Çekingenlik, bireyin toplum içerisine girmesine engel olan, utangaç, çekingen ve pek çok kaygı gibi korkulara neden olmaktadır. Aşırı utangaçlık hali, yetememe hissi ya da alay edilme korkusu, tasdiklenmeme, reddedilme gibi durumlara karşı aşırı derecede hassasiyet gösterilmesi durumu olarak ifade edilen bu psikolojik bozukluk, günümüzde pek çok kişide görülebilmektedir.

Kadınlarda çekingenlik ve erkeklerde çekingenlik durumu bireyin gerek günlük hayatını, gerekse iş hayatını olumsuz yönde etkilemektedir. Dolayısıyla bu gibi hastaların çekingenlikten kurtulmak için mutlaka bir uzmana danışması gerekmektedir.

Çekingenlikten Nasıl Kurtulurum?

“Çekingenlikten nasıl kurtulurum?” sorusunun cevabı, genellikle bu gibi bir psikolojik problem yaşayan bireyler tarafından merak edilmekte ve araştırılmaktadır. Öncelikle çekingenlikten kurtulmak için yapılması gereken ilk iş bu alanda uzman olan bir hekime müracaat ederek tedavi görmeye başlamaktır. Kendisine çekingenlik şikayetleri ile müracaat eden hastalarını terapiye alan uzmanlar, hastalarının uzun vadede çekingenlikten kurtulmasına yardımcı olmaktadır.

Bunun dışında bireylerin kendini kontrol ederek uygulayabileceği bazı yöntemler, kadınlarda çekingenlik ya da erkeklerde çekingenlik gibi sorunları ortadan kaldırabilmektedir. İşte çekingenlikten kurtulabilmek için uygulanabilecek yöntemler…

  • Olumsuz Düşünceleri Uzaklaştırın!

Kendisinde çekingenlik belirtileri görülen kişinin bu durum ile yaşaması oldukça güç bir durumdur. Etrafındaki insanların gözünde küçük düşeceği, kendisi ile alay edileceği ve utandırılacağını düşünen bu kişiler topluma çıkmaya dahi çekinmektedir. Çekingenlikten kurtulmak için öncelikle bireyin bu gibi olumsuz düşüncelerinden kurtulması gerekmektedir.

  • Kendinizi Kontrol Edin!

Başta ikili ilişkilerde çekingenlik gibi durumlar olmak üzere pek çok durumda utangaçlık nedeniyle ayağına gelen fırsatları kaçırdığını düşünen bu kişilerin kendisini bir an önce kontrol altına alması gerekmektedir. Kadın ya da erkeklerin utangaçlık gibi problemlerinin üstesinden gelebilmek adına kendine çeki düzen vermesi, gerektiğinde bir uzmandan yardım alması önemlidir.

  • Probleminizi Sık Sık Dile Getirin ve Konuşmaktan Çekinmeyin!

Bu alanda araştırmalar yapan bazı uzmanlara göre, çekingenlikten kurtulabilmenin en etkili yolu bol bol konuşmaktır. Sevdikleriyle, ailesiyle, eşiyle, dostuyla konuşan çekingen kişilik bozukluğuna sahip bireyler, bu sorunun üstesinden daha kolay ve hızlı bir şekilde gelebilmektedir.

  • Gerektiğinden Arkadaşlarınızdan Yardım İsteyin!

Bireyin karşı cinse çekingenlik yaşaması ya da yeni insanlarla tanışmaktan dahi çekinmesi gibi durumlarda, daha sosyal ve daha atılgan bir arkadaşından yardım alması faydalı olacaktır. Çekingenliği olan kişinin arkadaşı tarafından yeni insanlarla tanıştırılması, yeni çevreler edinmesi ve birilerinin yardımıyla sosyal ortamlara dahil olması, bu sorunun üstesinden gelebilme konusunda etkili olacaktır.

  • Zevkinize Göre Etkinliklere Katılın!

Yavaş yavaş kendini aşmaya başlayan kişilerin zevkine göre etkinliklere katılması eskisi kadar zor olmayacaktır. Üstelik bu gibi faaliyetler, daha aktif bir hale gelmesine yardımcı olacaktır.

  • Psikologdan Destek Alabilirsiniz!

Çekingen kişilik bozukluğuna sahip olan bireylerin profesyonel destek alacağı uzmanlar psikologlardır. Bu alanda uzmanlık edinen bu hekimler, hastanın çekingenlik nedenini araştırmakta ve buna göre bir tedavi planlaması yapmaktadır. Özellikle bu gibi hastalara uygulanan psikoterapi yöntemleri, daha kesin ve etkili tedavi yöntemi olarak tercih edilmektedir.

 

Çekingenlik
randevual
author-avatar

Hakkında Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit

Lisans eğitimini 2016 yılında İzmir Yaşar Üniversitesi’nde tamamlayan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, yüksek lisans eğitimini 2016 – 2018 yılları arasında İstanbul Üsküdar Üniversitesi’nde tamamladı. Yüksek lisansını “Bireylerde Benlik Saygısı ve Cinsel Özyeterlilik İlişkisinde Bilişsel Çarpıtmaların Rolü” başlığıyla tamamlayan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, Türk Psikologlar Derneği ve Bilişsel Davranışçı Psikoterapiler Derneği üyesi olan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, Samsun Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde, Samsun Özel Meva Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde, İstanbul Np Beyin, Üsküdar Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Birimi’nde görev aldı.