolog fiyatlarıdır. Dolayısıyla pek çok birey en uygun fiyatları psikolog arayışına girmekte ve doğrultuda kendisi için en uygun olan psikologlara yönelmektedir.

Bireylerin almış oldukları psikolojik desteğin fiyatının yüksek olması, psikolog tarafından verilen hizmet ile ilişkili değildir. Her yıl olduğu gibi psikolog fiyatları da çeşitli faktörler göz önünde bulundurularak belirlenmektedir. Dolayısıyla fiyatların her yerde aynı olmayıp değişiklik göstermesi de, hizmetin verildiği mekanın kirası, mekanda çalışanların sayısı, mekanın yer aldığı konum, psikolog unvanı ve uzmanlıkları, tecrübesi, ödenen vergiler, giderler ve bunun gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak gerçekleşmektedir.

Türkiye’de bireysel terapisi ya da evlilik terapisti fiyatlarını belirleyen herhangi bir ortak mekanizma veya meslek odası mevcut bulunmamaktadır. Genellikle bu gibi alanlarda hizmet veren uzmanlar kendi terapi ve hizmet fiyatlarını kendileri belirlemektedir. Konu ile alakalı olarak yapılan araştırmalara göre her bir tedavi sınıfı için farklı bir ücret politikası uygulanmaktadır.

Terapi Ücretleri Neye Göre Değişir?

Terapi ücretleri, çeşitli etkenlere göre değişiklik gösterebilmektedir. Bireyler uzman hekimlerden almış oldukları cinsel terapi için farklı ücret öderken, grup terapisinde kişi başı farklı bir ücret ödeyebilmektedir.

author-avatar

Hakkında Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit

Lisans eğitimini 2016 yılında İzmir Yaşar Üniversitesi’nde tamamlayan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, yüksek lisans eğitimini 2016 – 2018 yılları arasında İstanbul Üsküdar Üniversitesi’nde tamamladı. Yüksek lisansını “Bireylerde Benlik Saygısı ve Cinsel Özyeterlilik İlişkisinde Bilişsel Çarpıtmaların Rolü” başlığıyla tamamlayan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, Türk Psikologlar Derneği ve Bilişsel Davranışçı Psikoterapiler Derneği üyesi olan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, Samsun Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde, Samsun Özel Meva Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde, İstanbul Np Beyin, Üsküdar Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Birimi’nde görev aldı.