Günümüzde yaşanan hemen hemen her ilişkide, çiftler birbirlerine karşı zaman zaman hatalı davranışlarda bulunabilmektedir. Bu hatalar erkekler tarafından yapılabileceği gibi kadınlar tarafından da sıklıkla yapılabilmektedir. Fakat uzmanlara göre kadınların ilişkilerde yaptığı hatalar, ne yazık ki ilişkileri bitme noktasına getirmektedir.

İlişkide yapılan hatalar çoğu zaman bireysel sebeplerden kaynaklanırken, kişinin psikolojisi açısından sıkıntılı bir dönemden geçiyor olması, kişilik yapısı ya da bunun gibi nedenler, hata yapmaya sebebiyet göstermektedir. İşte kadınların ilişkilerde yaptığı hatalara bazı örnekler…

İlişkilerde Kadınların Yarattığı 6 Sık Hata!

  • Çok Fazla İnce Düşünmek

İlişkide yapılan hataların ilki, kadınların ince düşünme yapısına sahip olmasıdır. Kadınların, erkeklere kıyasla her şeyi en ince ayrıntısına kadar düşünüyor olması ne yazık ki ilişkinin doya doya yaşanmasına engel olmakta ve hatta bazen problemler yaşanmasına neden olmaktadır.

  • Kıskançlığı Fazla Abartmak

Kıskançlık, yalnızca kadınların değil, erkeklerin de yapmış olduğu sık hatalardan biridir. İlişkide yapılan yanlışlar sıralamasında neredeyse ilk sıranın sahibi olma potansiyeli taşıyan bu yanlış, çoğu zaman ilişkiyi bitme raddesine kadar taşımaktadır.

  • Bütün Hayatını Karşısındakine Göre Ayarlamak

Bir ilişkide kadının yapmış olduğu en büyük hatalardan biri de tüm hayatını partnerine göre planlamaktır. Kariyer planlamasını, kuaföre ya da spora gideceği saati, hangi gün hangi işlerini halledeceğini belirlemesi ve bunun gibi günlük yaşamını karşısındaki kişiye göre yaşıyor olması, yapılabilecek en büyük hatalardandır.

  • Abartılı Bir Romantizm Beklemek

Kadınlar, genellikle ince ruhlu bir yapıya sahip olmaları sebebiyle, birlikte oldukları kişilerden çoğu zaman romantik olmasını beklemektedir. İlişkilerde kadınların yaptığı sorunlardan biri olarak değerlendirilen bu aşırı romantizm beklentisi, erkeğin bu beklentiyi karşılayamadığında büyük bir sorun haline gelebilmektedir.

  • Gereğinden Fazla Beklenti İçerisinde Olmak

Kadınların yine sıklıkla yaptıkları hatalardan biri de karşı taraftan gereğinden fazlasını beklemektir. Örneğin; çok fazla sevgi gösterisinde bulunmasını, ilişkilerinin üzerine gereğinden fazla düşmesini, aşırı romantik olmasını, her gece eve gelirken çiçeklerle, hediyelerle gelmesini, her plan ve programı birlikte yapmalarını ve bunun gibi daha nicelerini beklemek, ilişkiyi bir işkenceye dönüştürmekten başka bir işe yaramayacaktır.

  • Karşısındakini Değiştirmeye Çalışmak

Günümüzde çoğu kadın, partnerini olduğu gibi kabullenmek yerine huyunu, suyunu, saç şeklini, giyim tarzını ve bunun gibi şeyleri değiştirmeye çalışmaktadır. Bu durum yalnızca kadınlara mahsus olmazken, aynı zamanda erkekler tarafından da tekrar edilmektedir. Çiftlerin birbirilerini olduğu gibi kabullenmesi ve sevmesi, ilişkinin sürdürülebilirliği açısından oldukça önemlidir.

Bu Huylarınızdan Vazgeçemiyorsanız Bir Psikologdan Yardım Alabilirsiniz!

İlişkilerde yapılan hatalar pek çok farklı nedene dayansa da, birçoğunun kaynağı kişinin psikolojisi ile alakalıdır. Özellikle de ilişkisinde yapmış olduğu bu gibi hatalardan vazgeçemeyen kadınların bir psikologdan yardım alması gerekebilir. Bu sayede hem ilişkisini bitme tehlikesinden kurtarabilmesi, hem daha sağlıklı bir ilişki sürdürebilmesi hem de hayatı boyunca daha mutlu bir yaşam sürdürebilmesi açısından profesyonel destek alması ve terapi görmesi önemlidir.

author-avatar

Hakkında Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit

Lisans eğitimini 2016 yılında İzmir Yaşar Üniversitesi’nde tamamlayan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, yüksek lisans eğitimini 2016 – 2018 yılları arasında İstanbul Üsküdar Üniversitesi’nde tamamladı. Yüksek lisansını “Bireylerde Benlik Saygısı ve Cinsel Özyeterlilik İlişkisinde Bilişsel Çarpıtmaların Rolü” başlığıyla tamamlayan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, Türk Psikologlar Derneği ve Bilişsel Davranışçı Psikoterapiler Derneği üyesi olan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, Samsun Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde, Samsun Özel Meva Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde, İstanbul Np Beyin, Üsküdar Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Birimi’nde görev aldı.

İlgili gönderiler