Günümüzde mutsuzluğundan, yaptığı aktivite ya da işlerden zevk alamamasından, uyku sorunları yaşamasından, çocukları ile başa çıkamamasından ya da eşi ile problemleri olduğundan şikayet eden bireylerin sayısı bir hayli artış gösterdiği gözlemlenmektedir. Artık bilinçli bir hale gelen aileler ve bireyler, yaşamış oldukları sorunlarının üstesinden gelebilmek için psikolojik destek alma kararı verebilmektedir. Fakat hangi uzmana gidecekleri ya da en iyi psikolog bulma gibi konularda yeteri kadar bilgi edinememektedir.

Psikolojik destek almak isteyen birey ya da ailelerin en çok zorluk çektiği ve hatta hata yaptığı konulardan biri en iyi psikolog seçiminde bulunmaktır. Sadece bu sebeple pek çok bireyin iyi bir tedavi görebilmek ve yardım alabilmek adına çeşitli psikologları gezdiği bilinmektedir. En iyi psikolog arayışlarının neticesinde tesadüfen ya da kasten en iyi psikoloğu bulan bireyler istedikleri sonuca varabilirken, iyi bir araştırma yapmadan ya da bu konuda yeterli bilgiye sahip olmadan bir psikoloğa gidenler ise hüsrana uğrayabilmektedir.

En İyi Psikolog Nasıl Bulunur?

Psikolojik destek alabilmek ve yaşanan problemlerin çözümüne kavuşabilmek adına müracaat edilmesi gereken en doğru uzman psikolog ya da psikiyatri olmalıdır. Tedaviye başlamadan önce bu kişilerin kazanmış olduğu uzmanlıklarının hangi alanda olduğu konusunda bilgi edinmek, doğru hekimi bulma konusunda yardımcı olmaktadır. Bunun yanı sıra bilindiği üzere klinik psikolog ve psikiyatrlar birlikte çalışmaktadırlar. Bazı bireylerin tedavisinde klinik psikolog uzman bireye rahatsızlığına göre terapi uygularken, aynı zamanda psikiyatri tarafından da ilaç tedavisi yapılabilmektedir.

En iyi psikolog seçiminde bulunmak için dikkat edilmesi gereken pek çok nokta bulunmaktadır. Bunların ilki psikoloğun eğitimleri, uzmanlık belgeleri ve tecrübeleri olurken, bir diğeri ise psikoloğun terapi uygulayıp uygulamamasıdır. Günümüzde pek çok psikolog uzman olduğunu iddia ederken aslında yalnızca birkaç saat görmüş olduğu eğitim ile sertifika sahibi olabilmekte ve uzman olduğunu söylemektedir. Öte yandan pek çok psikolog ise terapi uygulayamamaktadır.

Okumak İçin Tıklayınız  Ergenlik Çağında Gençlerin Yaşadığı Sorunlar!

Bir psikoloğun hangi unvan ile terapi yaptığı da önemlidir. İdeal koşullarda terapi yapan bir psikoloğun yüksek lisans yapmış bir uzman olması gerekmektedir. Dolayısıyla psikolojik destek almak isteyen bir bireyin iyi bir araştırma yaparak en iyi psikolog seçiminde bulunması gerekmektedir.

İyi Bir Psikolog Nasıl Olur?

Psikolojik destek almak isteyen bireylerin merak ettiği bir diğer konu ise iyi bir psikoloğun nasıl anlaşılabileceğidir. İyi bir psikoloğun bulunması ile bir psikoloğun iyi olup olmamasını anlamanın yolu aslında aynıdır. Doğru bir psikoloğu bulabilmek için kişinin bazı sorular sorabilir. Örneğin; Psikoloğun hangi yöntemler üzerinde uzman olduğunu sormak gerekebilir.

Bunların yanı sıra psikolog araştırmalarında bulunan bireyin, iyi bir psikolog uzmanın hastası hakkında değerlendirmelerde bulunduğu, buna göre tedavi planları hazırladığı ve genellikle bu planın ilk seans sonrasında oluşturduğunu bilmesi gerekir. Buna göre psikolog uzman hakkında bir fikir sahibi olarak tercih yapabilir.

Benzer İçerikler

One thought on “En İyi Psikoloğu Nasıl Bulurum?

  1. Pixel Power dedi ki:

    Yazınız için çok teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.