Bulunduğunuz Anı Yaşamanın Önemi!

İnsanlar için ne yazık ki zaman kavramını ve zamanın fiziksel boyutlarını anlayabilmek güç bir durumdur. Ancak hayatta bir gerçek vardır ki, o da hayatın andan ibaret olmasıdır. İnsanlar için ertelemeden anı yaşamak büyük bir öneme sahip olurken, içerisinde bulunulan anı yaşamak, insanların sahip olduğu her şeye şükretmesini sağlayabilmektedir.

Anı Yaşamak Sahip Olunanlara Şükretmeyi Öğretir!

Mutluluğunu anılarına ve beklentilerine bağlayan insanlar kontrolsüz olarak yaşadıkları anın farkına varmaktadır. Ancak bu durumu sıklıkla tekrarlamak bazen olumsuz sonuçlara da yol açabilmektedir. Örneğin; hayatını ertelememek ve anı yaşamak üzerine kuran bu insanlar çevresinde olan olaylar hakkında bilinçsiz kalabilmekte ve bu durum da ufak tefek şeylerden deneyim kazanıp bunlardan zevk alınmasının önüne geçilmektedir. Bu aşamada kişinin geçmiş ve geleceğine odaklanarak bunlarla meşgul olma alışkanlığının üstesinden gelmesi, yaşadığı anın keyfine varabilme konusunda yardımcı olacaktır.

Geçmiş ve Geleceğe Odaklanmak Yerine Ana Odaklanın!

Bir insanın geçmişe ya da geleceğe odaklanması, insanın anı yaşamak mottosunu tehlikeye sokabilmektedir. Sahip olunan yoğun bir geçmiş ve gelecek düşünceleri insanlarda çeşitli beklenti, stres ve mutsuzluklara neden olabilmektedir. Üstelik yaşanılan an insanın hayatı boyunca devam etmezken, bugün sonsuz gibi görünse de yarının var olmayacağını göz önünde bulundurmak gerekir.

Geçmiş ya da gelecek düşüncesi insanların büyük ölçüde enerjisini emen durumlardır. Dolayısıyla bu düşüncelerle boğuşan insanlar psikoloji açısından kendisini bitmiş ya da tükenmiş hissedebilmektedir. Bu gibi durumların önüne geçebilmek ve ertelememek için içerisinde bulunulan anın ne kadar hızlı geçip gittiğini farkına varmak gerekir.

Kaygılarınızdan Kurtulmak İçin Profesyonel Destek Alın!

Geçmiş ve gelecek kaygıları nedeniyle anı yaşamak ve hayatın keyfini çıkarmak konusunda problemlerle karşı karşıya olan kişilerin mutlaka profesyonel bir destek alması tavsiye edilmektedir. Geçmiş ve gelecek konusunda yoğun kaygı şikayetleri ile alanında uzman olan psikolog ya da psikiyatristlere müracaat eden bireyler, alacakları profesyonel destek sayesinde daha kaliteli, mutlu ve yaşam standartları yüksek bir hayat sürdürebilmesine yardımcı olmaktadır.

Bu gibi durumlarda uzmanlar danışanları için çeşitli terapi yöntemleri uygulayabilmektedir. Bu terapiler sayesinde sağlıklı bir zihne ve vücuda da sahip olabilmek mümkündür.

author-avatar

Hakkında Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit

Lisans eğitimini 2016 yılında İzmir Yaşar Üniversitesi’nde tamamlayan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, yüksek lisans eğitimini 2016 – 2018 yılları arasında İstanbul Üsküdar Üniversitesi’nde tamamladı. Yüksek lisansını “Bireylerde Benlik Saygısı ve Cinsel Özyeterlilik İlişkisinde Bilişsel Çarpıtmaların Rolü” başlığıyla tamamlayan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, Türk Psikologlar Derneği ve Bilişsel Davranışçı Psikoterapiler Derneği üyesi olan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, Samsun Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde, Samsun Özel Meva Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde, İstanbul Np Beyin, Üsküdar Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Birimi’nde görev aldı.